Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Literatūra>Lietuvių literatūra>Vaiko pasaulis Vaižganto kūryboje

Vaiko pasaulis Vaižganto kūryboje

  
 
 
12345678
Aprašymas

Juozas Tumas – Vaižgantas, jo kūryba. Nuotraukos.

Ištrauka

Juozas Tumas – Vaižgantas – kunigas, rašytojas, lietuvių literatūros kritikas ir visuomenės veikėjas – gimė 1869 m. rugsėjo 12 d. Maleišių kaime, Svėdasų valsčiuje, Ukmergės apskrityje ( dabartiniame Anykščių rajone ), vidutinių valstiečių šeimoje. Motina Barbora buvo gyva, judri, energinga, tėvas Anupras – ramus, tylus, be galo taikus. Juozas paveldėjo daugiau motinos charakterio bruožų: buvo vikrus, kalbus, linksmas.
Juozas Tumas gyvenimą pradėjo mūsų tautai sunkiais laikais. Lietuva buvo rusų pavergta. Žmonės, neseniai nusikratę baudžiavos jungą, gyveno skurdžiai. Tamsa ir prietarai slankiojo šiaudinėse Lietuvos kaimo pastogėse. 1864 m. carui uždraudus lietuvišką spaudą lotyniškomis raidėmis, nutautinimo bangos negailestingai ardė mūsų tautinės kultūros likučius. Baigę mokslus, Lietuvoje galėjo pasilikti tik dvasininkai. Tai, matyt, turėjo įtaką J. Tumo apsisprendimui tapti kunigui.
Mokėsi būsimasis rašytojas Kunigiškių pradinėje, vėliau – Daugpilio realinėje mokykloje. 1888 m. pastarąją baigė ir įstojo į Kauno kunigų seminariją. Baigęs ją, kunigavo Mintaujoje, Mosėdyje, Kuliuose, Micaičiuose ir kt.
Juozo Tumo gimtinės apylinkės nepaprastai gražios. "Gražus tai kraštas, tie pašvenčiai, dainomis apdainuotas, Baranausko pagarsintas, mano svajonė, mano poetiškumo šaltinis. Nuo pat mažens aš negalėdavau sulaikyti širdies plakimo lig tiktai atsitikdavo vykti į pašvenčius", - vėliau pasakys rašytojas.
Nuostabi tėviškės gamta, gili gimtojo krašto meilė skatino Juozą Tumą įsijungti į visuomeninę veiklą, rūpintis savo tautos likimu, žadino kūrybinę vaizduotę.
Nors kunigų seminarijoje J. Tumo literatūriniam talentui tapti buvo nepatogios sąlygos, kliudė sulenkėjusi seminarijos vadovybė, tačiau jo neužslopino. Seminarija ir kunigavimas galbūt, pasak V. Mykolaičio – Putino, ir neleido visa platuma pasireikšti, bet gyvybe trykštančios jo širdies nenuramino. Jo šviesus optimizmas, patriotinis bei visuomeninis entuziazmas ir nuolatinis gyvenimo grožio bei gėrio ieškojimas apsaugojo jį nuo visokių nesveikų, slegiančių ir griaunančių aplinkos veiksnių. Nepalaužė J. Tumo ir carinės valdžios persekiojimai, nepalankus bažnytinės vyresnybės požiūris į jį.
J. Tumas – Vaižgantas buvo vienas lietuvių suvažiavimo Vilniuje 1905 m. organizatorių, Lietuvos krikščionių demokratų partijos steigėjų, redagavo "Vilniaus žinias", leido "Viltį", dalyvavo Lietuvių mokslo draugijos, Lietuvių dailės draugijos veikloje. Gyvendamas Vilniuje, "Vilniaus žiniose" ir "Viltyje" rašė daug ir įvairiomis temomis: apie mokyklą, teatrą, dailųjį meną, žemės ūkį, mokesčius.
Rūpindamasis mūsų tautos ateitimi ir jos gerove, stengėsi vienyti tautiečius bendram tikslui. Jis rašė: "Blogiausia, kad mūsų tautai visais laikais trūko vienybės ir bendro tikslo idealo, kuris sujungtų tautą ir skatintų ją naujiems žygiams"... Tuo laiku lietuviai veikė susiskirstę partijomis, kurios viena kitos nekentė, viena su kita kovojo. ...

Rašto darbo duomenys
DalykasLietuvių literatūros referatas
KategorijaLiteratūra >  Lietuvių literatūra
TipasReferatai
Apimtis7 puslapiai 
Literatūros šaltiniai0
Dydis177.35 KB
AutoriusLivija
Viso autoriaus darbų2 darbai
Metai2005 m
Klasė/kursas8
Mokytojas/DėstytojasJ. Prosevičienė
Švietimo institucijaVytauto Didžiojo universiteto "Rasos" gimnazija
Failo pavadinimasMicrosoft Word Vaiko pasaulis Vaizganto kuryboje [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 7 puslapiai 
  • Vytauto Didžiojo universiteto "Rasos" gimnazija / 8 Klasė/kursas
  • J. Prosevičienė
  • 2005 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą