Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Literatūra>Lietuvių literatūra>Martynas Mažvydas – pirmasis raštijos pradininkas

Martynas Mažvydas – pirmasis raštijos pradininkas

  
 
 
1234567
Aprašymas

Pirmoji spausdinta lietuviška knyga. Martyno Mažvydo "Katekizmas" - lietuvių kultūros pradžios simbolis. "Katekizmo" paskirtis. Knygos dalys. Mažvydo biografija. Išvados.

Ištrauka

Kiekvienas tautos kultūros istorijoje pirmosios knygos pasirodymas yra išskirtinis įvykis, o jos autorius nusipelno ypatingo dėmesio ir pagarbos. Lietuvoje ši garbė tenka protestantų kunigui Martynui Mažvydui, 1547 m. Karaliaučiuje išleidusiam pirmąją lietuvišką knygą (Katekizmo prasti žodžiai).
Pirmoji spausdinta lietuviška knyga yra ne tik katekizmas ir pirmasis žinomas originalus eiliuotas tekstas lietuvių kalba, bet ir pirmasis lietuvių kalbos elementorius, pirmasis lietuviškų giesmių rinkinys.
Mažvydo Katekizmas lietuvių kultūros pradžios simbolis. Kiekviena kultūra turi savo svarbiausius orientyrus erdvėje ir laike. Neabejojama, kad lietuvių kultūra egzistavo ir anksčiau, tačiau rašyto žodžio, knygos atsiradimas - tai jau kultūros brandos ženklas. Būtent todėl Katekizmo pasirodymo data -1547 metai- yra sureikšminta ir tapusi nacionalinės kultūros pradžios simboliu.
Suprantama, keičiatis kultūros situacijai, kintant istorinėms aplinkybėms, to simbolio reikšmė gali keistis. Sovietiniais laikais Mažvydas buvo pasitelkiamas ginant nacionalinį lietuvių kultūros savitumą, pabrėžiant gilias jos tradicijas ir pan. Kitomis aplinkybėmis gali būti atkreiptas dėmesys, pavyzdžiui, į labai jautrų, intymų pimųjų prakalbos eilučių kreipimąsį į skaitytoją, kuris tampa siektinu pavyzdžiu ir modernioje literatūroje.
Knyga buvo skiriama ne tik pastoriams, bet ir valstiečiams. Ja buvo norima šviesti liaudį. Martynas Mažvydas norėjo, kad jo knyga pasiektų kiekvieną žmogų, kad visi religiniai raštai turi būti prieinami liaudžiai. Kadangi Lietuva buvo paskutinė valstybė Europoje priėmusi krikštą, ji neturėjo savo rašto, Lietuvoje buvo rašoma gudų arba lenkų kalbomis. M. Mažvydas buvo pirmasis, kuris sukūrė rašytine lietuvių kalba pirmą knygą, religine tema, kuri vadinosi "Katekizmas".
Aš pasirinkau šia tema rašyti referatą todėl, kad didžiuojuosi, jog mūsų tautoje buvo tokių didžių, išsimokslinusių žmonių kaip M. Mažvydas, kuris buvo pirmasis lietuvių literatūrinės kalbos kūrėjas. Iki tol lietuvių kalba buvo naudojama tik kasdieniams reikalams. Mažvydui teko kurti savokine kalba, imant žodžius iš konkrečios buities ir suteikiant jiems galbūt naują reikšmę.
Aš taip pat didžiuojuosi, kad Martynas Mažvydas pagal istorinius duomenis yra kilęs iš man labai brangių ir labai artimų vietų, kaip miestelis Švėkšna, Gardamas kur gyveno ir mokėsi mano mama. Švėkšnoje gyvena mano seneliai. Ta tarme kuria buvo parašyta M. Mažvydo pirmoji knyga (Katekizmo prasti žodžiai) yra kalbama man brangiame senelių krašte. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2005-05-18
DalykasLietuvių literatūros referatas
KategorijaLiteratūra >  Lietuvių literatūra
TipasReferatai
Apimtis4 puslapiai 
Literatūros šaltiniai5
Dydis9.64 KB
Autoriusaurelija
Viso autoriaus darbų2 darbai
Metai2004 m
Klasė/kursas9
Mokytojas/DėstytojasEligija Butkutė
Švietimo institucijaKauno "Ąžuolo" katalikiška vidurinė mokykla
Failo pavadinimasMicrosoft Word Martynas Mazvydas pirmasis rastijos pradininkas [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

  • 2007-03-08 IP: 88.118.60.153
    Lukas sako

    Gera mokytoja,valstybini islaikiau 90 tasku jos deka

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 4 puslapiai 
  • Kauno "Ąžuolo" katalikiška vidurinė mokykla / 9 Klasė/kursas
  • Eligija Butkutė
  • 2004 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
+4
-2
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą