Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Literatūra>Lietuvių literatūra>Vincas Mykolaitis-Putinas (2)

Vincas Mykolaitis-Putinas (2)

  
 
 
12345678
Aprašymas

Biografija. Kūryba. Darbų sąrašas. Nuotrauka.

Ištrauka

Mano autobiografija nebus nei plati, nei įdomi. Jokio didelio žygio nesu atlikęs ir šiaipjau nepaprastų atsitikimų mano gyvenime nebuvo.
Sakoma, kad kiekvieno autoriaus gyvenimas duoda galimybės geriau suprasti ir įvertinti jo kūrinius. Nesiginčysiu. Tačiau ką gi Jums gali padėti tokios žinios, kaip kad aš einu, pav., 28-tus metus, mokiausi ir dabar tebesimokau tokiose ar kitokiose mokyklose, kad blogo, ar gal gero likimo esu priverstas būti tokiu, o ne kitokiu? Kai dėl manęs, tai aš visai nenorėčiau, kad iš panašių žinių kas nors imtųsi apie mane spręsti. O išsiplepėti plačiau nei man, nei Jums nedera...
Taigi, nenorėdamas nieko klaidinti nei nuobodinti, nieko nė nerašau.
Geriau, štai Jums mano kūrinių pluoštelis. Jeigu Jums įdomų, tarkite apie mane iš mano eilių. Aš manau, kad taip pat suklysite. Tačiau už savo spėjimus Jūs patys ir atsakote.
Kaunas, Putinas-Mykolaitis.
1920 m. spalių 3 d.

Gimęs religingoje valstiečių šeimoje (1893m. sausio 6d. Pilotiškių kaime, dabartiniame Prienų rajone), iš pat mažens numatytas leisti į kunigus, jis mokėsi geriausioje ano meto Lietuvos vidurinėje mokykloje – Marijampolės gimnazijoje, išugdžiusioje daug žymių nacionalinės kultūros veikėjų. 1909m. įstojo į Seinų dvasinę seminariją, kur taip pat telkėsi nemaža tautiškai susipratusių jaunuolių. Pirmojo pasaulinio karo metus praleido Petrograde studijuodamas tenykštėje dvasinėje akademijoje ir garsėdamas kaip "naujas Maironis", 1916m. išėjusio eilėraščių rinkinio "Raudoni žiedai" ir poemos "Kunigaikštis Žvainys" autorius (pirmieji jo poezijos kūriniai periodikoje ėmė rodytis nuo 1911m.).
Netikėtai jaunam poetui atsiveria durys į Vakarų Europą. 1917m. jam paskiriama Amerikos lietuvių stipendija ir nukreipimas studijuoti humanitarinius mokslus Friburgo universitete Šveicarijoje. Vėliau jis turėjo galimybę dar metus (1922 – 1923) gilinti žinias Miuncheno universitete Vokietijoje. Studijas baigė įgijęs filosofijos daktaro diplomą (parašė disertaciją apie V.Solovjovo estetiką), susipažino su įvairių krypčių literatūros istoriniais bei teoriniais šaltiniais, tapo plataus akiračio humanitaru.
Sklandžiai prasidėjo ir naujas veiklos etapas Kaune. Nuo 1923m. rudens V. Mykolaitis–Putinas dėsto universitete, redaguoja stambų kultūros žurnalą "Židinys", ima garsėti reikšmingais kūrybos pasiekimais. Dar rašytojui gyvenant Šveicarijoje, Kaune buvo išleistas jo dvitomis ( "Putino raštai", 1921), vėliau pasirodė dramos "Nuvainikuota vaidilutė" (1927) ir "Valdovas" (1929; ankstesnis variantas – "Valdovo sūnus", 1921). Lyrikos rinkiniu "Tarp dviejų aušrų" (1927) poetas įsitvirtino kaip žymiausias lietuvių simbolizmo atstovas.
Svarbi draminės įtampos gija V. Mykolaičio–Putino biografijoje – nuo dvasinės seminarijos laikų užsimezgęs konfliktas su savo paties konfesiniu statusu, bodėjimasis kunigyste, religinės pasaulėjautos saistomų vidaus kolizijų analizavimas. Bet kita vertus, tai buvo ne gniuždantis, o asmenybę ir kūrybiškumą brandinantis konfliktas. Jis surealino lyrines emocijas ir davė tiesioginės medžiagos bei stimulų trijų tomų romanui "Altorių šešėly" (1932 – 1933), kuris itin plačiai išgarsino rašytoją. Šio romano sėkmė palengvino oficialų autoriaus pasitraukimą iš dvasininkų luomo, pelnė jam simpatijų liberaliosios ir net kairiosios inteligentijos sluoksniuose. 1933 – 1937m. V. Mykolaitis-Putinas buvo renkamas Lietuvių rašytojų draugijos pirmininku.
Paskutiniais tarpukarės metais rašytojas išleido eilėraščių knygą "Keliai ir kryžkeliai" (1936), romaną "Krizė" (1937), reikšmingų literatūrologinių darbų: "Naujoji lietuvių literatūra" (t. 1, 1936), "Literatūros etiudai" (1937) ir kt.
Ketvirtame dešimtmetyje plačiau imta kalbėti apie V. Mykolaitį-Putiną kaip lietuvių literatūros mokslo bei kritikos atstovą. Būdamas plataus akiračio ir akademinio pasirengimo literatas bei eseistas, jis atkakliai priešinosi dogmatinėms ir siaurai utilitarinėms meno vertinimo koncepcijoms, karštai polemizavo su A. Jakštu-Dambrausku, Vaižgantu ir kitais klerikalinės krypties kritikais, nors pats irgi neišvengė idealistinei estetikai būdingų prieštaravimų, tendencingų vertinimų. Bet svarbiausia buvo tai, kad jo darbai išgrindė kelią gilesnei ir teoriškai brandesnei kūrybos sampratai.
1940m. politinius pasikeitimus Lietuvoje V. Mykolaitis-Putinas vertino blaiviai. Jis pareiškė esąs apsisprendęs susieti savo likimą su liaudies likimu, nors neslėpė ir kurių ne kurių jam iškylančių idėjinio persiorientavimo sunkumų. Rašytojas toliau tęsė pedagoginę veiklą (dėstė Vilniaus universitete), vadovavo 1941m. įkurtam Lietuvių literatūros institutui, buvo išrinktas ką tik įkurtos LTSR Mokslų Akademijos tikruoju nariu. Iš normalių gyvenimo vėžių išmušė represijos, teisėtumo pažeidimai, o netrukus – ir hitlerinė okupacija, paaštrinusi poeto pasaulėjautoje totalinio katastrofizmo sugestijas. Neramus laikas slėgė sąmonę, bet kartu žadino ir herojinio ištvermingumo ryžtą. Greitai kintantys įvykiai, nežinia dėl ateities sukėlė nemažus idėjinius bei politinius svyravimus, stūmė į depresiją, tačiau kūrybinis aktyvumas išliko. Poetas buvo parengęs lyrikos tinkinį "Rūsčios dienos", kurį išleisti sutrukdė cenzūra, rašė dramas "Skalvių mergelė" ir "Daktaras Gervydas" (abi galutinai užbaigtos ir išspausdintos 1960m.), paskelbė spaudoje eilėraščių, tęsė darbą prie literatūrologinio veikalo "Naujoji lietuvių literatūra" antrosios dalies ir kt.
Tarybinei Armijai sugrįžus į Lietuvą, jis vėl buvo pakviestas eiti ankstesnių pareigų. Pirmaisiais pokario metais daug kas gyveno netikrumo nuotaikomis, V. Mykolaitis-Putinas taip pat kantriai kentė stalinizmo speigus, tačiau išleido eilėraščių rinkinį "Sveikinu žemę" (1950), daug vertė iš A.Mickevičiaus, A.Puškino, M.Lermontovo, N.Nekrasovo, T.Ševčenkos ir kitų klasikų kūrybos, parengė naujų literatūros mokslo darbų: "Pirmoji lietuviška knyga" (1948), "Adomas Mickevičius ir lietuvių literatūra" (1955) ir kt. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2006-03-16
DalykasLietuvių literatūros referatas
KategorijaLiteratūra >  Lietuvių literatūra
TipasReferatai
Apimtis7 puslapiai 
Literatūros šaltiniai3
Dydis45 KB
Autoriusvilte
Viso autoriaus darbų1 darbas
Metai2005 m
Klasė/kursas8
Švietimo institucijaVilniaus Gabijos gimnazija
Failo pavadinimasMicrosoft Word Vincas Mykolaitis Putinas (2) [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 7 puslapiai 
  • Vilniaus Gabijos gimnazija / 8 Klasė/kursas
  • 2005 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą