Išplėstinė paieška
 
 
 

Petras Cvirka

  
 
 
1234567891011
Aprašymas

Įvadas. P. Cvirkos biografija. P.Cvirka apsakymų meistras. Geriausi P. Cvirkos novelių rinkiniai. Vėlyvoji P. Cvirkos kūryba. P. Cvirka literatūros moksle ir kritikoje.

Ištrauka

P.Cvirkos kūrybinis palikimas, išbandytas galingų dvidešimtojo amžiaus istorinių verpetų, užima svarbią vietą ne tik XX a., bet ir visos lietuvių literatūros klasikos lentynoje. Neramus, prieštaringas, tragiškas istorinis laikas teko Petrui Cvirkai. Neramaus, prieštaringo dramatiško būta ir jo charakterio bei likimo.
Kontraversiški vertinimai nuo pirmųjų literatūrinių bandymų iki šiandieninio vertybių perkainojimo lydėjo ir tebelydi jo kūrybinį palikimą. P. Cvirka, kaip vienas ryškiausiai Nepriklausomybės metais brendęs, didžiąją ir geriausiąją savo kūrybos dalį paskelbęs ir pelnyto pripažinimo bei įvertinimo susilaukęs kūrėjas, penkiems okupacijos dešimtmečiais buvo neteisėtai išplėštas iš natūralaus literatūros istorijos konteksto, nominuotas kaip "tarybinės lietuvių literatūros klasikas". "Tokia politinė ir ideologinė operacija, suprantama, lėmė ir tendencingas jo kūrybos interpretacijas bei vertinimus, kuri šiandien turi būti ištaisyti ir perkainoti" – rašo P. Bražėnas knygoje "Petras Cvirka"(1998).
P.Cvirka – talentingas pasakotojas, žodžio meistras, subtiliai jaučiantis žmogaus dvasią, sugebantis pajusti juoko galią. Jo kūrybos svoris yra sutelktas į 1930 – 1940 metus. Šiuo laikotarpiu sukurti reikšmingiausi jo kūriniai – novelės ir romanai. Tarybinių metų kūryba negausi ir nepasiekė jo ankstesnių knygų lygio.
P. Cvirka – vienas žymiausių novelistų lietuvių literatūroje. Jam priklauso vieta šalia Žemaitės, J. Biliūno, V. Krėvės, A. Vienuolio. Novelistika sudaro svarbiausią P. Cvirkos kūrybos dalį. Ji yra meniškesnė už romanus. Skirtingais laikotarpiais išėję apsakymų rinkiniai ( "Saulėlydis Nykos valsčiuje", Kasdienės istorijos", "Ąžuolo šaknys") skiriasi vienas nuo kito idėjiniu ir stilistiniu požiūriu, tačiau visi rodo P. Cvirką turėjus įgimtą tikro novelisto talentą.
P. Cvirkos novelė griežtai disciplinuotos formos, glausta, lakoniška, dinamiško veiksmo, vieningo siužeto, kurio centre – sukrečiantis įvykis, žmogaus esmės atsivėrimas ir stulbinanti, netikėta pabaiga.

Petras Cvirka (slapyvardžiai: Cvingelis, Cezaris Petrėnas, J.K. Pavilionis, K. Cvirka, Kanapeikus, Kazys Gerutis, Klangis, Klangis Petras, Klangių Petras, L.P. Cvirka, Laumakys, P.Cvinglis, P. Cvirka-Rymantas, P. Gelmė, P. Veliuoniškis, Petras Serapinas, S. Laumakys) - vienas žymiausių XX a. pirmosios pusės rašytojų, realizmo atstovas.
Petras Cvirkas gimė 1909 m. kovo 12 d. senoviškame Klangių kaime ant aukšto Nemuno skardžio į rytus nuo Veliuonos. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2005-11-30
DalykasLietuvių literatūros referatas
KategorijaLiteratūra >  Lietuvių literatūra
TipasReferatai
Apimtis10 puslapių 
Literatūros šaltiniai6
Dydis21.27 KB
AutoriusAlgis
Viso autoriaus darbų1 darbas
Metai2005 m
Klasė/kursas12
Švietimo institucijaSkuodo Pranciškaus Žadeikio gimnazija
Failo pavadinimasMicrosoft Word Petras Cvirka [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 10 puslapių 
  • Skuodo Pranciškaus Žadeikio gimnazija / 12 Klasė/kursas
  • 2005 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą