Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Literatūra>Lietuvių literatūra>Raseinių krašto knygnešiai

Raseinių krašto knygnešiai

  
 
 
12345
Aprašymas

Draudžiamos spaudos platinimas spaudos uždraudimo laikotarpiu. M. Valančiaus ir M. Sederevičiaus knygnešių veikla. Garšvos knygnešių organizacija. Knygnešiai: P. Papreckis, T. Juška, I. Girdzijauskas, M. Sederavičius, M. Davainis-Smilverstaitis ir kt.

Ištrauka

Kad suprastume ir teisingai įvertintume šiandienos kultūrą, turime žinoti jos praeitį, istorinį palikimą. Šiandien, skaitydami laikraščius, knygas, žavėdamiesi jų kalbos ir stiliaus gražumu, nesusimąstome, kad turime būti bėginki ir kukliems knygnešiams, kurie rizikuodami gyvybe ir laisve, spaudos draudimo laikotarpyje 1864-1904 m,. Tuo juodžiausiu lietuvių kultūros laikotarpiu nešė ir platino Lietuvoje caro valdžios draudžiamas knygas. Ne vienas jų buvo kalinamas ir ištremtas į Sibirą, iš kur, panaikinus spaudos draudimą, ne visi grižo. Daugelis buvo mirę.
Knygos lotynišku šiftu buvo spausdinamos Rytų Prūsijoje, daugiausiai Tilžėje, ir slapta per sieną buvo nešamos į Lietuvą. Jau 1867 m., nepraėjus nė trejiems metams po spaudos uždraudimo, po Lietuvą sklido draudžiamos lietuviškos knygos. Ypač draudžiamos spaudos platinimas pagyvėjo Lietuvoje po 1873 m., kada Lietuvos inteligentai ją pradėjo remti ir organizuotai platinti.
Knygnešius, veikusius Raseinių rajono ribose galima skirstyti į tris grupes.
Pirmai-M. Valančiaus ir M. Sidaravičiaus – grupei reikėtų priskirti iš bajorų kilusį S. Kulikauską, 1863 m. Sukilimo dalyvį, kuris, vengdamas bausmės, buvo pasitraukęs į Prūsų pusę ir ten apsigyvenęs netoli sienos esančiuose Ropkatuose, jis vienas pirmųjų pradėjo draudžiamųjų knygų gabenimą per sieną. Po pirmosios knygnešių bylos S. Kulikauskas buvo ištremtas į Tomsko guberniją ilgiems metams.
Į M. Valančiaus ir M. Sederevičiaus knygnešių veiklą aktyviai įsijungė J. Nesteckis iš Vaidotų km. Viduklės valsč. , buvęs asmeniškai pažystamas su vyskupu Valančiumi ir Tilžės dekanu J. Zebermanu. M. Sidaravičius organizacijoje knygnešių veikloje plačiai dalyvavo S. Kušeliauskas, D. Miklius. Dideles spaudos siuntas Sederevičius gabendavo į Kalnujus M. Dovainiui-Silvestraičiui. Tuo laiku knygas pradeda nešioti J. Karabinas iš Šukepių ir D. Miklius iš Šiluvos. Daug tada knygų į Raseinių apskritį atgabena per Jurbarką. J. Tumas-Vaižgantas kun. K. Mačiukevičių žodžiais sakė:,,kad per Jurbarką knygos plaukė kaip davatkos į bažnyčią‘‘.
Antra vėlesnė grupė susidarė 1884 m., susiorganizavus Garšvos knygnešių bendrovei. Tuo metu jau buvo pasirodžiusi,, Aušra‘‘ ir draudžiamos spaudos gabenimas žymei suaktyvėjo. Į Garšvos organizaciją įsijungia raseiniškiai, J. Sakalauskas, J. Karabinas, V. Kazakauskas, S. Nesteckis bei kiti. Garšvos organizacijos oreanle veikę knygnešiai ir lietuviškos spaudos platintojai.
Po Garšvos organizacijos išardymo trečiąją grupę sudarė stichiškai susibūrę knygnešei, veikę vienas kito pasitikėjimu, ir pavieniai knygnešiai bei platintojai, turtėją savo tarpininkus, padėjusius išvežioti spaudą po tolimiausius Lietuvos kampelius. Juos skatino ir knygnešio dvasią palaikė visur esantis ir nepailstantis Lietuvos knygnešys karalius Jurgis Bielinis. Knygnešiams didelę pagalbą teikė paprasti žmonės, valstiečiai, davę pastogę, valgį, padėję pasislėpti ir slėpti iš Tilžės atgabentas knygas .
Lygiagrečiai su knygnešiai draudžiamą spaudą miestuose ir miesteliuose platino smulkūs prekybininkai, iš po savo skurdžių prekystalių ir skrynelių paskleidę daugybę lietuviškų knygų ir laikraščių. Jie lygiai kaip ir knygnešiai, buvo gaudomi ir baudžiami. Veikliausi Raseinių rajono knygnešiai, įskyrus vidukliškius J. Sakalauską ir S. Nesteckį bei V. Kazakauską iš Kaukėnų, buvo susibūrę apie Šiluva. Čia jie vyravo ne tik veiklumu, bet ir skaičiumi.
Aš jums norėčiau aprašyti kelis knygnešius kurie savo gyvenime buvo patiekią į įvairias situacijas ( pavojingas ir gal net juokingas), rašė knygutes lietuviškai , bei buvo pažystami su daugybe įžymių Lietuvos knygnešiu .

Pranas Papreckis gimė 1857 metais, Šiluvos valsčiuje, Vaičaičių kaime, dirbo valdiško miško eiguliu. Nežinia kieno paskatintas, susipažino su žymiu knygnešiu J. Sakalausku nuo Viduklės. Gavęs iš jo patarimų, draudžiamas lietuviškas knygas iš Tilžės pradėjo nešti pats.
Iš pradžių atsineštas knygas slėpė šiaudiniame tvarto stoge. Vėliau daugiau įsijungęs į knygnešystę, atsigabentus didesnius ryšulius knygų slėpdavo nuošaliose slėptuvėse.
Viena tokia bendra Šiluvos valsčiaus knygnešių knygų slėptuvė buvo pas Teklę Valantinienę, Žalakiškių kaime, netoli Žaiginio. Čia kiekvieno knygnešio atneštas ryšulys knygų buvo pažymimas knygnešio slapyvardi. P. Papreckis turėjo slapyvardį ,,Brošiūra‘‘. Kita didesnė P. Papreckio knygų slėptuvė buvo Šiluvoje, Tamošiaus Juškos jaujoje.
P. Papreckio vienas iš seniausių knygnešių Šiluvos valsčiuje, netrukus tapo plačiau žinomas. Tik pradėjus kurtis Garšvos knygnešių bendrovei , jos pradininkas K. Ūdra dėl knygnešystės kreipėsi į P. Papreckį. Iš P. Papreckio pirmiausia lietuviškų knygų pradėjo gauti radviliškietis nuo Saločių A. Krasinskas-Voverys.
P. Papreckis knygas iš Tilžės atsigabeno Šiluvos knygnešių pramintais takais, pereidamas sieną ties Smalininkais. Bet perėjimo keliu ir būdus keisdavo. Kitą sienos perėjimą P.Papreckis turėjo per Bajorų muitinę, knygas paimdavo Kretingalėje, susidėdavo į gilų krepšį , kurio dugne būdavo knygos, o ant kurio viršaus visą apkraudavo riestainiais. Einant per muitinę , vaizduodavo gerai ,,įkaušusį" kaimietį , neva grįžtantį namo su lauktuvėmis. Į tokį linksmą žemaitį mažai kas dėmesį kreipdavo – nekratė. Taip jis laimingai prasmukdavo sieną. Parneštas knygas pasidėdavo patikimoje vietoje. Taip perėjus sieną kelis kartus, pasidarydavo gerokai knygų ryšulį. Didesniam knygų išgabenimą per sieną samdydavo vietinius kontrabandininkus, kurie sieną pereidavo papirkti. Per sieną perneštas knygas toliau visokiais šunkeliais veždavo arkliais, sudėją knygas tarp sudvigubinto ratų dugno. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2005-05-16
DalykasLietuvių literatūros referatas
KategorijaLiteratūra >  Lietuvių literatūra
TipasReferatai
Apimtis4 puslapiai 
Literatūros šaltiniai7
Dydis13.58 KB
Autoriusedi
Viso autoriaus darbų1 darbas
Metai2004 m
Klasė/kursas0
Failo pavadinimasMicrosoft Word Raseiniu krasto knygnesiai [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą