Išplėstinė paieška
 
 
 

Kazys Bradūnas

  
 
 
12345678910111213141516
Aprašymas

Įvadas. Kazys Bradūnas. Žemės poetas. K. Bradūno eilės, ritmas, rimas. "Devynios baladės".

Ištrauka

Kazys Bradūnas yra savo kartos gausiausias reprezentantas: šešios poezijos knygos liudija jo atkaklų ir vitališką kūrybinio žodžio gajumą. Prisiminkime čia tas knygas, nes jų datos ir vietovardžiai yra taip pat jo kartos šviesiųjų ir tamsiųjų etapų keliaženkliai: "Vilniaus varpai" – Vilnius, 1943 (antroji laida – Tiūbingenas, 1947); "Pėdos arimuos" – Kaunas, 1944; "Svetimoji duona" – Miunchenas, 1954; "Maras" – Štutgartas, 1947; "Apeigos" – Miunchenas, 1948 ir "Devynios baladės" – Čikaga, 1955. Tačiau ne vien kūrinių gausumu ir ne vien – žmogiškojo likimo tapatiškumu Kazys Bradūnas yra reikšmingas savo kartos atstovas. Jo iniciatyva gimė "Žemė" ir "Literatūros lankai", šiuo metu išeivijoje reprezentuoją 1938 – 1939 metais pradėjusią kurti kartą ir jos literatūrinius siekimus. Bet ir tai dar nėra visas jo ryšys su naująja poezija. Kazio Bradūno kūryba, jos idėjos ir jos forma, jos postulatas ir jos komunikatyvusai pobūdis, yra integralinė dalis mūsų pastangų atrasti naują kelią apslopusioj lietuvių literatūros kasdienybej. Kazys Bradūnas, tiesa, atėjo į savo literatūrinių draugų būrį iš kiek skirtingesnio tereno, atsinešdamas, pradžioje, beveik išimtinai lietuviškąją tradiciją, bet labai greitai jo žodis ir laikysena rado intymų ryšį, vieno likimo ir kraujo giminystę. Nuo tada mes nebegalime įsivaizduoti vadinamųjų "žemininkų" arba "lankininkų" be Kazio Bradūno, žmogaus ir poeto.


Tai poetas, kritikas, redaktorius. Baigęs lituanistikos studijas 1943 m. Vilniuje, spėjęs išleisti eilėraščių rinkinį "Vilniaus varpai" (1943), 1944 m. rudenį pasitraukęs į vakarus, pirmasis ėmė burti jaunų rašytojų kartą pirmiausia į žurnalą "Aidai" (Miunchenas, 1946), vėliau į antologiją "Žemė" (Čikaga, 1951), buvo "Literatūros lankų" redakcinio kolektyvo narys. Nuo 1961 m. iki pensijos redagavo dienraščio "Draugas" savaitinį kultūrinį priedą.
Suvokęs lietuviškos meninės kūrybos tęstinumą kaip tautos dvasinio pasipriešinimo išlikimo akciją, kuriai jis jautėsi pašauktas kaip vienintelei savo gyvenimo misijai. Išsižadėjęs kartu su visa karo metais debiutavusių literatų karta, pranašo mostų ir direktyvinių nuostatų lyrikoje, jis liko įsitikinęs, kad poetinis žodis gimsta iš pirmykščių tautos būties pagrindų, suima visą tautos istoriją ir "dreba dėl jos likimo".
Išspausdinti kiti poezijos rinkiniai: "Pėdos arimuose" (1944), "Svetimoji duona" (1945), poema "Maras" (1947), "Apeigos" (1948), "Devynios baladės" (1955), "Morenų ugnys" (1958), "Sidabrinės kamanos" (1964), "Sonatos ir fugos" (1967, Čiurlionio motyvais), "Donelaičio kapas" (1970), "Pokalbiai su karalium" (1973, LDK Gedimino laiškų temomis), "Alkana kelionė" (1976), "Užeigoje prie Vilniaus vieškelio" (1981), "Prierašai" (1983), "Krikšto vanduo joninių naktį" (1987, Lietuvos krikšto temomis). Ne vienas šių rinkinių buvo premijuotas.
Parašė libretus B. Markaičio kantatai "Vilniaus varpai", D. Lapinsko kantatai "Mindaugas" ir jo operoms "Maras" ir "Dux Magnus" pastaroji skirta šv. Kazimiero 500 mirties sukakčiai).
Brandžiausios K.Bradūno eilėraščių knygos, sukurtos pirmaisiais dviem pokario dešimtmečiais, atvėrė naują stilistinę kryptį, kurioje dainiškos tradicijos išpuoselėtas naivus liaudiško žodžio paprastumas, intymus pašnekesio tonas, vaiski ir lengva vaizdo plastika, klasikinė strofos simetrija buvo sujungta su mitologinio pasaulėvaizdžio poetine versija. ...

Rašto darbo duomenys
DalykasLietuvių literatūros referatas
KategorijaLiteratūra >  Lietuvių literatūra
TipasReferatai
Apimtis14 puslapių 
Literatūros šaltiniai2
Dydis32.92 KB
Autoriussima
Viso autoriaus darbų1 darbas
Metai0 m
Klasė/kursas0
Švietimo institucijaKauno Milikonių vidurinė mokykla
Failo pavadinimasMicrosoft Word Kazys Bradunas [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 14 puslapių 
  • Kauno Milikonių vidurinė mokykla
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą