Išplėstinė paieška
 
 
 

Lazdynų Pelėda

  
 
 
12345
Aprašymas

Lazdynų Pelėda. Gyvenimas ir kūryba.

Ištrauka

Lietuvių literatūroje Lazdynų Pelėdos kūryba sudaro dviejų rašytojų seserų – Sofijos Ivanauskytės-Pšibiliauskienės ir marijos Ivanauskytės-Lastauskienės – raštai. Daugumas abiejų seserųraštų savo metu buvo paskelbti vienu Lazdynų Pelėdos slapyvardžiu. Visi Marijos Lastauskienės kūriniai, parašyti iki Sofijos Pšibiliauskienės mirties, pastarosios buvo verčiami į lietuvių kalbą iš lenkų kalbos, kuria rašė Marija. Nėra abejonės, kad Sofija vertė suteikdama kūriniams savo idėjinių stilistinių bruožų, imdama už tuos kūrinius visišką atsakomybę. Tuos negausius kūrinius, kurie iki Sofijos mirties buvo išspausdinti Marijos Lastauskienės pavarde, taip pat yra Sofija tvarkiusi.
Turėdamos daug bendro ir savo pagrindinėmis kūrybos ypatybėmis būdamos labai artibos, abi seserys vi dėlto nuėjo savarankišką gyvenimo kelią, kuris vienaip ar kitaip sąlygojo ir jų literatūrinę veiklą.

Vyriasnioji sesuo, Sofija, gimė 1867m. rugsėjo16d. Paragių dvarelyje, Šiaulių apskrityje, smulkių dvarininkų šeimoje. Jai neteko gauti normalesnio mokslo, išskyrus naminį pasiruošimą, ir ji liko visam amžiui savamokslė.
Smunkant nepraktiškam tėvų ūkiui, Sofijai iš jaunų dienų teko susidurti su išsigimstančios bajorijos aplinka. Ilgus metus gyvendama gimtinėje, Sofija turėjo progos iš arti stebėti ir aplinkinių valstiečių gyvenimą, jų vargą, kūrį ypač didino dvarininkų, buožių, caro valdininkų daromos skriaudos bei priespauda. Tačiau jaunoji Sofija, nors jautė ir matė tiek bajorijos išsigimimą, tiek ir valstiečių skurdą, buvo visiškai nepasiruošusi kovoti prieš tas gyvenimo blogybes. Kaip pati pažymi savo autobiografijojo, ji svajojo " apie heroizmo darbus, pasišventimą, aukas ", žinoma, tos pačios bajorijos būklės, siauro asmeniško gyvenimo dirvoje. Verždamasi iš slėgiančios aplinkos, rašytoja 1891m. ištekėjo už dvarininko Pðibiliausko. Tačiau vedybos buvo nelaimingos. Vyras pasirodė esąs ištvirkėlis, alkoholikas. Sofija savo vyro ne tik nepataisė, bet ir pati atsidūrė dideliame varge ir nuoskaudose.
Vienas iš žymiausių reiškinių visuomenineme Lietuvos gyvenime buvo XIXa. pabaigoje lietuvių buržuazinis nacionalinis judėjimas. Sofija Ivanauskytė-Pšibiliauskienė, nusivylusi sulenkėjusios bajorijos gyvenimu, ne tik palankiai, bet ir gana entuziastiškai sutiko šį judėjimą, susipažino su jo atstovais, pradėjo bendradarbiauti " Varpe "ir kitoje lietuvių spaudoje, ypač susibičiuliaudama su vienu iš žymesniųjų to judėjimo dalyvių – Povilu Višinskiu, kuris daugiausia ir padėjo Sofijai įeiti į lietuvių literatūrą.
Šalia "Varpo" Sofija bendradarbiauja taip pat socialdemokratinėje spaudoje.
Jos gyvenimas slegiančioje dvaro aplinkoje pasidarė visiškai nepakenčiamas. Ji ryžtasi su dviem mažais vaikais išvažiuoti į Vilnių (1903m.). Čia verčiasi siuvinėjimo ir kitais atsitiktiniais darbais, o taip pat toliau tęsia literatūrinę veiklą, bendradarbiaudama "Vilniaus Žiniose".
Išlikusiame iš tų laikų S.Pšibiliauskienės publicistiniame straipsnyje "Moterų klausimu" net kalbama apie esamosios santvarkos sugriovimą, kad galima būtų pagerinti darbo žmonių apskritai ir darbo moterų gyvenimą: "Per laisvę prie šviesos tiktai galime prieiti, vien ant griūvėsių dabartinės tvarkos matant mūsų išsiliuosavimą."
Neturėdama tvirtesnių teorinių įsitikinimų, vadovaudamasi daugiau "širdimi", ji nebuvo giliau įsisąmoninusi tų tikrųjų kelių, kuriais einant galimas tikrasis vargdienių –darbo masių- išsivadavimas.
Tai ryškiai parodė 1905-1907m. revoliucija reakcija. S.Pšibiliauskienė nusivylė revoliucija ir revoliucine kova apskritai, siekiančia pašalinti vargą ir neteisybes. To nusivilimo išvada buvo jos apysaka "Klaida"- antirevoliucinio pobūdžio kūrinys, skiepijąs nusivilimo nuotaikas, skelbiąs, kad darbo žmonių padėties pagerinimo reikia siekti ne revoliucinės kovos keliu, o švietimo keliais.
Neišsižadėjusi ir toliau neigiamai, smerkiamai vaizduoti dvarininkiją bei turtuolius ir reikšti užuojautą darbo žmonėms ir vargdieniams, tačiau dažnai pasiduodavo krikščioniškai mistikai.
1911m. rašytoja paskelbė ir keletą publicistinių straipsnių, keldama tautosakos ir liaudies meno rinkimo ir populiarinimo klausimus. Straipsnis su būdinga antrašte "Per realizmą prie idealo" buvo skirtas dailės parodos apžvalgai.
Kilus 1914m. karui, rašytojos gyvenimas dar pasunkėjo. Karo metu sumažėjo bet kokio uždarbio šaltiniai, o taip pat kūrinių spausdinimo galimybės.
1917-1918m. Sofija gyveno tokiame varge, kad ji "vos stovėjo ant kojų iš bado", vaikščiojo visiškai nuplyšusi, apsiavusi klumpėmis, buvo tiek sumenkėjusi, kad "daugiau į lavoną panašėjo negu į gyvą žmogų".
Įsigalėjus Lietuvoje buržuozijai, S.Pšibiliauskienė gyveno gimtinėje-Paragiuose. Ūkis karo metu buvo visiškai nualintas. Tuometinis jos šeimos gyvenimas nieku nesiskyrė nuo eilinių valstiečių gyvenimo. Slėgė buržuazinė valdžia mokesčiais, pabaudomis ir t.t. Kartą pas rašytoją buržuazinė žvalgyba padarė kratą-ji buvo įtarta "prieðvalstybiniu veikimu".
Ji matė ir pati patyrė buržuazinės valdžios daromas neteisybes, tačiau kovotoja prieš tą valdžią nepasidarė. Kaip ir seniau, ji bendradarbiauja buržuazinėje spaudoje ("Skaitymuose", "Laisvėje", "Tėvynės sarge" ir t.t.).
Nepakeldama vargingo gyvenimo Paragiuose ir norėdama būti arčiau literatūrinio kultūrinio judėjimo, Sofija išvyko į Kauną ir įstojo dirbti į Čiurlionio vardo paveikslų galeriją. Tačiau atlyginimas ir čia buvo be galo menkas, o dirbti reikėjo šaltuose ir drėgnuose galėrijos rūsiuose. Kiek padirbus, rašytoja susirgo džiova, buvo priversta mesti darbą ir grįžti į gimtinę. Pasveikti jai jau neteko-ji mirė 1926 kovo15d. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2006-06-09
DalykasLietuvių literatūros referatas
KategorijaLiteratūra >  Lietuvių literatūra
TipasReferatai
Apimtis5 puslapiai 
Literatūros šaltiniai2
Dydis8.2 KB
Autoriussleepie
Viso autoriaus darbų4 darbai
Metai0 m
Klasė/kursas10
Švietimo institucijaVilniaus Šeškinės vidurinė mokykla
Failo pavadinimasMicrosoft Word Lazdynu Peleda [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 5 puslapiai 
  • Vilniaus Šeškinės vidurinė mokykla / 10 Klasė/kursas
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą