Išplėstinė paieška
 
 
 

Kazys Bradūnas (2)

  
 
 
123456
Aprašymas

Kazys Bradūnas. Kazio Bradūno biografija. Kazio Bradūno kūrybos bruožai. Biografija.

Ištrauka

Lietuvos išeivijos poetas, žemininkas. Ypač svarbi jo veikla organizuojant ir plėtojant lietuvių literatūrinį gyvenimą emigracijoje. Pirmasis ėmęsis burti jaunų rašytojų kartą . Suvokęs lietuviškos meninės kūrybos tęstinumą kaip tautos dvasinio pasipriešinimo ir išlikimo akciją, kuriai jis, kapinių duobkasys ir akmenų tašytojas pirmaisiais emigracijos metais, jautėsi pašauktas kaip vienintelei savo gyvenimo misijai. Kartu su visa karo metais debiutavusių literatų karta išsižadėjęs pranašo mostų ir direktyvinės nuosakos lyrikoje, jis liko įsitikinęs, kad poetinis žodis gimsta iš pirmykščių tautos būties pagrindų, suima visą tautos istoriją ir "dreba dėl jos likimo"
Sąvoka žemė tampa pagrindiniu Bradūno poetinio pasaulio matmeniu. Žemdirbio kultūra, jo būties ir buities ritmas, genties ritualai, kuriuose susipina pagoniškoji ir krikščioniškoji tradicijos, naujųjų laikų meno kūryba senojo agrarinio tikėjimo ženklai, krikčionybė su jos liaudiškojo pamaldumo apraškomis, virsta egzistencijos simboliais, pažymėtais ir konkrečios netekties ženklu. Tai mitinis Bradūno poezijos klodas. Poetui svarbus ir istorinis tautos likimas. Istorinė atmintis pinasi su mito pradmenimis. Jis įprasmina tai kaip sąmoningą tautos jungtį laiko tėkmėje.
Išeivio tragizmas jo poezijoje itin gilus ir skaudus. Bradūnas yra sukūręs poezijos paminklą žuvusiems miško broliams, Sibiro tremties kaliniams..

Kazys Bradūnas gimė 1917 m. vasario 11 d. Sūduvoje, Kiršų kaime, netoli Alvito bažnytkaimio. Kiršai, Alvitas, Pavejonys – Bradūno jaunystės žemė išsiskirianti nuostabia gamta - piliakalniais, pilkapiais, ežerais. Jau nuo vaikystės poetą supo dainos, pasakos, giedojimai, žmonių pasakojimai apie istoriją.
Baigęs pradžios mokyklą, Bradūnas lankė Vilkaviškio gimnaziją, garsią savo sena literatūrine tradicija. Čia jo kontaktai su knyga natūraliai stiprėjo ir gilėjo. Lankė literatūros būrelį, literatūros vakarus, ten matydavo kalbančius Vydūną, Tumą-Vaižgantą, Aistį, Brazdžionį, Vaičiulaitį, Cvirką, Miškinį, Kazioliavičių. Aštuntoje klasėje skaitė ir vertė lotynų autorius , domėjosi visuotine literatūra. Pats kurti Bradūnas pradėjo ketvirtoje gimnazijos klasėje. Pirmuosius eilėraščius spausdino moksleivių periodikoje, daugiausia Ateityje.
1937 m. įstojo į Vytauto Didžiojo universitetą. Sutapęs su jaunąja poetu grupe, ryžosi savo kūrybą spausdinti Naujosios romuvos, Židinio žurnaluose. Poetas žavėjosi Brazdžioniu, Boruta, Miškiniu, ieškojo naujų išraiškos formų, kurios prasimušė 1944m . rinkinyje Pėdos arimuos.
1943 m. Vilniuje baigė lituanistines studijas. Be okupacinės valdžios leidimo išspausdino Vilniaus varpus. Bėgdamas nuo bolševikų pasitraukė į vakarus. 1945 m. mokytojavo Muncheno lietuvių gimnazijoje, paruošė rinkinį Svetimoji duona, 1948m. Apeigas. Vokietijoje Bradūnas redagavo Aidus. Šis žurnalas apie save būrė išeivijos rašytojus, įvairi buvo žurnalo kritika.
1949 m. Bradūnas emigravo į JAV, įsikūrė Baltimorėje. Čia išleidžia rinkinius :
Devynias balades (1955), Morenų ugnis (1958), Sidabrines kamanas (1964). Baltimorėje Bradūnas redaguopja antologiją Žemę (1951). Ši antologija sutelkė poetus: Nyką- Nyliūną, Nagį, vyresnį Kėkštą,Mačernį. Žemę sekė Literatūros lankai (1952-1959), sutapę su to meto avangardu. Vėliau Bradūnas redagavo Draugo kultūrinį priedą (1961-1982). Gyvendamas Čikagoje paruošė savo rinkinius: Sonatos ir fugos: susitikimai su Čiurlioniu, Donelaičio kapas,Pokalbiai su karalium, Alkana kelionė, Užeigoje prie Vilniaus vieškelio (1981), Prierašai, Krikšto vanduo Joninių naktį.
Nuo 1995 gyvena Vilniuje. 2002-ųjų Poezijos pavasario laureatas. Apdovanotas Didžiojo Lietuvos kunigaikščio Gedimino IV laipsnio ordinu. Lietuvos rašytojų sąjungos narys. ...

Rašto darbo duomenys
DalykasLietuvių literatūros referatas
KategorijaLiteratūra >  Lietuvių literatūra
TipasReferatai
Apimtis6 puslapiai 
Literatūros šaltiniai4
Dydis12.91 KB
AutoriusBorass
Viso autoriaus darbų3 darbai
Metai0 m
Klasė/kursas11
Švietimo institucijaRadviliškio r. Šiaulėnų Marcelino Šikšnio vidurinė mokykla
Failo pavadinimasMicrosoft Word Kazys Bradunas (2) [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 6 puslapiai 
  • Radviliškio r. Šiaulėnų Marcelino Šikšnio vidurinė mokykla / 11 Klasė/kursas
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą