Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Literatūra>Lietuvių literatūra>Jonas Basanavičius (2)

Jonas Basanavičius (2)

  
 
 
1234567
Aprašymas

Jono Basanavičiaus biografija. Jonas Basanavičius 1851 – 1927 metai.

Ištrauka

Jonas Basanavičius gimė 1851 metų lapkričio 23d. Ožkabalių kaime, Bartninkų valsčiuje, Sūduvos krašte, baudžiauninkų šeimoje. Vaiko gimimas buvo sunkus, gimė pusgyvis ir po ilgo gaivinimo vis dėlto išplėšus kūdikį iš mirties nagų tėvai pasižadėjo Jonuką leisti į kunigus. Pirmąjį mokslą gavo kaip ir visi to meto baudžiauninkų vaikai iš keliaujančių daraktorių. Jie keliaudavo per ūkininkus, patys būdavo mažamoksliai, ir mokydavo vaikus skaityti lietuviškai ir šiek tiek lenkiškai, šiek tiek aritmetikos bei tarnauti mišiose. 12 metų Jonukas pradeda eiti į Lukšių mokyklą, o 1866 metais įstoja į Marijampolės gimnaziją. Apskrities mokykloje buvo dėstoma lenkiškai, o po 1867m įvesta rusų kalba, bei dvi savaitinės lietuvių kalbos pamokos. Jonui Basanavičiui baigus gimnaziją jo tėvai, žinoma, norėjo, kad sūnus mokslus tęstų Seinų kunigų seminarijoje, tačiau sūnaus ketinimai skyrėsi nuo tėvų norų. Jis svajojo apie aukštąjį mokslą svetur. Po ilgų diskusijų ir barnių su tėvais Jonas Basanavičius vis dėlto pasiekia savo ir 1873 metais įstoja į Maskvos universiteto istorijos ir filologijos fakultetą. Tačiau čia savo pašaukimo neranda ir kitų metų rudenį perstoja į medicinos fakultetą.
Maskvos universitetas įsteigtas 1755 metais. Maskvos universiteto medicinos fakultetas buvo labai garsus tuo metu visame pasaulyje – paruošė daug žymių medicinos mokslų daktarų, mokslininkų. Studijuodamas Jonas Basanavičius uždarbiaudavo rengdamas pamokas, dirbo universiteto laboratorijoje, taip pat gavo valstybės stipendiją už gerą mokymąsi. Medicinos fakultete, skirtingai nei kituose, studentai turėjo ypač daug laisvės, todėl visų studijų metu Jonas Basanavičius rengė lietuvininkų susibūrimus, priešinosi polonizacijai, rinko medžiagą apie Lietuvos praeitį. 1879 metais buvo atsakingas už antropologijos parodos organizavimą. Čia buvo apžvelgiami pabaltijo tautų – estų, latvių, lietuvių antropologiniai tyrimai. Tais pačiais metais Jonas Basanavičius pateikia prašymą toliau tobulinti žinias universitete. Jo rekomendacijas pateikia rektoriui penki garsiausi fakulteto chirurgijos specialistai, tačiau neatrandama lėšų šiam reikalui ir taip Jonui Basanavičiui nepavyksta tapti medicinos korifėjumi. Dar kurį laiką JB Maskvoje verčiasi privačia praktika. Lapkričio 21 d. gauna kvietimą iš pažįstamo dr. Dim. Molovo, Sofijos medikų tarybos pirmininko, kvietimą į Bulgariją.
Atvykęs į Sofiją jis paskiriamas į Lomo (miesto) departamentą gydytoju, ligoninės direktoriumi. Jaunasis gydytojas atvykęs į ligoninę imasi radikalių priemonių – prijungdamas dar viešbutį padidina lovų skaičių iki 50, įsteigia ambulatoriją. Pagrindinis rūpestis buvo pritraukti kuo daugiau kaimo gyventojų lankytis ir gydytis ligoninėje, pakeisti nuo seno nusistovėjusią nuomonę, kad "į ligoninę einama tik ten numirti". Jis lankosi apygardos kaimuose, teikia pagalbą vietoje, registruoja epidemijų židinius, skleidžia sanitarijos žinias. Jo programa duoda ženklių vaisių. Jonas Basanavičius kviečiamas į gretimas ligonines atlikti sudėtingesnes operacijas. 1880 rugpjūčio 8 d. atliko pirmąją Lomo ligoninėje akių operaciją. Kiekvieną įdomesnį atvejį Jonas Basanavičius fiksuoja ir net paskelbia straipsnių medicinos spaudoje. Pasiekia valstybės paramos statyti naują ligoninę. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2006-01-24
DalykasLietuvių literatūros referatas
KategorijaLiteratūra >  Lietuvių literatūra
TipasReferatai
Apimtis5 puslapiai 
Literatūros šaltiniai0
Dydis10.33 KB
Autoriusrita
Viso autoriaus darbų1 darbas
Metai2003 m
Klasė/kursas1
Mokytojas/Dėstytojasmed. dr. V. Miežutavičiūtė
Švietimo institucijaVilniaus Universitetas
FakultetasMedicinos fakultetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Jonas Basanavicius (2) [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 5 puslapiai 
  • Vilniaus Universitetas / 1 Klasė/kursas
  • med. dr. V. Miežutavičiūtė
  • 2003 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą