Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Literatūra>Lietuvių literatūra>O. Milašius ir jo pasakos

O. Milašius ir jo pasakos

  
 
 
12345678910
Aprašymas

Aristokratiškumas O. Milašiaus pasakose. Ironija O. Milašiaus pasakose. Liaudies pasakų motyvai O. Milašiaus pasakose. Pasakų "Krikštamotė" ir "Giltinė kūma" palyginimas. Pasakų "Pupa" palyginimas. Išvados.

Ištrauka

Oskaras Milašius- savitas kūrėjas. Kaip ir kiekvienas autorius jis turi būti suprastas. Tai geriausiai pasiekti išnagrinėjant jo kūrinius ir atskleidžiant jų bruožus.
Lietuviškų pasakų vertimas- viena Oskaro Milašiaus kūrybos dalis. Ji, galima sakyti, labiausiai priartina jį prie Lietuvos (net ir pats Milašius vadino save lietuvių poetu, rašančiu prancūziškai). Lietuvių folkloras domino O. Milašių savo magija, mitais, dainomis, papročiais, žmogaus ir gamtos ryšiu. Taip pat folkloras jį žavėjo žaismingais pakartojimais ir naiviu emocingumu. Versdamas lietuvių liaudies pasakas Milašius jas interpretavo, pateikė laisvus vertimus. Todėl Milašiaus vertimai truputį skiriasi nuo tikru lietuvių liaudies pasakų. Pasakos tampa aristokratiškesnės, jose atsiranda ironiškų motyvų.
Būtina atskleisti tą skirtumą, kad galėtume geriau suprasti Milašiaus kūrybą, tiksliau jo lietuvių liaudies pasakų vertimus. Be abejo, reikia atskleisti ir panašumus, nes juk pasakos nėra visiškai skirtingos, kad negalėtume jų net atpažinti.
Taigi pirmiausia reiktų aprašyti O. Milašiaus pasakų bruožus, o po to palyginti kai kurias lietuvių liaudies pasakas su Milašiaus vertimais.

Savo pasakose O Milašius suabstraktino aplinką. Jo pasakų veiksmo vieta pasikeičia. Pavyzdžiui, pasakoje "Dangus griūva" katinėlis išeina į daržą pamedžioti, tuo tarpu toje pačioje lietuvių liaudies pasakoje močiutė išeina su katinėliu vantų pjauti.
Kaimietiškas pasaulis O. Milašiaus pasakose pakeičiamas aristokratišku, aprašomas dvaro etiketas, apranga: "Paskambinęs varpeliu, jis pašaukė vyriausiąjį liokajų ir apsigimusio ūžautojo minia užsakė tai dienai pusryčius, pietus, pavakarius, vakarienę<...>" (Pasaka "Imperatorius Jonas Beširdis", 50 psl.)
Netgi ir liaudies kalba pakeičiama aristokratiška, aukštuomenės kalba, kuri yra grakšti ir apgalvota. Kalboje nebelieka liaudiškų, kaimo žmogaus posakių. Vietoj jų atsiranda kreipimasis į Antikinius dievus. Minimi tokie dievai ir deivės kaip Marsas ir Belonė, Eskulcipas, Flora, Hestija ir kiti.
Taip pat O. Milašius panaudoja daug mitologijos elementų, kaip pavyzdžiui: titanus (graikų dievus), zefyrą (graikų mitologijoje šiltą vakarį vėją), Lernos hidrą (graikų mitologinę pabaisą) ir kita.
Oskaras Milašius į savo pasakas įveda daug lotyniškų posakių: "- De profundis damari ad te Domine... Reqiem aeternam dona eis, Domine... Requiescant in pace!" (Pasaka "Kvailelis", 133 psl.)
Atsiranda taip pat ir angliškų sakinių: "-How do you do Madam!"; "-Hallo, old chap!" (Pasaka "Kuklutė- velnio sužadėtinė", 191 psl.)
"Lietuvišku pasakų situacijas O. Milašius apipina kultūrinių asociacijų tinklu" (Vytautas Kubilius "Lietuviškos pasakos"). Greta stebuklingo stalelio, pasipurtančio avinėlio ir mušančios lazdos atsiranda žymūs kultūros veikėjai: "tegu didesnis už mane- kas gi, viešpatie aukščiausias, jei ne Dantė Aligjeris, didysis Viljamas, dieviškasis Volfgangas iš Frankfurto, Vijonas, visi mano garbieji mokytojai<...>" (Pasaka "Bernas ir paslaptingas senelis", 80 psl.)
Taip pat O. Milašius pamini savo pasakose ir tokius žymius žmones, kaip Volterą, D. Defo, L. Sterną, E. Poe, Cezarį ir kitus: "<...> kaip kitados Lourensas Sternas aplaistė ašaromis Abelidro ir Eloizos kapą" (Pasaka "Pamokoma istorija", 141 psl.)
Visa tai padaro O. Milašiaus pasakas aristokratiškomis, taip pat ir ne tokiomis suprantamomis vaikams ir paprastiems kaimo žmonėms. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2006-01-18
DalykasLietuvių literatūros referatas
KategorijaLiteratūra >  Lietuvių literatūra
TipasReferatai
Apimtis8 puslapiai 
Literatūros šaltiniai5
Dydis14.58 KB
Autoriusjovita
Viso autoriaus darbų1 darbas
Metai0 m
Klasė/kursas0
Failo pavadinimasMicrosoft Word O. Milasius ir jo pasakos [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
+1
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą