Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Literatūra>Lietuvių literatūra>Neigiamų "Metų" veikėjų charakterizavimo principai

Neigiamų "Metų" veikėjų charakterizavimo principai

  
 
 
1234567891011
Aprašymas

Įvadas. Neigiamų "metų" veikėjų charakterizavimo principai. Išvados.

Ištrauka

Didysis klasikas - Kristijonas Donelaitis iki šių dienų išliko ryškus lietuvių literatūroje su "Metų" poema. Poema suskirstyta į keturias dalis ir vaizduoja keturis metų laikus, kuriuose atsispindi besikeičiantys Prūsijos būrų darbai, buities ypatybės bei gamtos kaita. "Metai" dienos šviesą išvydo 1818m., kai juos išspausdino Liudvikas Rėza. Poemos pasaulis turtingas gražių gamtos bei gyvūnų aprašymų, iš kurių pasakotojas moko imti pavyzdį ir būrams. "Metuose" žmogus ir gamta vaizduojami paralele ir sudaro harmoningą visumą. Tačiau gamtos personažai ne visuomet yra teigiami, lygiai kaip ir būrai ne visi yra dori ir pavyzdingi. Gamtoje minimi neigiami veikėjai, tokie kaip šūdvabaliai, vanagas, pelėda, varna, šarka, o žmonėse jiems atsvarą sudaro tokie būrai, kaip Slunkius, Pelėda, Dočys, Plaučiūnas, taip pat ir kai kurie ponai. Referato tikslas atskleisti kokiais būdais autorius pavaizdavo neigiamų "Metų" veikėjų paveikslus, atsakyti į klausimą, kodėl vieni veikėjai yra neigiami, o kiti teigiami, kokiais kriterijais remiantis jie yra taip skirstomi. Rašydama darbą rėmiausi K.Donelaičio "Metais", S. Žuko, L. Gineičio, J. Lebedžio kritiniais pastebėjimais.


Visuose dalykuose egzistuoja pusiausvyra tarp gėrio ir blogio, ne išimtis ir Donelaičio "Metai". Tarp gerų gamtos gyvūnų bei teigiamų būrų atsiranda neigiamų personažų, kurie sudaro kontrastą tarp gėrio ir blogio. Nenaudėliai metų personažai pasižymi tuo, kad laužo nusistovėjusius visuomenės elgesio ir moralės dėsnius, išsiskiria iš kitų būrų savo neigiamomis savybėmis. Kūrinyje šių veikėjų neigiami portretai atsiskleidžia per pasakotojo ir kitų veikėjų neigiamą nuomonę apie juos, kaip apie bendruomenės normų laužytojus.
Turbūt pats ryškiausias metų nenaudėlis yra Slunkius. Jo charakteristika atsiskleidžia per kitų būrų atsiliepimus ir per jo paties monologą. Slunkius savo monologe atskleidžia beveik visas savo būdo savybes, požiūrį į darbą, savitą pasaulio supratimą. Pats nesuprasdamas išsako visas savo ydas, kurių didžiausia yra tinginystė. Dėl šios ydos ir kyla visos personažo nedorybės. Slunkius mano, kad gyvenime reikia niekur neskubėti ir tausoti save. Jam gaila, nes baigėsi žiema ir prasidės darbai. Dėkoja Dievui, kad žiemą "išmiegot ir sąnarius atgaivinti" galėjo visas dienas ant pečiaus gulėdamas. Visą savo būdo neigiamumą Slunkius nupiešia dviem monologo eilutėm:
Ak! Kad būt ilgiaus žiema pas mus pasilikus
Ir kad vis miegot mums būtų sviete paskirta.

Pagalvojus apie vasaros darbus nenaudėliui "ašaros į akis jau pradeda trauktis". Jo pati "vis susiraukus ir rankas grąžydama verkia", o vyrelis ją ramina, kad "dar čėso yr, ir mes atliksime darbus". Slunkius pažeria visą eilę palyginimų, kad įrodytų jog skubėt neverta:
Žinom juk, kad ratas sens, pamaži besisukdams,
Tą daugsyk apgauna, kurs vis ritasi šokdams;
O kieksyk sutrūksta jis permier besisukdams!
Kuinas taipo jau ramboks, vis žingine žergdams,
Kartais dar toliaus uždėtą nuneša naštą
Kaip tūls žirgs, durnuodams ir piestu šokinėdams;
O kiek sykių dar iškadą sau pasidaro. (Donelaitis,2004,18)

Kaip matome personažas susiranda daug pateisinimų savo tingumui ir neskubėjimui, tačiau beskaitant susidaro įspūdis, kad jis nesuvokia ką daro blogai. Tokį gyvenimo būdą ir pasaulėžiūrą jis perėmė iš savo tėvo Kubo, o pastarasis iš savo tėvo Stepo. Taigi čia autorius parodo kokią įtaką tėvų pavyzdys daro vaikams ir kaip gyvenimo būdas perduodamas iš kartos į kartą. Slunkius klausė tėvo pamokymų ir savo gyvenime tarsi nepastebi nedorybės, jis pamena bei pildo Kubo žodžius: ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2006-05-23
DalykasLietuvių literatūros referatas
KategorijaLiteratūra >  Lietuvių literatūra
TipasReferatai
Apimtis9 puslapiai 
Literatūros šaltiniai4
Dydis16.83 KB
AutoriusJULIJA
Viso autoriaus darbų3 darbai
Metai2006 m
Klasė/kursas3
Mokytojas/Dėstytojasprof. S. Skrodenis
Švietimo institucijaLietuvos Edukologijos universitetas
FakultetasLituanistikos fakultetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Neigiamu Metu veikeju charakterizavimo principai [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 9 puslapiai 
  • Lietuvos Edukologijos universitetas / 3 Klasė/kursas
  • prof. S. Skrodenis
  • 2006 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
-2
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą