Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Literatūra>Lietuvių literatūra>Balio Sruogos gyvenimo kelias

Balio Sruogos gyvenimo kelias

  
 
 
123456789101112131415161718
Aprašymas

Balio Sruogos gyvenimas. Įžanga. Balio Sruogos šeima. B. Sruogos gyvenimo keliai. Balio Sruogos lyrika. Balio Sruogos memorialinis muziejus. B. Sruogos darbo kambarys. V. Sruogienės darbo kambarys ir svetainė. Antras aukštas. Buvęs Sruogų miegamasis. Dukros Dalios kambarys. B. Sruogos prisiminimai (iš B. Sruogos raštų 1957m.). Darbas iliustruotas nuotraukomis.

Ištrauka

XX a. lietuvių literatūros panoramoje Balys Sruoga - viena iš pastebimiausių figūrų. Savo reikšme literatūros raidai jis neabejotinai prilygsta patiems įžymiausiems šio laikotarpio lietuvių rašytojams, o interesų platumu, kūrybos gausa ne vieną jų pranoksta. Akivaizdžių jo įvairiapusio talento pėdsakų randame daugelyje mūsų literatūros sričių, ir visur jie - pastebimi, gilūs, nevienadieniai. Be B. Sruogos eilėraščių rinkinių, atskleidusių naujas vidinio išgyvenimo sferas ir poetinės išraiškos galimybes, sunku įsivaizduoti tolesnę lietuvių poezijos tėkmę; jo draminiai veikalai žymi naują lietuvių istorinės poetinės dramos etapą; nemažą vaidmenį ne tik literatūrinio, teatrinio gyvenimo kasdienybėje, bet ir lietuvių estetinės minties raidoje suvaidino jo straipsniai, o memuarų knyga "Dievų miškas", stovėdama atokiau nuo įprastos lietuvių prozos stilistikos, stebina į jos puslapius sudėtos žmogiškosios kančios gilumu ir savitu rašytojo požiūriu į vaizduojamuosius reiškinius.
Visa tai liudija B. Sruogos, kaip vieno įžymiausių lietuvių rašytojų, populiarumą, jo svarbą nacionalinės kultūros istorijoje ir dabartyje. Atvėrusi gilesnius žmogaus vidinio pasaulio klodus, išsakiusi ir gynusi humanistinę pasaulio bei žmogaus sampratą, reprezentavusi įdomiausius savojo laiko meninius ieškojimus europiniu mastu, gausi ir įvairi B. Sruogos kūryba akivaizdžiai peržengė savąjį laiką, liko reikšminga visos lietuvių literatūros ir apskritai lietuvių meno dalimi.

Agota ir Pranciškus Sruogai užaugino penkis sūnus. Aniolas liko ūkyje, o ketu¬ris tėvai leido į mokslus. Nepriklausomos Lietuvos metais jie užėmė gana aukštus postus: Juozapas dirbo Lietuvos pasiuntinybėje Berlyne, vėliau konsulu Tilžėje, Adol¬fas buvo Lietuvos pašto, telegrafo ir telefono valdybos direktorius, Kazimieras - Fi¬nansų departamento referentas, Boleslovas - rašytojas, profesorius, žurnalistas.


Balys Sruoga gimė 1896 m. vasario 2 d. Baibokų kaime ( Biržų apskr.., Vabalninko valsč. )
B.Sruogos tėvai buvo menkai raštingi, bet mokslo svarbą suprato. Sulaukęs sep¬tynerių metų, 1903 m. ir Baliukas pradėjo lankyti Vabalninko pradžios mokyklą. Namie jis buvo jau pramokęs skaityti lietuviškai, o mokykloje mokė rusų kalba. Mokslas jam sekėsi ir mokyklą baigė 1906 m. Tuomet B. Sruoga jau skaitė lietuviš¬kas knygas: Margalio, Dagilėlio eilėraščių rinkinius, Maironio "Pavasario balsus" ir poemą "Tarp skausmų į garbę".
Neišdildomą įspūdį B. Sruogai paliko 1905 m. revoliucijos įvykiai Vabalninke, vėliau net radę atspindį jo kūryboje.
1906 m. rudenį B. Sruoga išvyko mokytis į Panevėžio realinę mokyklą. Čia įsitraukė į visuomeninę ir kultūrinę veiklą. Aukštesnėse klasėse suartėjęs su "aušri¬ninkais", lietuviškuose vakarėliuose skaitė referatus Lietuvos istorijos, literatūros, filosofijos, kultūros ir kitais klausimais, paskaitydavo ir savo eilėraščių. Kartu su jais leido rankraštinį žurnaliuką "Pavieniui menki - drauge galingi".
Pirmosios B. Sruogos eilėraščių ir straipsnių publikacijos pasirodė 1911 m.
1914 m. B. Sruoga išlaikė baigiamuosius egzaminus ir atsisveikino su mokykla.
Kilo Pirmasis pasaulinis karas. Tuo metu B. Sruoga išvyko į Pet¬rogradą. Pradėjęs studijuoti Miškų institute, netrukus perėjo į Petro¬grado universiteto Istorijos ir filo¬logijos fakultetą. Nuo 1916 m. fi¬lologijos studijas tęsė Maskvos uni¬versitete. Kilus sumaiščiai, studijos nutrūko.
Rusijoje B. Sruoga su¬kūrė didžiąją dalį eilėraš¬čių, vėliau sudariusių lyri¬kos knygų "Saule ir smil¬tys", "Dievų takais" pa¬grindą. Visą tą laiką B. Sruoga aktyviai dalyvavo ir lietuvių kultūriniame gyvenime. ...

Rašto darbo duomenys
DalykasLietuvių literatūros referatas
KategorijaLiteratūra >  Lietuvių literatūra
TipasReferatai
Apimtis16 puslapių 
Literatūros šaltiniai4
Dydis503.4 KB
AutoriusDovile
Viso autoriaus darbų1 darbas
Metai0 m
Klasė/kursas12
Švietimo institucijaKauno "Santaros" gimnazija
Failo pavadinimasMicrosoft Word Balio Sruogos gyvenimo kelias [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 16 puslapių 
  • Kauno "Santaros" gimnazija / 12 Klasė/kursas
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą