Išplėstinė paieška
 
 
 

Žemaitė (3)

  
 
 
123456789101112
Aprašymas

Asmenybė. Gimtinė ir tėvai. Namų aplinka. Pas dėdinę. Mokymosi metai. Kūrybinio kelio pradžia. Žymantienė tampa Žemaite. Nuo tikrų faktų prie platesnių apibendrinimų. Keli pabaigos žodžiai. Pagrindinių žodžių rodyklė. Darbas iliustruotas nuotraukomis.

Ištrauka

Kas tu esi, Žemaite?
Gyva legenda paminklas skverelyje? Kaimo bobutė ar rašytoja? Literatūros klasikė ar gyvenimo fotografė?
Kas tu esi, Žemaite?
Literatūros šaknys, kamienas ir lapija? Jos pagrindas ir tradicijų ištakos? O gal tik N autorė, kuriai vidurinių mokyklų programose skirtos kelios valandos?
Už ką Žemaitę įrašę į literatūros klasikus?
Nepelnytus ditirambus barsto tik šiuolaikinė kritika ir tik šiuolaikiniams autoriams. Žemaitės vardą į literatūros aukso fondą įrašė Laikas.
Štai jau beveik devyniasdešimt metų vardas ŽEMAITĖ nepajudinamas stovi literatūroje.
O viskas prasidėjo Žemaitijoje. 1845 m. birželio 4d. (sen. stil. gegužės 23d.). Bukantės palivarke netoli Šateikių (dabar Plungės raj.) gimė Julija Beniuševičiūtė – Žymantienė, lietuvių literatūroje žinoma Žemaitės slapyvardžiu . Rašytoja savo gimtinę vadino Bukantiške, tačiau iš seno buvo žinomas ir Bukantės vardas, kuris ir prigijo literatūros moksle bei praktikoje .
Bukantės arba Bukantiškės vietovardis gana dažnas Žemaitijoje. Vietovardis kilęs iš Bukanto ar Bukonto pavardės. Ši pavardė Žemaitijoje taip pat nereta. Žinomas kultūros veikėjas Domininkas Bukantas, ilgą laiką buvęs gydytoju Zarasuose, taip pat kilęs nuo Židikų, iš Bukančių vienkiemio. Taigi pats Bukantės vietovardis yra grynai žemaitiškas ir gana populiarus. Ši pavardė ir pati Žemaitės gimtinė turi ir gana gilias istorines šaknis.
Būsimoji rašytoja gimė neturtingų bajorų šeimoje. Jos motinos Julijonos Scepuraitės tėvas buvo atsikėlęs į Žemaitiją iš Vilnijos, ji pati gimė ir augo Žemaitijoje, buvo visiškai sutapusi su šiuo kraštu. Rašytojos tėvas Antanas Beniuševičius visomis savo šaknimis buvo giliai įaugęs į Žemaitiją. Beniušių pavardę Žemaičių žemės dokumentuose užtinkame jau nuo XVI a.
Nors Žemaitės tėvai buvo bajorai, tačiau savo socialine padėtimi nedaug kuo skyrėsi nuo valstiečių.
Žemaitės motina Julijona Scepuraitė didžiavosi savo garsia gimine, kurioje buvę "turtingų dvarininkų, kunigų, kanauninkų". Tačiau Beniuševičienės vaikai šią garsią giminę tik iš pasakojimų težinojo. Tuo tarpu Beniuševičienės tėvas buvęs visiškas beturtis, net savo vaikų negalėjęs išmokyti. Ir ji pati duoną pelnėsi iš pradžių tarnaudama šeimininke Mosėdžio klebonui, o paskui dirbdama menko palivarko ekonome už 10 rb. metinės algos. Iš jos giminių vaikai tepažinojo tik tokį pat neturtingą dėdę Aloyzą, gyvenantį Mosėdyje ir sukantį puodus. Vaikai dar girdėdavo ir apie savo tetą – motinos seserį Karoliną, kuri buvo taip pat paprasta tarnaitė, be to, "susitepė", ištekėdama už nekataliko.
Tėvo "bajoriškumas" irgi svėrė ne ką daugiau. Jis augo gausioje šeimoje, kur buvo net devynetas vaikų, gimusių iš trijų jo tėvo žmonų. Negausios žinios, kurias Žemaitė pateikia apie savo senelį, rodo jį buvus energingą ir sumanų žmogų. Jis turėjo žemės, tačiau, matyt, nedaug, mėginęs kai kuriuos vaikus pamokyti. Žemaitės tėvas savo darbo gyvenimą pradėjo nuo tarnybos pas grafą Plioterį. Menka tai buvo tarnybėlė – liokajukas, kitų liokajų pasiuntinukas, budėtojas prie grafo durų. Tačiau greit ir tos tarnybos neteko – už metų mirė grafas. Jau iš pat vaikystės Antanas pasirodė labai taupus ir tvarkingas – visą algą, kurią gavo per metus iš grafo pasidėjęs į banką. Mirusiojo grafo sūnus Antaną paskyręs urėdu į nedidelį Bukantės palivarką.
Beniuševičiai, kaip ir daugelis Žemaitijos bajorų, savo socialine padėtimi nė iš tolo negalėjo lygintis su turtingais kaimynais – Plioteriais ir Zubovais. Vakarų Žemaitijoje buvo susispietę patys stambieji Žemaitijos magnatai. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2006-10-03
DalykasLietuvių literatūros referatas
KategorijaLiteratūra >  Lietuvių literatūra
TipasReferatai
Apimtis11 puslapių 
Literatūros šaltiniai3
Dydis164.89 KB
AutoriusRasa
Viso autoriaus darbų3 darbai
Metai2006 m
Klasė/kursas1
Failo pavadinimasMicrosoft Word Zemaite (3) [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 11 puslapių 
  • 1 Klasė/kursas
  • 2006 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą