Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Literatūra>Lietuvių literatūra>Modernistinės literatūros apžvalga

Modernistinės literatūros apžvalga

  
 
 
12345678910
Aprašymas

Modernizmas. Šatrijos Ragana. Kazys Binkis. Jurgis Savickis.

Ištrauka

Modernizmo sąvoka šiandieninėje mūsų literatūrologinėje vartosenoje nėra dažna. Ji kartais šmėsteli mokslinėse studijose, tačiau dažniau tenkinamasi laisvesnėmis modernumo, modernėjimo kategorijomis. Modernizmo sąvoką taip pat plačiai taiko muzikos, dailės, architektūros istorikai.
Teoretikai modernizmą dažnai apibrėžia kaip meno epochą, susijusią su modernia industrine visuomenės būkle ir racionalistinio pasaulėvaizdžio krize. Šią sąvoką praktiškai taikant literatūros raidai, tenka neišleisti iš akių, kad kiekvienoje epochoje greta egzistuoja įvairūs kūrybos tipai: klasicizmo laikais baroko ir viduramžiško meno reliktai, romantizmo laikais realizmas ir t. t. Todėl apie modernizmo epochą literatūroje, kaip ir apie kiekvieną kitą, galima kalbėti tik kaip apie tam tikro kūrybos tipo vyravimo laikotarpį. Modernizmo atveju ši išlyga ypač svarbi, nes pastarasis yra atvirai elitiškas literatūros reiškinys, ir net didžiausio jo klestėjimo laikotarpiu plačioji skaitančioji publika lieka ištikima tradiciškesniems rašymo būdams. Taikomajai, ypač mokyklinei, vartosenai paprasčiausia būtų modernizmą apibrėžti kaip XIX a. pabaigos – XX a. pradžios literatūros kryptį, neigiančią romantines ir realistines tradicijas, pabrėžiančią sąlygišką meninės raiškos pobūdį, pasižyminčią išraiškos sudėtingumu, eksperimentinėmis tendencijomis ir krizine pasaulėvoka. Akademinėje aplinkoje galėtų būti diskutuojama sudėtingesnė meninės formacijos sąvoka. Modernizmas yra labai margas darinys. Lyginant su kitais epochiniais literatūros reiškiniais, jį vienija tik minėti bendriausieji bruožai, o viduje jis yra tiek istoriškai, tiek geografiniu ar kultūriniu požiūriu itin susiskaidęs.
Visi modernistai pasižymi polemika su literatūros ir kultūros tradicija, pastanga iš naujo apčiuopti vis besikeičiančią dabarties tikrovę; avangardistai jas įgyvendina ypač radikaliai. Avangardizmui būdingas visiškas tradicijos atmetimas; siekis šokiruoti inertiškai mąstančią publiką; įsitikinimas, kad naujasis menas pašauktas sutraukyti tradicijos varžtus ir priartinti naujos dvasinės ir visuomeninės tikrovės įsigalėjimą.
Lietuvių literatūroje intensyvi modernizmo raiška prasideda nuo XX a. antrojo dešimtmečio ir tęsiasi iki XX a. 8-9 dešimtmečio
Pirmosios modernizmo apraiškos lietuvių literatūroje pasirodo dar XX a. pirmajame dešimtmetyje, kai, panaikinus spaudos draudimą, gretimuose kraštuose studijuojantys literatai susirūpina lietuvių meninio žodžio atnaujinimu (Gabijos almanachas, 1907). Antrajame dešimtmetyje gimsta su modernizmu susijusios literatūros srovės (impresionizmas, simbolizmas); apie 1920 m. triukšmingai įsiveržia avangardizmas; XX a. trečiajame dešimtmetyje ir ketvirtojo pradžioje mūsų literatūroje jau egzistuoja modernistinės literatūros grupės, srovės, tarpusavyje konkuruojančios meninės programos (simbolistai, keturvėjininkai, trečiafrontininkai ir kt.). Šis laikotarpis gerai nušviestas fundamentalioje Vytauto Galinio monografijoje). Sunkiau rasti išsamesnių darbų apie lietuvių literatūrinį modernizmą po 1930 metų. XX a. ketvirtasis dešimtmetis mūsų literatūros istorijoje paprastai pristatomas kaip neoromantizmo laikas. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2005-11-24
DalykasLietuvių literatūros referatas
KategorijaLiteratūra >  Lietuvių literatūra
TipasReferatai
Apimtis6 puslapiai 
Literatūros šaltiniai0
Dydis15.95 KB
AutoriusLoreta
Viso autoriaus darbų1 darbas
Metai2003 m
Klasė/kursas11
Švietimo institucijaTrakų r. Lentvario Motiejaus Šimelionio vidurinė mokykla
Failo pavadinimasMicrosoft Word Modernistines literaturos apzvalga [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 6 puslapiai 
  • Trakų r. Lentvario Motiejaus Šimelionio vidurinė mokykla / 11 Klasė/kursas
  • 2003 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą