Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Literatūra>Lietuvių literatūra>Mažosios Lietuvos asmenybių savitumas. Kristijonas Donelaitis

Mažosios Lietuvos asmenybių savitumas. Kristijonas Donelaitis

  
 
 
1234567
Aprašymas

Įvadas. Kristijonas Donelaitis – poetas. Kristijonas Donelaitis – darbštus žmogus. K. Donelaitis – muzikantas. K. Donelaitis – puikus pavyzdys šiuolaikiniam žmogui. K. Donelaičio pažiūros. Apibendrinimas.

Ištrauka

Jeigu reikėtų atsakyti į klausimą, kas buvo Kristijonas Donelaitis, ką žinote apie Kristijoną Donelaitį, dauguma paklaustųjų turbūt pateiktų tokia informaciją.
Kristijonas Donelaitis gimė 1714 m. sausio 1d. Mažojoje Lietuvoje, Lazdynėlių kaime netoli Gumbinės, laisvųjų valstiečių šeimoje. Nuo 1731 m. iki 1736 m. mokėsi Karaliaučiaus Knypavos katedros mokykloje. Vėliau studijavo teologiją, lanke lietuvių kalbos seminarą. 1740-1742 m. dirbo Stalupėnų mokykloje muzikos mokytoju ir choro vedėju, nuo 1742 m. mokyklos vedėju.Vėliau, nuo 1743 m. K. Donelaitis dirbo Tolminkiemio pastorium iki pat mirties.
Donelaičio šeima buvo didelė. Apie ją tyrinėtojų išvados ne visai sutampa. Mūsų laikais gyvenančių Vokietijoje lietuvių poeto K. Donelaičio tolimų giminių, pvz., Kurto Donalio (Kurt Donalies), dabar jau vokiečių, duomenimis, būsimojo poeto šeimoje augo pamečiui nuo 1713 m. iki galbūt 1719 m. penki broliai ir dvi seserys. Kristijonas buvęs antrasis vaikas, gimęs po brolio Frydriko.
Kai kurie archyvinės medžiagos duomenys leidžia spėti, kad Donelaitis buvo smulkaus kūno sudėjimo, apysilpnės sveikatos, nors, kaip pats sakosi, per 35 savo kunigavimo metus sirgęs tik viena kartą, o skaityti ir rašyti visą gyvenimą galėjęs be akinių.¹
Nėra išlikę Kristijono Donelaičio portretų ir iš labai skurdžios archyvinės medžiagos galima įsivaizduoti tik apytikrį portretą.
Panašius duomenis randame pateiktus apie visus rašytojus. Dažnai lieka nutylėta įdomioji žmogaus gyvenimo dalis – asmenybės savitumas. Juk asmenybės bruožai atskleidžia,jog tas žmogus yra vienintelis ir nepakartojamas.
Šiuo darbu siekiame įrodyti, kad Kristijonas Donelaitis buvo labai savita bei įdomi asmenybė.


Kristijonas Donelaitis – poetas

Kristijonas Donelaitis buvo poetas. Jis kūrybinį kelią pradėjo pasakėčiomis, galbūt apie 1750m. Poetas parašė iš viso šešias pasakėčias: ,,Lapės ir gandro česnis", ,,Rudikis jomarkininks", ,,Šuo didgalvis", ,,Pasaka apie šūdvabalį", ,,Vilks provininks" ir ,,Aužuols gyrpelnys". (Pasakėčia yra trumpas, alegoriškas, pamokantis pasakojimas. Literatūros taisyklės reikalavo, kad pasakėčia turėtų dvi dalis: pagrindinę alegorinę ir moralą – trumpą pamokymą, išplaukiantį iš alegorinės dalies. K. Donelaičio pasakėčių figūros labai lietuviškos, taip pat ezopines (Ezopas – pasakėčių pradininkas): lapė, gandras, avelė, šūdvabalis, vilkas, ožkaitė, ąžuolas, nendrė. Dauguma alegorijų tradicinės: lapė klastinga, vilkas plėšrus, ąžuolas pasipūtęs. Gandras ir šūdvabalis labai savitos lietuviškos figūros.) Perskaičius pasakėčias susidarėme nuomonę, kad Kristijonas Donelaitis buvo teisingas, doras žmogus.
Taip pat iki mūsų dienų išliko pagrindinis poeto kūrinys - ,,Metai". Šiuo kūriniu jis turėjo tikslą pavaizduoti lietuvių būrų bendruomenę, dvasinius jos bruožus, materialinę, socialinę jos padėtį. Poemą sudaro keturios dalys: "Pavasario linksmybės", "Vasaros darbai", "Rudenio gėrybės", "Žiemos rūpesčiai". Pavadinimai atspindi jų vyraujančią nuotaiką (linksmybės, darbai, gėrybės, rūpesčiai). Nuo pavasario iki žiemos rodomi tie patys veikėjai, gyvenantys tame pačiame Vyžlaukio valsčiuje. Iš poemos galime susidaryti įspūdi, jog poetas buvo gamtos žmogus ir tik gamtos žmogus galėjo pajusti, kaip "saulelė vėl atkopdama budino svietą ", kaip "laukus orai drungni gaivindami glostė / Ir žoleles visokias iš numirusių šaukė".
Svarbus Kristijono Donelaičio asmenybės bruožas atsiskleidžiantis jo kūryboje yra poeto moralai. Galbūt poetui tokią įtaką padarė jo profesija, jis buvo blaivus, saikingas pastorius. "Archyvinėje-dokumentinėje medžiagoje gausu faktų, kurie rodo, kad toks polinkis buvo ryškus Donelaičio charakterio bruožas".2 Savo kūryboje Donelaitis smerkia tinginius, girtuoklius, nedorėlius, perteikdamas juos kaip girtuoklį mušeiką Enskį, tinginį Plaučiūną, nedorėlius Slunkių ir Pelėdą. "Metuose" galime aptikti blaiviojo poeto mintis apie girtuokliavimą ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2005-11-18
DalykasLietuvių literatūros referatas
KategorijaLiteratūra >  Lietuvių literatūra
TipasReferatai
Apimtis7 puslapiai 
Literatūros šaltiniai0
Dydis12.94 KB
AutoriusJustas
Viso autoriaus darbų1 darbas
Metai2005 m
Klasė/kursas10
Mokytojas/DėstytojasJolanta Šveckutė
Švietimo institucijaVilniaus Martyno Mažvydo vidurinė mokykla
Failo pavadinimasMicrosoft Word Mazosios Lietuvos asmenybiu savitumas. Kristijonas Donelaitis [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 7 puslapiai 
  • Vilniaus Martyno Mažvydo vidurinė mokykla / 10 Klasė/kursas
  • Jolanta Šveckutė
  • 2005 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą