Išplėstinė paieška
 
 
 

Salomėja Nėris (4)

  
 
 
12345
Aprašymas

Įvadas. Salomėjos Nėries tėvai, išleisti eilėraščių rinkiniai.

Ištrauka

Lietuva pagarsėjusi poetais. Viena iš gražiausių eilėraščių autorė Salomėja Nėris. Ji lyrikė, mažųjų lirinių formų eilėraščių, miniatiūrų kūrėja. Ankstyvoje lyrikoje ji atskleidė jaunystės polėkį, brandžiausiuose eilėraščiuose įkūnijo būties trapumo jausmą. Poetės lyrika – daininga, melodinga. Daina yra jos eilėraščio pirmavaizdis. Tautosakos patirtis Salomėjos Nėries lyriką pasiekė per gamtos išgyvenimą, motiniškumo šilumą ir meilės ilgesį.


Salomėja Nėris - ryškiausia nepriklausomybės laikais išaugusi poetė, pasiekusi meno aukštumų. Savo jausmo grynumu, formos lengvumu, melodingumu ji yra tikra čiulbanti lakštingala, nesudėtinga minties gelmėmis, bet patraukianti širdies atvirumu. Tačiau S.Nėries įsipainiojimas į bolševikų pinkles ir duoklės komunizmo propagandai atidavimas meta dėmę jos asmeniui ir kūrybai.
Salomėja Nėris (Kačinskaitė - Bučienė) gimė 1904m. spalio 17d. Kiršų kaime, Vilkaviškio apskrityje. Tėvas ir motina buvo labai skirtingo būdo. Tėvas - staigus, judrus, karšto temperamento, ambicingas ir išdidus, mėgo juokauti, pasilinksminti, iškrėsti pokštų, pasišaipyti iš kitų. Jis buvo apsišvietęs žmogus, jaunystėje palaikė ryšius su knygnešiais, simpatizavo socialistinėms idėjoms. Motina, Uršulė Žemaitytė - Bačinskienė, priešingai, buvo nuolaidi, tyli ir nuolanki, nemėgo vaidų bei triukšmo, su visais maloni, užjaučianti, vaišinga, darbšti, tvarkinga. Ji niekad nesiskųsdavo likimu, kantriai nešė savo naštą, buvo rūpestinga ir mylinti motina. Iš tėvo Salomėja paveldėjo ambicingumą, jai būdavo skaudu likti nuošalyje, aplenktai. Iš motinos – jautrumą, tylumą. Iš mažens nuoširdžiai religinga, ateitininkė, Salomėja ieškojo ir laisvesnio, filosofiškesnio požiūrio į gyvenimą, į žmonių santykius. Ją skaudino moters pažeminimas, per menkas moters asmenybės savarankiškumas, sumiesčionėjusios Kauno ponijos tuštumas.

Mokėsi Alvito pradžios mokykloje, nuo 1918m. Marijampolės gimnazijoje. 1919m. persikėlė į Vilkaviškio "Žiburio" gimnazijos ketvirtą klasę. Gimnazijoje pasižymėjo kaip dailininkė ir poetė, dalyvavo ateitininkų kuopos veikloje. Buvo gabi kalboms, piešimui, bet labai nesisekė matematika. Pradėjusi rašyti dar gimnazijoje. slapyvardžiu, pirmuosius eilėraščiu pasirašinėjo Liūdytės ir Juraitės tikriausiai Liūdytės slapyvardis pasirinktas dėl liūdesio pamėgimo. Nuo1923m. – Salomėjos Nėries slapyvardžiu. Baigusi gimnaziją, 1924m. S.Nėris įstojo į Lietuvos universiteto Teologijos filosofijos fakultetą, kur studijavo lietuvių literatūrą. Greta studijavo vokiečių kalbą ir literatūrą, pedagogiką - psichologiją, dalyvavo ateitininkų meno draugijos "Šatrija" veikloje. 1927m. buvo išleistas pirmasis S.Nėries poezijos rinkinys "Anksti rytą". 1928m. S.Nėris baigė universitetą ir gavo paskyrimą į Seinų "Žiburio" gimnaziją Lazdijuose, kur dėstė vokiečių kalbą. Atostogų metu poetė keliavo po Vakarų Europą – aplankė Vokietiją, Šveicariją, Prancūziją, Italiją, Austriją, Švediją, Latviją, gilino vokiečių kalbos studijas. Bet keliaudama ji jautė stiprų namų, tėvynės ilgesys. Jai trūko pastovumo, jaukumo, artimumo. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2006-02-01
DalykasLietuvių literatūros referatas
KategorijaLiteratūra >  Lietuvių literatūra
TipasReferatai
Apimtis4 puslapiai 
Literatūros šaltiniai1
Dydis71.34 KB
AutoriusErnesta R.
Viso autoriaus darbų1 darbas
Metai0 m
Klasė/kursas8
Švietimo institucijaVilniaus "Sietuvos" vidurinė mokykla
Failo pavadinimasMicrosoft Word Salomeja Neris (4) [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 4 puslapiai 
  • Vilniaus "Sietuvos" vidurinė mokykla / 8 Klasė/kursas
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą