Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Literatūra>Lietuvių literatūra>Anzelmas Matutis-Matulevičius

Anzelmas Matutis-Matulevičius

  
 
 
12345678910111213
Aprašymas

Anzelmas Matutis-Matulevičius, jo biografija, darbai, aptarimas.

Ištrauka

Anzelmas Matutis gimė 1923 m. sausio 7 dieną Marijampolės apskrityje Igliaukos valsčiuje Zomčinės kaime. Būdamas 5-erių metų pradėjo lankyti pradinę mokyklą. Besimokydamas Igliaukos pradinėje mokykloje, Anzelmas pamėgo knygą ir netruko perskaityti visą mokyklos bibliotekėlę.
Vladas Matulevičius buvo poeto tėvas. Plačioje apylinkėje ji gerbė kaip dorą žmogų ir stropų ūkininką. Buvo jis labai santūrus, tiesiog ramumo, šalto proto įsikūnijimas, nors nestokojo ir sveiko humoro.Labai gerbė savo tėvą, Anzelmo senelį, su kuriuo tardavosi visais reikalais ir vadino jį tėte. Bėdoje į jį kreipdavosi kaimynai ir visada sulaukdsvo protingo patarimo, paguodos ir paramos. Vlado Matulevičiaus didžiausias troškimas buvo, kad visi vaikai galėtų mokytis. Dažnai svarstydavo, kas galėtų išeiti iš Anzelmo, iš kitų. Sunkiai pasiligojęs ir susiruošęs į ligoninę, prašė brolį: "Tik tu , Pranai, neapleisk mano vaikų. Kokios sąlygos bebūtų, kad tik galėtų mokytis". Jis mėgo bebdrauti su vaikais, ir lipo prie jo ne tik savi, bet ir visos giminės mažieji ir jau paaugę.
Pati juodžiausia diena Anzelmui Zomčinėje, kaip pats pasakojo, buvo 1993 m. vasario 21-oji – tėtės mirties diena.
Anksti mirus tėvui, nelengva nemažo ūkio, nemažos šeimos rūpesčių ir darbų našta užgriuvo motinos pečius. Savo jaunystės dienas ir vargus mirus vyrui Julija Matulevičienė aprašė jau būdama garbaus amžiaus.
Anzelmo motina buvo tikra suvalkietė, kilus iš Nartelio kaimo, esančio už pustrečio kilometro nuo Marijampolės, važiuojant Liudviano pusėn. Pirmuosius mokslus ėjo pas kaimo daraktorių, pirmoji mokslo knyga – maldaknygė. Baigusi Marijampolės "Žiburio" progimnazijos keturias klases. Pasimokiusi privačiai, lankė Veiverių mokytojų seminariją. Atitekėjus į Zomčinę, teko atsisakyti pedagoginio darbo, prisiėjo suktis namų, laukų ir nemažos šeimos ūpesčių verpete. Prasigyventi buvo labai nelengva: teko patiems kurtis ir dar padėti vyro broliams. Užaugus vaikams, Anzelmui ir Gražinai pradėjus mokytojauti, rodos, jau buvo galima atsistoti ant kojų. Bet užgriuvo nelemti karo, okupacijos, pokario metai. Ypač sunkūs buvo 1945 m. pavasaris,kai vyriausiąjį sūnų Julių, legaliai dirbusi miško kirtėju, išgrūdo į sovietinę armiją, o Simne mokytojavusį Anzelmą uždarė į kalėjimą. Tą pavasarį sudegė gyvenemasis namas. Rudenį įkalino motiną, nepilniems metams.
Paskutiniuosius savo dešimtmečius Julija Matulevičienė glaudėsi pas jauniausiąją dukterį Kazytę. Eidama dešimtą dešumtmetį, dar buvo pakankamai nuovoki ir darbinga. Daug ir tiesiog pavyzdingai verpdavo linus ir vilnas. Savo verpalais džiaugdavosi ir rodydavo juos apsilankiusiems.
Norėjo, kad Anzelmas išeitų į kunigus, bet buvo laiminga ir tuo, kad jis tapo mokytoju.

Į Pamargių pradinę, kurioje lankė du pirmuosius skyrius, penkerių metų Anzelmas nudrožė paskui vyresnįjį brolį Julių. "Klumpaitėmis apautas, mamos mileliu aprengtas, drauge su vyresniuoju broliu klampojau kasdien po keletą kilometrų į Pamagrius, vėliau į Igliauką, kur paežerės purvyne buvo namas su iškaba "Pradžios mokykla" , - taip poetas savo biografijoje prisiminė pirmuosius mokyklinius metus.
Tais pradinuko pavasariais iš mokyklos dažnokai grįždavo vienas: rūpėdavo Pranų giraitė, Pilkavos beržynėlis. Kelyje stabtelėdavo prie paukštelių lizdų, stebėdavo, kaip prasikala ir auga sparnuočių mažyliai, nei jų, nei jų lizdelių neliesdavo. Kai pražysdavo baltu kilimu plukės, nepamiršdavo jų paskinti dėdienei, o ši vaišindavo mažąjį svečią miltiniais blynais, kuriuos Anzelmas labai mėgo.
Poetas buvo nemažas išdaigininkas. Kaip prisimena pusseserė Laima, kartą jis ne juokais išgąsdino mergaites.
Tąsyk Anzelmas, anksčiau išbegęs iš mokyklos, beržyne išsivertęs kailinaičius, pasislėpė už alyvų netoli keliuko, ir kaip tas pasakos kiškis, pasiruošęs išgąsdinti avis, laukė grįžtančių. Kai mergaitės priartėjo, išdykėlis keturpėsčias iššokęs iš už krūmo. Ir taip įbaugino mergaites, kad jos klykdamos šoko lėkti atgal.
Nepaisant Anzelmo išdaigų, Zomčinės vaikai sekiodavo paskui jį, pripažino žaidimų vadu, didžiausiu žveju ir knygų graužiku. Ne vienas ilgam įsiminė, kaip kartą su tamsa išėjusiems grybauti jis kalbėjo: "Paklausykit, ką giria šneka. Dabar grybai dygsta". Ir visi klausėsi pasilenkę prie žemės. O pokštauti nesiliaudavo ir grybaudamas.
Anzelmas Matutis Mokslus Igliaukoje baigė būdamas dešimtis metų. Visi dalykai buvo įvertinti labai gerai arba gerai, tik iš lietuvių kajbos kėksojo trejatas...
Kur besimokė, kur begyveno ir dirbo kitus dšimtmečius, Igliauka anzelmui buvo ir liko labai artima ir brangi. Tai rodo ir jo, tarpusavio pripažintu poetu, nuolatinis bendravimas su iš pradinės į vidurinę išaugusia savo mokykla. Apie ilgametę tarpusavio draugystę daug nuoširdžių žodžių yra girdėta ir iš mokytojų, ir iš buvusio mokinio lūpų.
Pirmieji Anzelmo-Matulevičiaus-Matulaičio-Matučio kūrybiniai žingsniai lietuvių vaikų poezijoje – lemtinga kelių dešimtmečių poetinio kelio pradžia, pirmasis sėkmingas skrydis. Tą kelią jis pradėjo mokydamasis pirmosiose gimnazijos klasėse. Pasirinko jį savarankiškai ir nuo Šešupės krantų bėgo skriejo pas Lietuvos vaikus, tiktai jam vienam tematomos kelrodės žvaigždės viliojimas. Ir taip nuo paskutinio atodūsio. Jau nuo Nemuno...
Pirmaisiais mokslo Marijampolės gimnazijoje metais, apgyvendintas mieste, anzelmas labai ilgėdavodi namų Zomčinės vienkiemyje, ten likusių artimųjų, vaikų ir suaugusių. Jis nekantriai laukdavo tų dienų, kai jo parsivežti savaitgaliui ar atostogų viešnagei atvažiuodavo tėvas. ...

Rašto darbo duomenys
DalykasLietuvių literatūros referatas
KategorijaLiteratūra >  Lietuvių literatūra
TipasReferatai
Apimtis13 puslapių 
Literatūros šaltiniai0
Dydis24.37 KB
AutoriusDainora
Viso autoriaus darbų1 darbas
Metai0 m
Klasė/kursas0
Švietimo institucijaAlytaus Dainavos vidurinė mokykla
Failo pavadinimasMicrosoft Word Anzelmas MatutisMatulevicius [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 13 puslapių 
  • Alytaus Dainavos vidurinė mokykla
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą