Išplėstinė paieška
 
 
 

Simonas Daukantas

  
 
 
123456789101112131415161718192021
Aprašymas

Įžanga. Gimtinė. Vaikystės aplinka. Mokykloje. Universitete. "Darbai senųjų lietuvių ir žemaičių". Tarnyba Rygoje ir Peterburge. Didaktinė kultūra. S. Daukanto demokratiškumas. S. Daukanto biografija. Išvados.

Ištrauka

Nėra Lietuvoje žmogaus, kuris nebūtų girdėjęs apie S. Daukantą. Apie šį žmogų yra parašyta daugybė knygų, jo atvaizdas puikuojasi ant šimto litų banknoto kupiūros.
Simonas Daukantas gyveno audringu, lietuvių nacionalinei istorijai svarbių įvykių laikotarpiu. Lenkijos-Lietuvos valstybės padalijimas 1795 m., Napaleono žygis į Rusiją 1812 m., Vilniaus universiteto suklestėjimas XIX a. pradžioje ir filomatų byla 1823 m., 1831 metų sukilimas ir Vilniaus universiteto uždarymas, 1863 metų sukilimas…Šie įvykiai reikalauja nepaliaujamo istorikų, kultūros, literatūros specialistų dėmesio.


Lietuvių kultūros raidai XIX a. būdingas akivaizdus bangavimas. Pirmieji amžiaus dešimtmečiai – tai Vilniaus universiteto suklestėjimo metas; remiantis lenkų kultūra ir literatūra, šviečiamųjų ir romantinių idėjų įtakoje vis plačiau imta domėtis Lietuvos praeitimi, kalba, į lituanistinį sąjūdį įsitraukia nemažas būrelis lietuvių, suaktyvėja pasaulietinio turinio raštija (išleidžiamos A.Strazdo giesmės, S.Stanevičiaus pasakėčios ir kt.). Bet netrukus šis sąjūdis imamas slopinti – po 1831 m. sukilimo uždaromas pažangiausias Rusijos imperijoje Vilniaus universitetas, o po 1863 m. sukilimo uždraudžiama ir lietuviška spauda. Tai buvo skaudūs smūgiai tautinio sąmonėjimo procesui, lietuviškos kultūros ir literatūros raidai. S.Daukanto gyvenimas, jo kūrybos likimas yra tiesiog simboliškas šiame istorijos bangų fone. Neabejotina, kad S. Daukantas kaip istorikas, kaip rašytojas ir demokratiškai nusiteikęs pilietis susiformavo anuomet klestinčiame Vilniaus universitete, kuriame buvo remiamasi savo krašto kultūros tradicija. Visas, jo gyvenimas, kūrybinė biografija yra kaip reta nuoseklus bandymas realizuoti jaunystės idealus. S. Daukanto mirties metais jau buvo gimę tie, kurie paskutiniais amžiaus dešimtmečiais vėl, su dar didesne energija iškels tautinio atgimimo idėją (J. Basanavičius gimė 1851 m.), prisimins ir išaukštins S. Daukantą, daug kur bylos jo žodžiais. Taigi nuo "aušrininkų" jį skyrė viena karta, jis yra savotiškas tiltas, jungiantis geriausiais Lietuvos kultūros tradicijas su naujuoju nacionalinio sąmoningumo ir lietuviškos kultūros kūrimo sąjūdžiu.
Deja, apie S. Daukanto vaikystę ir ankstyvąją jaunystę nėra išlikusių konkretesnių žinių, biografai turi tenkintis tik vienu kitu faktu ir remtis analogijų principu, t.y. kalbėti apie Simoną kaip apie vieną tipiškų, tarkim, Kretingos mokyklos mokinių.
Svarbus Daukantų šeimos istorijos šaltinis yra Kotrynos Daukantienės antkapio paminklas Lenkimų bažnyčios šventoriuje, pastatytas sūnaus Simono. Rausvo granito plokštėje iškalti tokie žodžiai: "Čia ilsisi Dievuje užsnūdusi Kotrinė Odinaitė pirma Stanislovienė Jaušienė, paskui Jurgienė Daukantienė, kuri gyveno sumišimuose svieto, regėjo ir kentėjo didžius vargus rūpesnius savo amžiuje, metuose 1795 buvo garsiame mūšyje po Liepoja lygiai su vyru ir trimis dieveriais. Dievas jai buvo davęs penkias dukteris ir du sūnu, regėjo savo vaikų vaikų vaikus. Turėdama 90 metų amžiaus savo, persiskyrė šiuomi svietu m. 1847 lapkričio mėnesio 9 dieną, auštant, palikusi šiame pasaulyje bevargstančius dvi dukteri ir sūnų, kurie raudodami savo meilingos ir išmintingos motinos minavinei tą akmenį padėjo". Iš šio užrašo sužinojome, kad, Simonui esant vos dvejų metų, Daukantų šeima dalyvavo Kosciuškos sukilime ir sukilėlių žygyje į Liepoją. Šeimoje buvo kalbama, kad Daukantienė vežė maistą sukilėliams ir pakliuvo į kautynių sūkurį, kulkoms zvimbiant gulėjo griovyje. Jau pats tas faktas liudija dvasinę Daukantų šeimos atmosferą, tam tikrą politinį aktyvumą, dalyvavimą istorijos relikvija, svarbiu visai giminei faktu, kuriuo galima didžiuotis, kuris aitrina vaizduotę – net subrendęs istorikas Simonas Daukantas randa reikalo tai paminėti Peterburge užsakytame antkapyje motinai. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2005-11-26
DalykasLietuvių literatūros referatas
KategorijaLiteratūra >  Lietuvių literatūra
TipasReferatai
Apimtis18 puslapių 
Literatūros šaltiniai1
Dydis27.68 KB
AutoriusSandra
Viso autoriaus darbų2 darbai
Metai2004 m
Klasė/kursas9
Mokytojas/DėstytojasA. Selienė
Švietimo institucijaKauno "Saulės" gimnazija
Failo pavadinimasMicrosoft Word Simonas Daukantas [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 18 puslapių 
  • Kauno "Saulės" gimnazija / 9 Klasė/kursas
  • A. Selienė
  • 2004 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą