Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Literatūra>Lietuvių literatūra>A. Nyka–Niliūnas "Dienoraščiai"

A. Nyka–Niliūnas "Dienoraščiai"

  
 
 
12345678910
Aprašymas

Įvadas. Alfonasa Nyka-Niliūnas. Namai A. Nyka-Niliūno "Dienoraščiuose". Žmonės A. Nyka-Niliūno "Dienoraščiuose". Daiktai A. Nyka-Niliūno "Dienoraščiuose". Išvados.

Ištrauka

Alfonsas Nyka –Niliūnas yra vienas žymiausių šiuolaikinių lietuvių poetų, vertėjų ir literatūros kritikų, gyvenančių JAV. Jo poetinis žodis į Lietuvą pradėjo grįžti tik atgavus Lietuvai Nepriklausomybę.
Alfonsas Nyka – Niliūnas ( tikroji pavardė Alfonsas Čipkus) gimė 1919 – 07 – 15 Nemeikščiuose, Utenos rajone.
Iš prigimties poetas toks pat lyrikas kaip ir kiti iš to krašto kilę kūrėjai, kaip Strazdelis, Miškinis, Tačiau jo lyriškumas kitoks, modernesnis, filosofiškesnis. Jo kūryba išsaugojo ir apsaugojo tai, kas jau išnyko iš realaus gyvenimo. Tai namai, kurių nebėra. Jie stovėjo ant kalno, visų vėjų purtomi. Apačioje, pakalnėje, tekėjo upelis, kurio niekas nevadino tikruoju vardu, o visi vadino tiesiog Upe. Prie namų buvo ir parka bei senų medžių alėja. Buvo ir žaidimų draugė – mergaitė. Nyka –Niliūnas ankstyvojoje poezijoje ją nuolat mini, jos ilgisi.
Poeto formavimuisi didelę reikšmę turėjo tėvai. Motina buvo tyli, užsidariusi. O tėvas, priešingai, buvo atlapos širdies, stiprių emocijų žmogus .Tėvo dėka namuose vyravusi knyginė atmosfera. Tėvas mėgdavo skaityti balsu, motinai ir kitiems namiškiams klausantis. Kai kuris vaikas priaugdavo, jis perimdavo iš tėvo skaitymą balsu. O skaitoma buvo viskas, kas tik lietuvių kalba pasiekdavo namus. Taip dar vaikystėje poetas susipažino su lietuvių prozos klasikais: Krėve, Vienuoliu, Vaižgantu. Pramokęs rusiškai, domėjosi rusų literatūros klasikais, kiek vėliau susipažino su Vakarų Europos rašytojais, žavėjosi Miškinio, Brazdžionio lyrika, bet labiausiai vertino Joną Aistį.
Baigęs mokyklą, studijavo romanistiką ir filosofiją Vytauto Didžiojo universitete Kaune. Po metų persikėlė į Vilnių tęsti tų pačių studijų. Jas baigė 1942 m. Frontui artėjant, 1944 metų rudenį poetas pasitraukė į Vokietiją ir ten gyveno iki 1949 metų. Gyvendamas Vokietijoje, gilino studijas Tiubingeno ir Freiburgo universitetuose, mokytojavo šių miestų lietuvių gimnazijose. Gyvendamas Vokietijoje ir vėliau bendradarbiavo leidiniuose "Tremties metai", "Aidas". 1949 metais emigravo į Jungtines Amerikos Valstijas. Gyveno Baltimorėje. Iki 1984 metų dirbo Kongreso bibliotekoje Vašingtone, dalyvavo antologijoje "Žemė", buvo vienas iš "Literatūros lankų" organizatorių ir redaktorių. Redagavo lietuviškus leidinius, rašė straipsnius "Lietuvių enciklopedijai". 1997 metais gavo Lietuvos nacionalinę premiją.
Pradėjęs rašyti dar Lietuvoje, pirmąjį poezijos rinkinį "Praradimo simfonijos" išleido jau Vokietijoje. Išleido dar šiuos poezijos rinkinius: "Orfėjaus medis", "Balandžio vigilija", "Vyno stebuklas", "Žiemos teologija". Parašė daug kritikos straipsnių, recenzijų, esė. Gina literatūrą kaip meną, neturintį niekam tarnauti. Verčia poetus klasikus.
Be savo puikių veikalų ir poezijos rinktinių A. Nyka – Niliūnas rasė dienoraščius. Yra išleistos tokių laikotarpių dienoraščių fragmentų knygos:

• 1938 – 1970 metų dienoraščių fragmentai
• 1938 – 1975 metų dienoraščių fragmentai
• 1971-1998 metų dienoraščių fragmentai
• 1976-2000 metų dienoraščių fragmentai

Dienoraštis – tai tam tikroje knygoje ar sąsiuvinyje rašomi reikalų ar įspūdžių asmeniniai užrašai. (Dabartinis lietuvių kalbos žodynas, elektroninis variantas, 2002 m.)
Dienoraščiai – tai toks žanras iš kurio galime tikėtis nuoširdaus savo vidaus pateikimo, tai autentiškas kelias į autoriaus kūrybą. A. Nyka – Niliūnas mums pateikė savo kūrybinę laboratoriją. Paaiškėja daug dalykų ir klausimų, susijusių su autoriaus lyrika ir asmeniniu gyvenimu. Skaitant dienoraščius žingsnis po žingsnio aiškėja iš kur atsiranda eilėrščiai.
1938 – 1975 metų laikotarpyje dienoraščių fragmentuose A. Nyka – Niliūnas puikiai aprašo savo gyvenimo kelią nuo gimtosios Lietuvos kraštų, Vokietijos emigracijos iki išvažiavimo į JAV. Skaitydami dienoraščius galime žengti kartu su autoriumi jo gyvenimo keliu, stebėdami ir sekdami kiekviena jo žingsnį ir atodūsį. Mums paaiškėja koks nuostabus žmogus, veikėjas ir kūrėjas, poetas yra A. Nyka – Niliūnas. ...

Rašto darbo duomenys
DalykasLietuvių literatūros referatas
KategorijaLiteratūra >  Lietuvių literatūra
TipasReferatai
Apimtis8 puslapiai 
Literatūros šaltiniai4
Dydis19.63 KB
AutoriusAlina
Viso autoriaus darbų1 darbas
Metai0 m
Klasė/kursas0
Švietimo institucijaLietuvos Edukologijos universitetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word A. Nyka Niliunas Dienorasciai [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 8 puslapiai 
  • Lietuvos Edukologijos universitetas
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą