Išplėstinė paieška
 
 
 

Ona Baliukonytė

  
 
 
1234
Aprašymas

Ona Baliukonytė. Gyvenimas. Kūryba. Eilėraščių rinkiniai. Lyrikos tematika.

Ištrauka

Ona Baliukonytė – poetė, atėjusi iš savo vaikystės tolimame Dzūkijos kaime, sunkiu skurdaus pokario vaiko gyvenime laimingai išgyvenusi ankstyviausia ir esminę žmogaus būties poeziją – draugystę su medžiu, gėlė, lauku, pieva, pavasario polaidžiu, pirmuoju sniegu. Būtiškos tiesos gamtoje atsiveria paprastai ir aiškiai. Įdėmiai į gamtą žiūrintį ir įsiklausantį jos moko atvirumo ir kalbos su savimi. Tos pamokos tęsiasi ir tada, kai nebelieka nei tos vienintelės prakalbinančios vietos, nei kasdieninio matymo nežiūrint. ,,Ką įsiurbei su motinos pienu, išgirdai iš jos lūpų, pirmą kartą atradai kaip koki to paties kasdieninio žodžio stebuklą – tavyje jau visam laikui. Kaip ir tėviškės gamta: laukas, pieva, medis, akmuo, menkiausia žolelė iš gimtojo kiemo…". Ta būtiškai išgyventa vaikystės poezija tampa ir kūrybos podirviu. Eilėraštyje ,,Sparnas, artėjantis delnas…" (rink ,,iš kelio dulkių") sakoma: ,,dar pakuždėtų menkiausia žolelė iš gimtojo kiemo".
O.Baliukonytės eilėraščiuose, pradedant pirmuoju rinkiniu (,,Laukinės vaivorykštės", 1971), gamtos vaizdas savaime nėra svarbus – reikšmingesnis jo iškalbumas, atsirandąs iš minties, būsenos, žmogiškojo buvimo, sąlyčio su gamta. Tas sąlytis gamtą sudvasina, palengvina bežodį galvojimą. Taip formuojasi priešpriešos vaizdo linijos (kontraversinės): lietus – ne lietus, žaizdos – ar žaizdos?, matė – nematė, žvaigždės ar užmiršti eilėraščiai, ne eilėraščiai – akmenys. Ankstyvuosiuose O. Baliukonytės eilėraščiuose yra įdomaus žaidimo – stebuklingo jaunystės atradimo, kad žodžiais galima pralenkti tikrovę, sukurti nebūtas ir nesančias situacijas, kurios tačiau gali išsipildyti, patikint, kad žmogus netik paklūsta likimui, bet ir pats jį kuria. Likimo ypatingumo nuojauta, kiek iš baladžių, kiek iš graudžiųjų pokario metų dzūkų dainų, iš jų interpretacijos, jau pasirodo pirmame rinkinyje (,,Nemylėki. Bus labai sunku / juokiasi visi tik nemylėki" – ,, Bus balti eilėraščiai…").
,,Viltis" – antrasis rinkinys, išėjęs tik po penkerių metų (1976), pažymėtas lemtingos tylos, neaplenkiančios nei vieno tikro poeto. Gyvenimiškųjų ir poetinių principų formavimosi knyga, ne vienam poetui pažystamo peržengiamo slenksčio knyga.
Gyvenimo tiesa nėra duota, ji amžinai ieškoma, pradedant klausimu: ,,Kas tu esi, gyvenime?". Bet kaip sunku į šį būties klausimą atsakyti išdidžiais žodžiais, kurių reikalauja klausimo rimtis ir kuriuos siūlo klasika,– pirmiausia V. Mykolaitis – Putinas, vienas didžiausių poetės autoritetų. Bet per XXa. Poezija plaukia ir ,,Rembo prakeiktas Girtas Laivas", pilnas veidų – kaukių, poeto mūza ir naivi ir nekalta mergelė, ir prostitutė (,,Mūzos"). Dar viena neišskiriama netik kūrybos, bet ir žmogaus būties priešprieša. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2005-10-02
DalykasLietuvių literatūros referatas
KategorijaLiteratūra >  Lietuvių literatūra
TipasReferatai
Apimtis4 puslapiai 
Literatūros šaltiniai7
Dydis10.01 KB
AutoriusBritva
Viso autoriaus darbų202 darbai
Metai0 m
Klasė/kursas0
Failo pavadinimasMicrosoft Word Ona Baliukonyte [speros.lt].doc
 

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą