Išplėstinė paieška
 
 
 

Maironio lyrika

  
 
 
12345678910111213
Aprašymas

Maironio lyrika. Lyrikos meninės ypatybės.

Ištrauka

Maironis parašė palyginti nedaug eilėraščių. Pirmajame ,,Pavasario balsų" leidime (1895) jų buvo 45. Autoriui gyvam esant, pasirodė šeši ,,Pavasario balsų" leidimai. Per tą laiką poetas vienintelį savo eilėraščių rinkinį papildė trigubai. Ne visus eilėraščius Maironis išspausdino. Antai, eilėraščio ,,Įkvėpimo valanda" išliko tik vertimas į lenkų kalbą. Atostogų metu tėviškėje ar kur kitur viešėdamas, Maironis mėgo vieną kitą savo eilėraštį paleisti iš lūpų į lūpas, nesirūpindamas jo užrašymu. J. Tumo – Vaižganto liudijimu, populiari ano meto Lietuvoje Maironio daina ,, Jau pavasaris atėjo, visur liksma ir gražu", kaip tik esanti šitokiu būdu pasklidusi.
Maironio lyrika, kad ir negausi, yra vertingiausia jo literatūrinio palikimo dalis.
Lietuvių tautos išsivadavimo iš carizmo priespaudos lūkesčiai, nacionalinio judėjimo nuotaikos plačiausiai atsispindėjo Maironio ankstyvuosiuose eilėraščiuose. Maironis savo talentu pajautė ir meniškai išreiškė tuometinius lietuvių liaudies troškimus. Tokie ankstyvieji Maironio eilėraščiai, kaip ,,Nebeužtvenksi upės", ,, Užtrauksime naują giesmę" ir kiti, įtaigiai atspindėjo nacionalinio išsivadavimo judėjimo, šios, anot poeto, ,,nesulaikomos upės" , veržlumą, jėgą, bauginusią to meto valdančiuosius sluoksnius:

Nebeužtvenksi upės bėgimo,
Norint sau eitų ji pamažu;
Nebesulaikysi naujo kilimo,
Nors jį pasveikint tau ir baisu.

Lietuvių liaudies neapykanta carizmui ir siekimas išsivaduoti iš jo priespaudos rado ryškų atbalsį ir lyriniuose, dainomis virtusiuose Maironio eilėraščiuose: ,,Daina" ( ,, Už Raseinių ant Dubysos") ir kt.
Bet bendro romantinio maištingumo, kovos motyvų, ankstyvojoje Maironio poezijoje randame ir konkretesnių raginimų kelti kultūrą, švietimą. Šiuos programinius šūkius su didele emocine jėga poetas išreiškė eilėraštyje ,, Užtrauksime naują giesmę":

Į darbą broliai, vyrs į vyrą,
Šarvuoti mokslu atkakliu,
Paimsim arklą, knygą, lyrą
Ir eisim Lietuvos keliu!

Poetinis šių Maironio posmų patosas ir idėjinis turinys atitiko tuometinį lietuvių liaudies, ypač valstiečių sluoksnių, veržimąsi šviestis, pakilti ekonominiu bei kultūriniu atžvilgiu. Tačiau caro priespaudos sąlygomis, kada, Maironio žodžiais, ,, ranka mus spaudžia geležinė, krūtinę apkala ledais", įgyvendinti tai buvo neįmanoma – reikėjo turėti bent tokias elementarias teises, kaip teisė spausdinti lietuvių kalba knygas ir laikraščius, steigti mokyklas gimtąja kalba.
Nacionalinio išsivadavimo kovai turėjo reikšmės ne tik slegiančios dabarties vaizdavimas literatūroje ar programiniai ateities šūkiai, bet ir romantinis Lietuvos herojiškos praeities apdainavimas. Praeities kovų su kryžiuočiais motyvas, plačiai suskambėjęs daugelyje Maironio eilėraščių, taip pat atitiko ano meto reikalavimus: šie eiraščiai suvaidino pažangų vaidmenį lietuvių liaudies išsivadavimo kovoje, kėlė patriotines nuotaikas, tautinį pasididžiavimą bei sąmoningumą.
Romantinis Lietuvos garbingos praeities motyvas, dominuojąs ankstyvojoje Maironio kūryboje, yra išreikštas įvairiais aspektais. Kai kuriuose eilėraščiuose, pavyzdžiui, ,, Mišas ūžia" , ,,Mano gimtinė", ir kituose, apgailestaujama, kad nebėra praeities didvyrių. Šie jausmai poeto reiškiami ryškiais palyginimais bei metaforomis:
Miškas verkia didžiagirių:
Baisūs kirviai jas išskynė;
Verkia lietuva didvyrių:
Jų neprikelia tėvynė.
Ypač plačiai Maironis vysto lietuvių tautos pergalingų kovų su ilgaamžiais savo priešais – kryžiuočiais – temą. Puikųs, dainiški Maironio eilėraščiai šia tema - ,, Oi, neverk, motušėle", ,,Milžinų kapai", ,,Eina garsas" – atitiko ano meto lietuvių visuomenės patriotines nuotaikas ir veikiai virto populiariomis liaudies dainomis. Naujos jėgos ir įtaigumo šie Maironio posmai įgavo Didžiojo Tėvynės karo metu, kaiū lietuvių tauta kartu su kitomis tarybinėmis tautomis kovojo prieš hitlerinius grobikus.
Maironio poezijoje garbinga senove dvelkia ne tik istoriniai faktai, lietuvių tautos kovų su kryžiuočiais epizodai, bet ir išlikę herojiškos praeities liudininkai: senoji lietuvos sostinė Vilnius, kuris, dengiamas nakties, t.y. carinės priespaudos, liūdi, ,,amžius didžius atminęs; griūvančios Lietuvos pilys, gyvenamuoju metu ,,apleistos ir vienos" tačiau kadaise mačiusios ,,Vytauto didžio garbę". Maironis šitokiais vaizdais ryškiausiai konkretizuoja kontrastą tarp praeities ir dabarties. Garbingoje Lietuvos praeityje jis kaip tik įžiūri ir lietuvių tautos kultūrinio savitumo idealą: jos kalbos, tautodailės, tautosakos klestėjimą. Poetas norėtų ,,prikelti bent vieną senelį iš kapų milžinų ir išgirsti nors vieną, bet gyvą žodelį iš senųjų laikų". Deja, caro priespauda, slegianti poeto dvasią,, užtrenkė ,,aukso skrynią tėvynės dainų malonių".
Su Maironio ankstyvąja poezija romantizmas lietuvių literatūroje pasiekė aukščiausią lygį. Tačiau Maironio poezija, be romantizmui būdingų bruožų( praeities aukštinimas, senivės kovų už laisvę heroika, šių kovų istorinių paminklų apdainavimas), pasižymi ir jai savitu blaivumu, tikroviškumu. Joje nėra nesuprantamų, mistinių svajonių ir siekimų, betikslio, pasyvaus ilgesio, miglotų užuominų ir kitų reakciniam romantizmui būdingų bruožų. Ir romantiniuose eilėraščiuose Maironis išlieka pozityvus veikėjas, kovotojas dėl tautos teisių, visuomenininkas, tikįs šviesesne ateitimi. Tokiu būdu Maironis vystė geriausias pažangiojo romantizmo tradicijas lietuvių literatūroje. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2006-02-14
DalykasLietuvių literatūros referatas
KategorijaLiteratūra >  Lietuvių literatūra
TipasReferatai
Apimtis12 puslapių 
Literatūros šaltiniai0
Dydis255.52 KB
Autoriussilvija
Viso autoriaus darbų2 darbai
Metai0 m
Klasė/kursas11
Švietimo institucijaKelmės r. Užvenčio Šatrijos Raganos vidurinė mokykla
Failo pavadinimasMicrosoft Word Maironio lyrika [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 12 puslapių 
  • Kelmės r. Užvenčio Šatrijos Raganos vidurinė mokykla / 11 Klasė/kursas
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą