Išplėstinė paieška
 
 
 

Kazys Binkis

  
 
 
123456789
Aprašymas

Įvadas. Veikla. Kūryba. Poeto meilė.

Ištrauka

Kazys Binkis per lietuvių literatūrinę padangę praskrido tarsi ryškus meteoritas. Kas intymiau pažinojo šį nerimastingą, amžinai vis naujomis idėjomis degantį žmogų, visi tvirtina, jog K.Binkis, smaugiamas nuolatinių nepriteklių ir buitinių rūpesčių, sunaudojo tik nežymią dalelę energijos iš to milžiniško vulkano aistrų, polėkių ir kūrybinių galių, kuriomis taip nešykštaudama apdovanojo jį gamta. Niekas neužrašė jo laikų improvozacijų ir aforizmų, kuriais jis dosniai švaistėsi bičiulių tarpe, minėjimuose ir pagaliau Kauno gatvėse. Niekas nesurinko jo šmaikščių anekdotų, kuriais poetas lydėjo savo laikų istorinius įvykius, kaip sakoma, ,,į žmones" išėjusius, išponėjusius draugus ar aukštuosius respublikos paregūnus. Pavėluotai buvo susigriebta rinkti ir atsiminimus apie Binkį.Daug jų nesugrąžinamai dingo.
K.Binkio palikimas stebina ne poemų gausumu ir solidžia lyrikos rinkinių apimtimi, bet retam lietuvių poetui būdingu spalvingumu ir įvairumu. Pradėjęs kūrybinį kelią melodingais, lyriškais, tėvynės gamtą apdainuojančiais eilėraščiais, K. Binkis galvotrūkčiais metėsi į ekspresionizmą, aistringai kovojo prieš tai, ką dar tik vakar gynė ir poetizavo.Išblėsus svetimų vėjų įdiegtai aistrai, poetas vėl prisiminė žaliąjį sodžių ir sukūrė keletą po visą Lietuvą plačiai pasklidusių humoristinių poemų. K. Binkį galima drąsiai laikyti nacionaliu poetu, nes jo kūriniai, skelbiami sodiečių spaudoje, buvo svarstomi ir kumečių lūšnose, ir tuometinio Kauno elito buduaruose. Kai K. Binkis sužinojo, kad jo žodis pasiekė net šiaudastoges lūšnas, labai džiaugėsi, nes, anot jo, visko galima išmokyti mūsų liaudį – net ir pamilti poeziją.
Retas kūrėjas pasitraukia iš gyvenimo, turėdamas tiek kūrybinių sumanymų ir tiek jėgos jiems įvykdyti, kiek jų turėjo K. Binkis. Jo ankstyva mirtis-didžiulis nuostolis lietuvių literatūrai ir visai nacionalinei kultūrai.
Mūsų respublikoje labai domimasi K. Binkio gyvenimu ir kūryba. 1973 m. išleistas apžvalginis poeto raštų dvitomis, apie rašytojo gyvenimą ir kūrybinę veiklą paskelbta keliolika straipsnių, nemažai prisiminimų, iš kurių spalvingumu ypač išsiskyrė poetų Antano Miškinio ir TeofiloTilvyčio apybraižos, gyvai, su daugybe ryškių epizodų atkuriančios K. Binkio – žmogaus ir poeto – portretą.

1908 m. rudenį K.Binkis jau Kaune.
Jau ,,Saulės" mokytojų kursuose jis išsiskyrė iš savo bendraamžių būrio oria laikysena, elgsena ir apsiskaitymu. Aukštas, juodbruvas, visuomet pabrėžtinai tvarkingai ir švariai apsirengęs, jaunasis Binkis buvo visai nepanašus į tuos suskirdusiomis rankomis, vėjų nugairintais veidais sodžiaus vaikus, kurie kaip ir jis, palikę pakluonėse galvijų bandas ir arklus, atvyko į Kauną siekti mokslo. Dailininkas Kazys Šimonis, drauge su Binkiu lankęs ,,Saulės" kursus, prisiminė, kad, anot E. Mieželaičio, būsimasis lietuvių lyrikos reformatorius ,,vilkėjo švarkelį su atlapais, balta krūtine su apykakle, juodu kaklaraiščiu-varliuke. <...> Tik vienas kitas suaugęs vyras panašiai vilkėjo. O šis berniukas-Binkis-atrodė, dar per jaunas taip apsirengti..."
Jaunystės įprotį nepriekaištingai rengtis K.Binkis išsaugojo visą gyvenimą. Artimai daugelį metų pažinojęs Salys Šemerys sakė: ,,Aš niekados nebuvau matęs K.Binkio susivėlusio ar netvarkingai apsirengusio. Visada nusiskutęs, švariai apsitaisęs išilgai dryžuotom juodom, tvarkingai sulaidytom kelnėm, it veidrodis nublizgintais bateliais, juodu vizitiniu švarku, dailiai parištu kaklaraiščiu, fetrine tamsia skrybėle, labai tiesus mikliai žingsniuodavo Laisvės alėja."
Nesitikėdamas nei atjautimo, nei mielaširdystės, K.Binkis su dideliu džiaugsmu sutiko žinią, kad Biržuose atidaryta keturklasė mokykla. Netrukus jis jau Biržuose. Įstoti į mokyklą buvo gana nelengva, nes stojamuosius egzaminus laikė ir dvylikamečiai berniukai, ir dvidešimtmečiai bernai. Išnuomavusi ūkelį Pakalnės kalviui Petrui Būtėnui, pas sūnų atvyksta ir Petronėlė Binkienė. Nuo šiol jiedu, tik trumpam išsiskirdami, visą gyvenimą praleido drauge. Nors K.Binkis nesukūrė nei himnų, nei odžių, šlovinančių motinos meilę, niekada nepostringavo apie vaikų priedermes savo žilagalvėms motinoms, bet gyvenime buvo taurus ir paprastas. Kai vėliau pirmadieniais K.Binkio bute rinkdavosi jo plunksnos draugai, pasiryžę lietuvių poeziją iškelti į naujas aukštumas, poetas su pasididžiavimu kiekvieną pirmąkart apsilankantį nebuvėlį svečią pristatydavo motinai. Gudelių sodžiuje austais ir kirptais drabužiais dėvinti, kaip gyvasis sidabras judri, ši auksarankė moteris lydėjo sūnų nuo Papilio pradinės mokyklos iki Valstybės teatro Kaune, kur su milžinišku pasisekimu praėjo jo ,,Atžalyno" premjera. Visą gyvenimą jiedu ištikimai vienas kitą rėmė ir net po mirties atgulė greta po svyruokliu beržu į geltą Kauno kapinių smėlį.
Biržuose K.Binkis gyveno Dirvonų gatvėje (dabar Vytauto), netoli mokyklos. Jo bute dažnai rinkdavosi mokslo draugai. Tarp jų neretai galėdavai matyti išbalusį, rūpestingai aukštyn sušukuotais plaukais, amžinai su knyga nesiskiriantį nepaprastai skvarbų, gal kiek liūdnokų žydrai mėlynų akių jaunuolį. Tai buvo Julius Janonis. Janonis nemėgo audringų pašnekesių ir linksmų draugijų. Išdaigos ir pigūs pokštai jo neviliojo. Kas kita K. Binkis. Pasak bendramokslių, šis ,,buvo labai gyvas, sąmojingas, be jo neapseidavo jokios įdomesnės išdaigos. Jis jau tuomet rašė eiles. ...

Rašto darbo duomenys
DalykasLietuvių literatūros referatas
KategorijaLiteratūra >  Lietuvių literatūra
TipasReferatai
Apimtis7 puslapiai 
Literatūros šaltiniai1
Dydis20.59 KB
Autoriusgreta
Viso autoriaus darbų1 darbas
Metai0 m
Klasė/kursas8
Mokytojas/DėstytojasV.Balberienė
Švietimo institucijaPasvalio Lėvens pagrindinė mokykla
Failo pavadinimasMicrosoft Word Kazys Binkis [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 7 puslapiai 
  • Pasvalio Lėvens pagrindinė mokykla / 8 Klasė/kursas
  • V.Balberienė
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
-1
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą