Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Literatūra>Lietuvių literatūra>Vestuvių vaizdų tikroviškumas ir išmonė K. Donelaičio "Rudenio gėrybėse"

Vestuvių vaizdų tikroviškumas ir išmonė K. Donelaičio "Rudenio gėrybėse"

  
 
 
1234567891011
Aprašymas

Kristijonas Donelaitis "Metai". Įžanga. "Rudenio gėrybių" pasakojimo pagrindas. Vestuvių vaizdų tikroviškumas ir išmonė. Apibendrinimas.

Ištrauka

K. Donelaitis – lietuvių literatūros klasikas, gyvenęs ir kūręs XVIII a., parašęs reikšmingą Europos literatūros istorijoje kūrinį "Metai", kuris suteikė K. Donelaičiui didžiausiojo poeto vardą lietuvių literatūroje ir iškilo kaip vienas ryškiausių ir atviriausių realizmo kūrinių Europos literatūroje. Šiame kūrinyje akcentuojamas sunkus socialinis gyvenimas, lietuvių papročiai bei tradicijos, išryškinamas kaimo lietuvio charakteris, jo atsidavimas darbui, glaudus ryšys su gamta.
Savo darbe, kurio tema "Vestuvių vaizdų tikroviškumas ir išmonė" pateiksiu "Rudenio gėrybėse" aprašomas kaimo vestuvių tradicijas bei papročius. Šios temos aktualumą bei svarbumą lietuvių literatūroje ir kritikoje rodo tai, jog apie K. Donelaičio ryšius su tautosaka bei mitologija yra rašęs ne vienas literatūros mokslo atstovas, pvz.: Z. Slaviūnas, L. Gineitis, A. Vyšniauskaitė ir kt. jų darbais aš truputį remsiuosi ir apibūdindama lietuvių papročius. Ši tema svarbi dar tuo, kad ji liečia laikotarpį, iš kurio mažai liko duomenų apie ano meto lietuvių kaimo žmonių tradicijas ir papročius. "Rudenio gėrybių" dalyje gan ryškūs tautosakiniai motyvai, vaizdiniai elementai, pagrystantys kaimo žmonių buitį ir pasilinksminimus. Kaip matome, skaitydami kūrinį, K. Donelaitis tai vaizduoja ypač realiai ir spalvingai, tarsi tapydamas būrų gyvenimo paveikslą, kurio pagrindiniai elementai ironija ir hiperbolės, kurias sustiprina sarkastiški atspindžiai.
Kaip matome iš kūrinio eilučių, nepaisant sunkių gyvenimo sąlygų paprastas kaimo žmogus (būras) moka švęsti ir džiaugtis. Veiksmingiausioje ir dinamiškiausioje "Metų" dalyje "Rudenio gėrybėse" vaizduojamas kaimo "svodbos" epizodas, kuriame vaizdine medžiaga atskleidžiami lietuvių papročiai. Todėl ir mano darbo tikslas – įvardinti kaimo vestuvių epizode išryškėjusias senąsias tradicijas.
"Metai" yra vertingas lietuvių etnografijos šaltinis, padedantis susidaryti teisingą istorinį lietuvių kultūros vaizdą. "Rudenio gėrybėse" nupieštos valstiečių buities detalės akcentuoja realią XVIII a. Rytų Prūsijos lietuvių buities bei kultūros tikrovę, išreikštą būrų darbais, vargais bei džiaugsmais ir tradicinėmis šventėmis.

"Rudenio gėrybių" pasakojimo pagrindą sudaro kaimo vestuvių situacija, kurioje dinamiškai keičiasi viena po kitos tradicinių vestuvių ruošos, svečių kvietimo, jaunųjų sutikimo, vaišių, šokų bei dainų scenos, atskleidžiančios kaimo papročius, valstiečių nuotaikas, išgyvenimus.
Jau pats trečiosios "Metų" dalies "Rudenio gėrybės" pavadinimas rodo, kad svarbią vietą būrų gyvenime užima įvairios ritualinės rudens šventės, pvz.: vestuvės. Kasdienišku moterų ruošos vaizdavimu pradedamas kaimo ruošimasis šventei: ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2006-04-20
DalykasLietuvių literatūros referatas
KategorijaLiteratūra >  Lietuvių literatūra
TipasReferatai
Apimtis10 puslapių 
Literatūros šaltiniai7
Dydis26.17 KB
AutoriusJone
Viso autoriaus darbų3 darbai
Metai0 m
Klasė/kursas3
Švietimo institucijaLietuvos Edukologijos universitetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Vestuviu vaizdu tikroviskumas ir ismone K. Donelaicio Rudenio gerybese [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 10 puslapių 
  • Lietuvos Edukologijos universitetas / 3 Klasė/kursas
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą