Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Literatūra>Lietuvių literatūra>Kazio Binkio ekspresionistinė lyrika

Kazio Binkio ekspresionistinė lyrika

  
 
 
12345678910
Aprašymas

Kazio Binkio ekspresionistinė lyrika. Tikslai. Uždaviniai. Ekspresionizmas. Gyvenimo ir kūrybos charakteris. "Eilėraščių" autorius. K. Binkio lyrinis pasikeitimas. Išvados.

Ištrauka

Opozicija tradiciniam realizmui, natūralizmui, impresionizmui. Menas pirmiausia kūrėjo idėjų ir emocijų raiška. Jis turįs skelbti absoliučias, universalias tiesas, vaizduodamas ir žadindamas įvairias pasąmonės būsenas, vizijas, antra vertus, jis turįs būti etiškai ir visuomeniškai prasmingas.
Ieškoma naujų – labai įtaigių, nelauktų, drastiškų – formų, kad būtų sujudinta snūduriuojanti sąmonė. Gyvenimas – ne filosofavimas apie jo prasmę, bet džiugi buvimo laisvė. Gyvenimo kaip rūsčios komedijos samprata. Cirko, baleto, arlekinų, marionečių motyvai. Tikrovė ne vaizduojama, ne kopijuojama, o subjektyviai perkuriama. Vaizduojamą gyvenimo įvykį norima išplėsti iš kasdieniškumo, tipiškumo. Vengiama įprastinių buities ir etnografijos detalių, nepaisoma išorinio panašumo į tikrovę. Iškyla industrinio meistro vaizdas ir nauji garsai (daug triukšmo, ryškių socialinių bei moralinių disonansų). Nudvasinta gamta. Kataklizmų pasaulėjauta.
Epochos žmogus traktuojamas labai apibendrintai, nusigręžiama nuo atskiro individo, uždaryto išorinių aplinkybių narvelyje, psichikos.Atsiranda naujas dvasinis tipas: vyriškai agresyvus, piktai pasipriešinantis, nervingas, pašaipus, jam nebūdinga pasyvi savistaba, filosofinė rezignacija, lyrinis graudumas.Demaskuojama etika, pridengta miesčioniško padorumo kaukėmis. Žmonijos išsigelbėjimo formulės tėra visuotinė meilė, laisvė, pasipriešinimas. Domimasi pasąmone, bandoma tirti psichines anomalijas. Konstatuojamas žmonių susvetimėjimas. Veikėjai nuasmeninami.
Keturvėjininkų panašumai į ekspresionizmą:skelbia naujovišką žmogų, pasitikintį protu ir mokslo žiniomis, neigiantį prietarus ir mistiką, atmetantį religinę pasaulėžiūrą.


Būtent savitas charakteris yra K. Binkio gyvenimo ir kūrybos laimėjimas. Karštas, nenuoramas, "vėjavaikis", bet kokios ramybės drumstėjas, naujumo adoratorius. Elegantiškas, aristokratiškas, pilietiškas. Modernistas ir kaimiškas tradicionalistas. Ir vienas ir kita – K. Binkis.
Kilęs iš Biržų, iš valstiečių. Biržų kraštas amžiaus pradžioje davė lietuvių literatūrai garsių vardų – B. Sruoga, J. Janonį.Bręsdamas K. Binkis pateko į neramių įvykių sūkurį. Žlugo carinė Rusija, kūrėsi Lietuvos valstybė. K. Binkis kurį laiką gyveno Vilniuje, organizavo jaunus literatus, o 1913 m. sudarė Vilniaus jaunųjų rašytojų kūrybos rinkinėli "Sniegams tirpstant". Ir pats jame išspausdino dar tradiciškų eilėraščių. Buvo Lietuvos savanoris.
Tuo metu Lietuvoje labai trūko mokytojų, ypač nuošalesnėse vietovėse. K. Binkis baigė Lietuvių komiteto mokytojų kursus ir ėmė mokytojauti savo krašte – Papilyje. Pats viską tvarkė apleistame pastate, mokė ne tik vaikus, bet ir jaunimą. Gyveno sunkiai, skurdžiai, bet poetiškai. "Vakaro prieblandoje, ilgai nedegdavo žiburio, jis sėdėdavo prie pianino, iš klausos skambindamas S. Šimkaus harmonizuotas lietuvių liaudės dainas, smuikuodamas liaudies meistro išskaptuotu smuikeliu arba grieždamas armonika" (V. Kuzmickas). Ir įkvėptai rašė eilėraščius – įsižiūrėdamas, įsiklausydamas į gamtą, svarbiausią lietuvių poetų mokytoją. 1920 m. ši jauno Papilio pedagogo kūryba buvo išleista pačiu paprasčiausiu pavidalu – "Eilėraščiai". Daug kam šie eilėraščiai patiko – švelnūs, lyriški ir saviti: ...

Rašto darbo duomenys
DalykasLietuvių literatūros referatas
KategorijaLiteratūra >  Lietuvių literatūra
TipasReferatai
Apimtis7 puslapiai 
Literatūros šaltiniai2
Dydis12.23 KB
AutoriusLaurynas
Viso autoriaus darbų2 darbai
Metai0 m
Klasė/kursas11
Mokytojas/DėstytojasVanda Šimkuvienė
Švietimo institucijaŠilutės r. Švėkšnos "Saulės" vidurinė mokykla
Failo pavadinimasMicrosoft Word Kazio Binkio ekspresionistine lyrika [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 7 puslapiai 
  • Šilutės r. Švėkšnos "Saulės" vidurinė mokykla / 11 Klasė/kursas
  • Vanda Šimkuvienė
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą