Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Literatūra>Lietuvių literatūra>Justino Marcinkevičiaus draminės trilogijos "Katedra" aktualumas šiame gyvenime

Justino Marcinkevičiaus draminės trilogijos "Katedra" aktualumas šiame gyvenime

  
 
 
123456
Aprašymas

Justino Marcinkevičiaus draminės trilogijos "Katedra" "Mažvydas" "Katedra" aktualumas šiame gyvenime. Trumpai apie patį J. Marcinkevičių.

Ištrauka

Justinas Marcinkevičius lietuvių literatūroje užima savitą vietą. Jau 50 metų jis rašo vis naujas knygas, kuriose išlieka trys svarbiausios temos: Lietuva, lietuvių kalba, gamta. Tai ir lietuvių literatūros klasikos temos. Justinui Marcinkevičiui klasikinė tradicija, jos tęsimas yra natūraliai svarbi. Klasikinė lietuvių literatūros tradicija įvairių politinių reikalavimų varžomai XX a. antrosios pusės lietuvių poezijai buvo ir patikima atrama, padėjusi rasti savo kelią.
Ne visa, ką poetas parašo per daugelį metų, yra vienodai svarbu, brangu pačiam poetui, reikalinga kitiems. Justinas Marcinkevičius žvelgia į save gana kritiškai: "Kai ko norėtum ir visai atsisakyti. Arba bent jau perrašyti iš naujo".
Daugiausia apie save, savo gyvenimą Justinas Marcinkevičius yra papasakojęs knygoje "Dieno-raštis be datų" (1981, 1999). Ten minimi svarbesni išorinio ir vidinio gyvenimo faktai. "Gimiau toli nuo didelių kelių, tačiau netoli nuo didelės upės Nemuno." Poeto gimimo vieta – Važatkiemio kaimas (Prienų rajonas). Tos pačios sandaros pavadinimas kaip ir Kristijono Donelaičio Tolminkiemis. Panemunių krašto spalvos ir linijos jaučiamos visoje J. Marcinkevi-čiaus kūryboje.
Skaudžiausias poeto gyvenimo įvykis – motinos mirtis. "Man buvo keturiolika metų, kai mirė motina. Niekas taip lig šiol negyvena manyje, kaip jinai. Ir niekas taip nekalba manim, kaip jinai." Motinos vaizdinys, įvairiais pavidalais iškylantis poeto kūryboje, turi biografinį pamatą.
Vaikystėje kaimo troboje maža tebuvo knygų, vėlai teišgirsta profesionali muzika. Bet supo prigimta žemdirbių kultūra: daiktai, žemės darbai, liaudies dainos, dainuojamos kartu su broliu ir dviem seserimis, giesmės, giedamos su tėvu. Daina, giesmė – svarbūs poezijos įvaiz-džiai. Pagal J. Marcinkevičiaus tekstus sukurta daugiau kaip 200 dainų.
Į būsimo poeto sąmonę ryškiai rašėsi ir religiniai vaizdiniai, baugūs siužetai, jaudinę vaiz-duotę: "Aš rėkdavau, ir motina, atsimenu, ne sykį rūkė mane visokiom žolėm". Atrodo, kad kal-bama apie tolimą senovę, o iš tiesų apie XX amžiaus ketvirtą dešimtmetį. Justinas Marcinkevi-čius gimė 1930 metais, bet dar susitiko su gyva senąja žemdirbių kultūra, su papročiais, apeigomis, šventėmis, daiktais. "Ryškiausias prisiminimas: sunkios tėvo rankos, raikančios duo-ną prie stalo. Šis vaizdas persekioja mane visą laiką, jame tiek daug apeigiškumo, sakrališkumo." Vieną iš ankstyvųjų savo poezijos knygų J. Marcinkevičius pavadino "Duoną raikančios rankos".
Marcinkevičiaus kūryba šakota ir įvairių žanrų: eilėraščiai, poemos, dramos, apysaka, esė. Svarbiausiomis temomis galima įvardinti tėvynę, gimtąją kalbą ir žmogaus dvasią. Be tėvynės žmogus negali būti. Net būdamas toli, dvasios pastangomis žmogus yra tėvynėje. J. Marcinkevi-čius yra klasikinių lietuvių poezijos tradicijų tęsėjas. Poetas siekia, kad jo žodis ne tik gražiai skambėtų, bet ir taurintų žmogų, turtintų dvasią. Čia itin daug lemia poeto autoritetas. Poetas gerai jaučia lietuviškumo atramas: įsigyvenimą į gamtą, dramatiškos istorijos pojūtį. Žmogaus problematika kai kur yra deformuota socializmo bruožų, reikalavimų. Tai jaučiama poemose "Dvidešimtas pavasaris", "Kraujas ir pelenai", kai kuriuose eilėraščiuose. Poemą Justinas Marcinkevičius laiko svarbiausiu žanru, o lyrinius eilėraščius ne kartą yra gretinęs su atokvėpiu, dvasine atvanga. ...

Rašto darbo duomenys
DalykasLietuvių literatūros referatas
KategorijaLiteratūra >  Lietuvių literatūra
TipasReferatai
Apimtis6 puslapiai 
Literatūros šaltiniai0
Dydis12.29 KB
AutoriusSimonas
Viso autoriaus darbų1 darbas
Metai2004 m
Klasė/kursas12
Failo pavadinimasMicrosoft Word Justino Marcinkeviciaus dramines trilogijos Katedra aktualumas siame gyvenime [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 6 puslapiai 
  • 12 Klasė/kursas
  • 2004 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą