Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Literatūra>Lietuvių literatūra>Renesansas lietuvių literatūroje

Renesansas lietuvių literatūroje

  
 
 
12345
Aprašymas

Renesansas lietuvių literatūroje. Pirmosios knygos ir jų autoriai.

Ištrauka

XVIa. pradžioje Lietuvoje ėmė sklisti Renesanso (atgimimo) ir Humanizmo (žmoniškumo) idejos, einancios iš V. Europos. Atgimė mokslas ir menas, stiprėjo pasaulietinė mintis. Humanistai aukštino ne tik Dievą, bet atsigręžė ir į žmogų, atgaivino antikines kultūros studijas. Tuo metu prasidėjusi Reformacija (arba Protestantizmas) eme savaip pertvarkineti kataliku bažnycia, kritikuoti popierių. Europoje XVa. buvo išrasta spauda. Visa tai pažadino Lietuvoje tautines kulturos poreiki.
Šis laikotarpis pasižymejo reformacijos judejimo pakilimu ir kataliku reakcijos siautejimu. Šiame laikotarpyje Lietuvoje greta toliau besivystanciu pasaulietinio turinio raštu rusu, lotynu ir lenku kalbomis (metrašciu savadu, teisynu, istorinio pobudžio veikalu ir kt.) pradejo žymiai sparciau vystytis ir raštija lietuviu kalba, daugiausia religinio turinio (katekizmai, pamokslu rinkiniai ir kt.), pasirode pirmieji kalbinio pobudžio veikalai (žodynai), eme formuotis lieraturine lietuviu kalba. Prie religinio turinio, daugiausia verstiniu, veikalu pridetose prakalbose, eiliuotose dedikacijose, o taip pat panegerikose bei sveikinimuose ir kai kuriose giesmese jau pasireiške pirmosios pasaulietinio turinio literaturos u?uomazgos lietuviu kalba. Lietuviu raštija šiuo metu toliau vystesi ir kaimynineje Rytu Prusijoje, tuo metu gausiai gyvenamoje lietuviu; cia buvo atliktas pirmasis biblijos vertimas i lietuviu kalba, leidžiami giesmynai, rašomos pirmosios lietuviu kalbos gramatikos.
XVIa. Lietuvos šviesuomenes sluoksniuose paplito lotynu k. Jau viduramžiais ji vartojama tarptautiniams ryšiams (Gedimino laiškai), bažnycioje, universitetuose, jos buvo mokomasi mokyklose. Ypac pamego lotynu k. humanistai, su didžiuliu susidomejimu studijave Senoves Romos kultura. Humanistu galejo vadintis tik tas, kuris gerai mokejo lotynu k. XVI - XVIIIa. lotyniškai buvo rašomi grožiniai kuriniai, istorijos knygos, publicistiniai, opiems gyvenimo klausimams skirti traktatai. Tie lotyniški raštai - Lietuvos kulturos lobis.
Vienas tokiu XVIa. humanistu buvo Mykolas Lietuvis. Jis 1550m. iteike valdovui Žygimantui Augustui rankrašti pavadinimu "Apie totoriu, lietuviu ir maskvieciu paprocius". Pagrindinis šio veikalo tikslas - atkreipti valdovo demesi i neigiamus to meto reiškinius. Todel čia tiek daug to laikmecio visuomenes socialinio gyvenimo aprašymu, nagrinejami Lietuvos gyvenimo neigiami bruožai (didiku savivales isigalejimas, bajoru privilegijos, liaudies masiu engimas ir plešimas). Veikalo autorius užsibrežia uždavini atskleisti ir atkreipti karaliaus demesi i šiuos neigiamus reiškinius, bando atskleisti ju priežastis, lygindamas su rusu ir totoriu paprociais. Mykolo Lietuvio veikale ryškiai atsispindejo ir lietuviu romeniškos kilmes teorija, tuo metu, matyt, jau placiai paplitusi Lietuvos feodalu tarpe (renesanso epochos itaka visuomenes pasauležiurai). Jis ne kiek nedvejodamas teigia, kad lietuviai yra "itališko kraujo", o ju kalba - "pusiau lotyniška". Šiam teigimui paremti jis duoda 74 lotyniškus žodžius, artimus lietuviškiems. Yra vienas ir lietuviškas žodis: ignis - ugnis. Taciau Mykolas Lietuvis savo veikale nemini Lietuvos metrašciuose sutinkamo mitiškojo Paleomono (išvytas iš Romos, jis dar su 500 šeimu užklysta iki Nemuno ir cia isikuria). Ivairios išraiškos priemones daro ši veikala vertinga ir literaturiniu atžvilgiu. Jis savo tiek idejiniu - tematiniu turiniu, tiek ir kai kuriomis literaturines formos ypatybemis yra vienas reikšmingiausiu ir idomiausiu XVIa. lietuviu raštijos paminklu. Lietuvoje lotyniškai raše taip pat daugelis valstybininku, teisininku, poetu (Rotundas, Roizijus, Volanas). Išskirti reiketu lenku poeto Husoviano lotyniškai parašyta poema "Poema apie stumbro išvaizda, žiauruma ir medžiokle". Išaukštinama Lietuvos mišku turtingumas, ju reikšme valstybes ekonomikai, kai kurie paprociai. Poetizuojamas mišku grožis (Lietuvos !), hiperbolizuotai vaizduojama stumbro jega ir baisumas (paslepta mintis apie Lietuvos valstybes galia bei tvirtuma). Ryškiai aprašomas Vytautas kaip teisingas, bet labai griežtas valdovas. Jega, galia, grožis, stiprumas, tvirtumas - tai vis renesanso epochos ir humanizmo apraiškos. Husoviano poema yra reikšminga kaip pirmasis eiliuotas poetinis kurinys, aprašes Lietuva, jos gamta ir žmones, ju paprocius, visuomeninius santykius.
Lotynu kalba buvo parašyti pirmieji grožines literaturos kuriniai lietuviškomis temomis, jie ugde Lietuvos feodalines visuomenes domejimasi grožine literatura, atskirais jos žanrais bei formomis, ruoše kelia pasirodyti tos rušies kuriniams ir lietuviu kalba. Taip pat susidomejimas lotynu k. ir jos platesnis vartojimas rašto reikalams atspindejo tuo metu Lietuvoje paplitusias humanistines, antikine senove aukštinancias tendencijas, renesanso epochos bruožus. Siulymas paskelbti lotynu kalba valstybine kalba ne tik atitrauke visuomene nuo rusu ar lenku kalbos, bet ir iškele reikala, kad jau laikas rašyti ir lietuviškai, kad jau turi atsirasti raštu ir lietuviu kalba. Tokiu raštu ir pasirode XVIa. viduryje.
Dar vienas renesanso epochos "karys" rašes apie Lietuva nelietuviškai buvo lenkas Motiejus Strijkovskis. Jis paraše pirma spausdinta Lietuvos istorija lenku kalba. Kurinys, dar kitaip vadinamas "Kronika", parašytas, remiantis Lietuvos metrašciais. "Kronikoje" nemaža grožines literaturos pradmenu. Kai kurie skyriai, pavyzdžiui, Žalgirio mušio aprašymas, sukurti eilemis. Yra labai vertingu duomenu apie lietuviu liaudies dainas, dar atspindinciu karu su kryžiuociais laikus. Vienas kitas sakinys "Kronikoje" irašytas lietuviškai. Renesansiški "Kronikos" ižangos teiginiai: "Istorija - gyvenimo mokytoja", "Istorijos pažinimas - tautos subrendimo požymis".
XVI amžius paliko mums maždaug 20 lietuvišku knygu. Jos visos yra religines. Taciau tuometini lietuviu raštijos kurima reikia suprasti ne tik kaip religini, bet ir kaip tautini darba. Tie dalykai anais laikais viens nuo kito sunkiai atskiriami. ...

Rašto darbo duomenys
DalykasLietuvių literatūros referatas
KategorijaLiteratūra >  Lietuvių literatūra
TipasReferatai
Apimtis7 puslapiai 
Literatūros šaltiniai0
Dydis10.52 KB
AutoriusKazys
Viso autoriaus darbų1 darbas
Metai0 m
Klasė/kursas0
Švietimo institucijaPalangos Vlado Jurgučio vidurinė mokykla
Failo pavadinimasMicrosoft Word Renesansas lietuviu literaturoje [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 7 puslapiai 
  • Palangos Vlado Jurgučio vidurinė mokykla
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą