Išplėstinė paieška
 
 
 

Vaižgantas

  
 
 
12345
Aprašymas

Vaižganto biografijos faktai. Literatūrinis kelias. " Rimai ir Nerimai". "Pragiedruliai".

Ištrauka

Vaižgantas – įžymus lietuvių rašytojas, didelis žodžio menininkas.
Savo pažiūromis jis buvo susijęs su lietuvių visuomenės raidos reiškiniais. Daugeliui savo veikalų medžiagą ir temas Vaižgantas ėmė iš nacionalinio judėjimo laikotarpio.Geriausiuose jo kūriniuose atsispindėjo nemaža būdingų
XIXa. pabaigos – XXa. Pradžios Lietuvos socialinio gyvenimo, žmonių buities ir psichologijos bruožų.
Juozas Tumas – Vaižgantas gimė 1869m. rugsėjo 20 d. Malaišių kaime (netoli Svėdasų). Jis buvo pats jauniausias, dešimtasis, Tumų vaikas (penktas iš jų mirė dar vaikystėje), augo gražioje ir darnioje šeimoje, kur nuo pat mažens girdėjo liaudies dainas ir pasakas. Jaunasis Tumas anksti pamilo gamtą, grožėjosi gimtinės apylinkių vaizdais, kuriuos vėliau atkūrė savo veikaluose.
Rašytojo gimtinė Svėdasų kraštas, kaip ir daugelis Rytų Lietuvos apylinkių, džiugina akis kalneliais ir giriomis, vingriomis upėmis ir ežerais ežerėliais.
Šitie gimtinės vaizdai liko rašytojo atmintyje visam gyvenimui.
Kiek tolėliau tekėjo Šventoji, jos apylinkės buvo taip pat viena mėgstamiausių Vaižganto vietų."Gražus tai kraštas, tie pašvenčiai, - rašė jis, - dainomis apdainuotas, Baranausko pagarsintas, mano svajonė, mano poetiškumo šaltinis." Būsimasis rašytojas augo tuo metu, kai dar tebebuvo gyvos baudžiavos liekanos, dėjosi į širdį tėvo ir dėdės Alijaušo pasakojimus apie baudžiauninkų vargus, dvarininkų žiaurumus.
Baigęs Kunigiškių pradinę mokyklą ir būdamas nemažų gabumų, Tumas 1881m. pradėjo mokytis Daugpilio realinėje mokykloje. Čia jis pamėgo literatūrą, su užsidegimu skaitė įžymiuosius rusų rašytojus – L.Tolstojų, I.Turgenevą, I.Gončarovą, S.Aksakovą ir kitus.Mokykloje jis priklausė slaptam moksleivių savišvietos būreliui, kuriame buvo skaitomi rusų demokratų ir mokslininkų veikalai."Aušros" pasirodymas jį paskatino susidomėti lietuvių raštija.
Tumo tėvai iš anksto buvo numatę leisti savo sūnų į kunigus, tad jį, baigusį keturias klases, ragino stoti į kunigų seminariją.Bet jaunasis Tumas to nenorėjo ir, gavęs nedidelę pašalpą iš namų, toliau mokėsi savo jėgomis . Baigęs 1888m. realinę mokyklą, būdamas nusilpusios sveikatos, Tumas, tėvų raginamas, pagaliau įstojo į Kauno kunigų seminariją.
Gyvam, temperamentingam jaunuoliui sunku buvo pritapti prie griežtų seminarijos nuostatų, prie jos konservatyvios aplinkos.Gilesnį įspūdį jam paliko įžymaus kalbininko K.Jauniaus lietuvių kalbos paskaitos. Dar seminarijoje būdamas, jis ėmė bendradarbiauti klerikalinės krypties laikraštyje "Žemaičių ir Lietuvos apžvalga."
Įsitraukęs į plačią visuomeninę veiklą Vaižgantas neišgyveno didesnių vidinių prieštaravimų tarp kunigiškos pareigos ir menininko polėkių. Tačiau konservatyvi dvasininkijos aplinka, jos priešiškumas nacionaliniam lietuvių judėjimui negalėjo nekelti rašytojui nepasitenkinimo.
Palankesnės sąlygos Vaižganto kultūriniam bei literatūriniam darbui susidarė 1906m., kai jis persikėlė gyventi į vilnių ir ėmė dirbti laikraščių ( "Vilniaus žinių", vėliau "Vilties") redakcijose.Pirmojo pasaulinio karo metais jis gyveno Rygoje ir Petrograde, aktyviai veikė organizacijose nukentėjusiems nuo karo šelpti, parašė "Karo vaizdų" ciklą (apsakymas "Rimai ir Nerimai" ir kt.).Čia jis pradėjo rašyti "Pragiedrulius", kurie pasirodė 1918 – 1920 m.Tuo metu Vaižgantas jau buvo perkopęs penkiasdešimt metų.
1922 – 1929m. jis skaitė lietuvių literatūros paskaitas.Daugelis jų netrukus buvo išspausdintos atskirais leidiniais ar Vaižganto "Raštų" tomuose.Tuo metu jis parašė ir keletą stambesnių grožinės literatūros kūrinių: "Dėdes ir dėdienes" (1921), "Ar jau medžiai sprogsta?" (1925), "Šeimos vėžius" ( 1927 – 1929), "Nebylį" ( 1930), "Žemaičių Robinzoną" ( 1932).
Vaižgantas mirė 1933metų balandžio 29 dieną Kaune. ...

Rašto darbo duomenys
DalykasLietuvių literatūros referatas
KategorijaLiteratūra >  Lietuvių literatūra
TipasReferatai
Apimtis4 puslapiai 
Literatūros šaltiniai3
Dydis11.82 KB
Autoriusjolke
Viso autoriaus darbų6 darbai
Metai2004 m
Klasė/kursas12
Švietimo institucijaKauno "Ąžuolo" katalikiška vidurinė mokykla
Failo pavadinimasMicrosoft Word Vaizgantas [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 4 puslapiai 
  • Kauno "Ąžuolo" katalikiška vidurinė mokykla / 12 Klasė/kursas
  • 2004 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą