Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Literatūra>Lietuvių literatūra>Lietuvių XX amžiaus literatūra

Lietuvių XX amžiaus literatūra

  
 
 
1234567891011121314151617181920212223242526272829303132333435363738
Aprašymas

Realizmo estetika. Tautinio idealizmo literatūra. Modernizmo pradmenys. Simbolizmo raida. Lietuviškas avangardizmas. Neoromantikų karta. Realizmo poetika. Tarybinė literatūra. Pasipriešinimo literatūra. Egzodo literatūra. Nuo "atlydžio" iki nepriklausomybės. Poezija. Proza. Dramaturgija. Vaikų literatūra. Išvados.

Ištrauka

1904 m. gegužės 7 d. Rusijos caro dekretu buvo panaikintas lietuviškos spaudos draudimas.
Lietuva - vienintelis Europos kraštas, kur už knygą gimtąja kalba buvo tremiama į Sibirą, - tik XX a. pradžioje įžengė į viešo visuomeninio gyvenimo ir viešos kultūrinės veiklos kelią. Nesant kitų demokratijos institucijų, legali spauda tapo svarbiausia krašto interesų tribūna, lemtingu besiformuojančios pilietinės visuomenės savęs pažinimo ir susitelkimo veiksniu. Idealoginė cenzūra neleido visiškai atsiskleisti menininkams. Tuo metų kultūrą ir švietima griežtai kontroliavo valstybės saugumo organai. Atbudusios tautos dvasinės jėgos, ilgai slopintos, veržėsi į viešumą, kad tartų savo žodį visose srityse. Pirmasis atgautos lietuviškos spaudos dešimtmetis paženklintas staigiu kūrybinės energijos proveržiu ir stambių individualybių debiutais, kurie bus lemtingi visai šio šimtmečio lietuvių kultūros raidai. Todėl aš noriu papasakoti apie pirmuosius lietuvių rašytojų žingnius, kuriuos kartu su jais darė visa Lietuva. Referate trumpai apžvelgta lietuvių XX a. Literatūra iki pat Nepriklausomybės su geriausiais savo laiko rašytojais ir poetais. Tai pat referate aprašytas ir kultūrinis Lietuvos gyvenimas, tai padės labiau suprasti kodėl buvo taip atkakliai siekta atgauti Nepriklausomybę. Tai buvo daryta per visus imanomus visuomenės veiklos kelius, svarbiausias iš jų buvo – Literatūra.
Pirmasis lietuviškas dienraštis ("Vilniaus žinios", išleistas P. Vileišio 1904 m. gruodžio 23 d.) paspartino politinės savimonės formavimąsi, atverdamas prieštaringas šio amžiaus mąstymo kryptis, kurios skatins arba stabdys Lietuvos valstybės atsikūrimą.. Visuomeninio aktyvumo ir kultūrinio įsitvirtinimo banga, ūžtelėjusi su pirmaisiais legalios spaudos leidiniais ("Lietuvių laikraštis" Peterburge, "Šaltinis" Seinuose, "Lietuvos ūkininkas" Vilniuje), tryško iš nacionalinio išsivadavimo įtampos, kylančios į vieną iš savo viršūnių. Didysis Vilniaus seimas, sušaukęs 1905 m. pabaigoje atstovus iš visų valsčių ir parapijų, paskelbė Lietuvos valstybės atkūrimo jos etnografinėse ribose programą (krašto autonomija, demokratiniai rinkimai, tautinė mokykla, pilietinės visuomenės ir laisvo žmogaus ugdymas). Seimas ragino kartu "su visomis kitomis Rusijos tautomis" sugriauti "dabartinę prispaudimo tvarką". Lietuvos ūkininkai, traukdami revoliucinę dainą "Atsisakom nuo senojo svieto", plėšė caro portretus, degino mokesčių knygas, daužė valstybinius degtinės monopolius, vijo iš kaimų ir miestelių žandarus, policininkus, valsčių sekretorius ir rusiškų mokyklų mokytojus. Vienu metu krašto provincija liko be carinės administracijos, kaip ir 1863 m. sukilimo metais. Rusijos imperija, sumušta japonų Mandžiūrijos stepėse ir paralyžiuota visuotinių streikų, atrodė, gyvena paskutiniąsias dienas, žadindama prispaustųjų tautų pasiryžimą tuoj pat "visą valdžią imti į savo rankas" (Lietuvos socialdemokratų partijos atsišaukimas). ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2006-05-16
DalykasLietuvių literatūros referatas
KategorijaLiteratūra >  Lietuvių literatūra
TipasReferatai
Apimtis36 puslapiai 
Literatūros šaltiniai2
Dydis99.73 KB
AutoriusValensio
Viso autoriaus darbų1 darbas
Metai2006 m
Klasė/kursas1
Mokytojas/Dėstytojasdoc. dr. K. Kaluinaitė
Švietimo institucijaLietuvos Edukologijos universitetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Lietuviu XX amziaus literatura [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 36 puslapiai 
  • Lietuvos Edukologijos universitetas / 1 Klasė/kursas
  • doc. dr. K. Kaluinaitė
  • 2006 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
+1
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą