Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Literatūra>Lietuvių literatūra>Vincas Krėvė. Dzūkų šiaudinės pastogės sūnus

Vincas Krėvė. Dzūkų šiaudinės pastogės sūnus

  
 
 
12345678
Aprašymas

Dzūkų šiaudinės pastogės sūnus. Vinco Krėvės gyvenimo kelias. Vinco Krėvės kūryba. Asmenybė. Kūriniai. Sustabdytos akimirkos.

Ištrauka

Ar Jūs kada nors šnekėjote su tikru dzūku? Su dzūku, kuris užklydusį svečią priims į savo namus, pasodins prie stalo, pavaišins pačio rinktais grybais ir uogomis, kuris priglaus nakčiai, kuris paguos? Net nepastebėsit, kaip prabėgs laikas kalbant su tokiu žmogumi, nejučia užtrauksite jausmingą dzūkišką dainą apie bėdas, vargelius... Štai su tokiu žmogumi aš noriu Jus supažindinti.

Vincas Krėvė - Mickevičius gimė 1882m. spalio 19d. Subartonų kaime, Alytaus apskrityje. Kaime Mickevičiai dar buvo vadinami Krėvėmis, todėl tą pavardę rašytojas pasirinko slapyvardžiu. Ilgą laiką vadinosi dviguba (V.Krėvė-Mickevičius) pavarde, o Amerikoje ir oficialiai vadinosi tik V.Krėve.
V.Krėvę mokė kaimo mokytojas, vėliau jis mokėsi Merkinės mokykloje. Pasimokęs privačiai Vilniuje, V.Krėvė Petrapilyje išlaikė 4 gimnazijos klasių egzaminus ir 1898m, įstojo į Vilniaus kunigų seminariją. Nejausdamas pašaukimo, iš seminarijos po dviejų metų išstojo. 1904m. V.Krėvė įstojo į Kijevo universitetą, studijavo filologiją. 1905m. universitetas buvo uždarytas, todėl V.Krėvė toliau studijavo Lvovo universitete, Galicijoje (Austrijoje), nenutraukdamas ryšių ir su Kijevo universitetu. 1908m. baigė Lvovo universitetą filologijos daktaro laipsniu, išlaikė egzaminus ir Kijevo universitete, buvo pakviestas ruoštis profesūrai. Dėl mažo atlyginimo iš universiteto išėjo ir išvyko į Užkaukazę, į Baku miesto gimnaziją dėstyti rusų kalbą ir literatūrą. 1913m. Kijevo universitete apgynė disertaciją ir gavo lyginamosios kalbotyros magistro laipsnį. 1919m. V.Krėve buvo Lietuvos atstovu Azerbaidžane.
1920m. V.Krėvė grįžo į Lietuvą, apsigyveno Kaune. Dirbo Švietimo ministerijos Knygų leidimo komisijoje sekretoriumi, profesoriavo Lietuvos universitete, humanitarinių Mokslų fakultete. 1925-1937m. V.Krėvė buvo to fakulteto dekanas, redagavo fakulteto mokslinius leidinius bei literatūrinius žurnalus. V.Krėvė aktyviai dalyvavo ir visuomeniniame, politiniame gyvenime. 1940m. bolševikams okupavus Lietuvą, V.Krėvė buvo ministru vadinamojoje Liaudies vyriausybėje, bet greit iš tų pareigų pasitraukė. Pasitraukęs iš politikos, dirbo Vilniaus universitete, buvo paskirtas Lituanistikos instituto direktoriumi. 1941m. buvo Lietuvos Mokslų akademijos prezidentu.
1944m. V.Krėvė pasitraukė į Vakarus: kurį laiką gyveno Austrijoje. 1947m. persikėlė į Ameriką, apsigyveno Filadelfijoje. Pensilvanijos universitete dėstė rusų ir lenkų kalbas ir literatūrą. Mirė 1954m. liepos 7d.
Viename V. Krėvės laiškų yra tokie žodžiai: "Mano šiandien didžiausias noras, kad Lietuvos žemelė galėtų priglausti mano senus kaulus ir tas pats kapinynas, kur ilsisi mano tėvai..." 1992 m. rudenį įvykdytas jo noras - palaikai sugrąžinti į Lietuvą, į Subartonis, prie artimųjų.
Vincas Krėvė buvo pedagogas (mokytojas, destytojas), žurnalistas (redaktorius, straipsnių autorius), rašytojas (pasakos, padavimai, apysakos, dramos, eilėraščiai) bei mokslininkas(tautosakininkas, literatūrologas). ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2006-05-31
DalykasLietuvių literatūros referatas
KategorijaLiteratūra >  Lietuvių literatūra
TipasReferatai
Apimtis7 puslapiai 
Literatūros šaltiniai3
Dydis112.04 KB
AutoriusIngute
Viso autoriaus darbų1 darbas
Metai2004 m
Klasė/kursas8
Švietimo institucijaKauno r. Raudondvario gimnazija
Failo pavadinimasMicrosoft Word Vincas Kreve. Dzuku siaudines pastoges sunus [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 7 puslapiai 
  • Kauno r. Raudondvario gimnazija / 8 Klasė/kursas
  • 2004 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą