Išplėstinė paieška
 
 
 

Antanas Miškinis (2)

  
 
 
1234567
Aprašymas

Antano Miškinio gyvenimas ir kūryba.

Ištrauka

Antanas Miškinis buvo tipiškas aukštaitis: ūmus, karštas ir kartu inteligentiškas, dėmesingas- kaip B. Sruoga, optimistas- kaip K. Binkis, gyvas ir judrus- kaip Vaižgantas. Be galo mokėjo žavėtis žmonėmis. Jam būtinai reikėjo įspūdžių, nuostabos. Buvo ambicingas, kandus. Akylas, pastabus kitų būdo bruožams, eisenai. Poetui patiko darbas radiofone, nes ten galėjo susitikti ir bendrauti su įvairiais žmonėmis. Mėgo literatūros vakarus, kompanijas, jam reikėjo susilieti su minia, ištirpti masėse. Lengvai bendravo ir su jaunu, ir su senu.
Sibiro lageriuose Miškinis stengėsi išlaikyti šviesų žvilgsnį, įsižiūrėti į tuos dalykus, kurie žmogų palaiko, kelia. Miškinis buvo artimas kaimo žmogui, pasiilgdavo kaimo aplinkos. Nerado atgarsio jo poezijoje nei Alpių gamta, nei Paryžaus gyvenimas(" Jam gražu buvo, bet jo sielos nepajudino") poetui liko Aukštaitijos vaizdai, platus banguotas horizontas, iki smulkmenų pažįstamas peizažas- su ežerais, Minčios miškų juosta, tolimų bažnyčių bokštais...
Namus suvokė ne tik kaip gimtąjį lizdą, vaikystės pasaulį, o ir kaip tėvų, protėvių žemę. Gimtasis Juknėnų kaimas buvo senas, didelis, dainingas, garsėjo oratoriais, piršliais, išdaigininkais, pasakoriais(poeto dėdė Rapolas, motina). Užaugęs tokioje gyvoje kultūroje, poetas subtiliai jautė kiekvieną jos niuansą- tiek folklorinę kūrybą, papročius ir apeigų prasmę, tiek 19 a. literatūrinę ir 20 a. romansinę kūrybą. Ypač įstrigo galvon vestuvinių dainų graudumas, atsiskyrimo dramatizmas. Dauguma jo eilėraščių situacijų ir yra suformuotos būtent šių dainų įspūdžio.
Miškinio ryšį su žeme ir tradicijomis gražiai yra nusakęs J. Aistis: "Ką jis daugiau mėgo ir mylėjo- tą žemę ar tą poeziją- sunku pasakyti, nes jis tų dalykų neskyrė ir vienos be kitos neaprėpė, nesuprato". Liaudies dainų pasaulį Miškinis suvokė kaip tam tikrą visumą, žmogaus dvasinę erdvę. Dėl to toks lengvas jo eilėraščių alsavimas: iš nuotrupų renkamas vientisas liaudiškosios kultūros vaizdas. Viena detalė, frazė, net žodžio forma yra užuomina į platų folklorinį kontekstą ar tradicinę pasaulėjautą. Jo poezijos leksika nuolat jaučia folklorinį " meilių žodelių" kontekstą. Eilėraščio "Dainelė" pradžia ("Gražiausius metelius/buvau pas tėvelius") leksiškai ir intonaciškai yra artima liaudies dainai.
Miškinis turėjo improvizacinių, aktorinių sugebėjimų, kurie atsiskleidė temperamente, bendravime su žmonėmis, kūrybos procese. Literatūros vakaruose savo eiles skaitydavo arogantiškai, nuotaikingai, priegiesmiais, su didelėm pauzėm, aukštaitiškai pabrėždamas sakinį. Ir gyvenime , ir kūryboje jis puikiai sugebėdavo puikiai improvizuoti liūdesį, melancholiją ir t.t. Iš tiesų, Miškinio poezijoje nėra nieko, kas mūsų nebūtų patirta, išgyventa, girdėta. Būtent dainuojamoji lyrika ir gyva tuo bendravimu- idėjų, temų, stilistikos. Melodija padedanti užrašytą dainą suprasti kaip dvasinės kultūros reiškinį. Klausa, ritmo, pauzių jutimas - yra Miškinio kūrybos pagrindas. Jo poezija gimė tarsi iš niūniavimo.
Gyvenimo stichija jį veikė labiau nei poezija. Jis ypač žavėjosi liaudies talentais, jų spontaniškumu, "neišmoktu" kūrybiškumu. Tokiu laikė A. Strazdą, vadino- literatūros "samorodok"(grynuolis). Panašiai jautė ir save.
Miškinis tęsė aukštaitiškąją kūrybos tradiciją, susijusią su išdainavimu, išsiliejimu, ekstravertišku temperamentu. Visa jo kūryba rodo lyriko prigimtį. Didžiuma poemų yra pagrįstos išgyvenimo vienove, požiūrio vientisumu. Siužetas – tik atrama dainuoti apie Lietuvą, kaimą ir meilę, reikšti savo santykį. Poezijoje Miškinis orientavosi į grynuosius lyrikos žanrus: dainą, raudą, elegiją. ...

Rašto darbo duomenys
DalykasLietuvių literatūros referatas
KategorijaLiteratūra >  Lietuvių literatūra
TipasReferatai
Apimtis4 puslapiai 
Literatūros šaltiniai2
Dydis172.96 KB
AutoriusRenata
Viso autoriaus darbų1 darbas
Metai0 m
Klasė/kursas9
Švietimo institucijaKauno r. Garliavos Juozo Lukšos gimnazija
Failo pavadinimasMicrosoft Word Antanas Miskinis (2) [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 4 puslapiai 
  • Kauno r. Garliavos Juozo Lukšos gimnazija / 9 Klasė/kursas
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą