Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Literatūra>Lietuvių literatūra>Juozas Tumas-Vaižgantas (4)

Juozas Tumas-Vaižgantas (4)

  
 
 
12345678
Aprašymas

Įvadas. Kūrybos keliu. Nuo diktatūros į meniškumą. Asmenybės bendrinimas.

Ištrauka

Referatą pairinkau rašyti apie J. Tumą Vaižgantą, nes man jis yra žinomas, bet ne taip gerai kaip aš norėčiau apie jį žinoti. Referate bus kalbama apie jo gyvenimą, mokslus ir kūrybą. Taigi manau bus verta perskaityti šį referatą ir dar daugiau sužinoti apie jį ne tik man, bet ir kitiems.

Kiekvienam žmogui giliausią atspaudą palieka tai, kas matyta ir suvokta vaikystėje. Apie pirmuosius savo gyvenimo metus Vaižgantas rašė: "Aš čia gyvenau gamtos padavimų įspūdžiais ir taikių žmonių meile. Tie veiksniai sudarė mano sielą, jais ir tegaliu save išaiškinti".
Juozo Tumo vaikystė prabėgo Rytų Lietuvoje. Jis gimė 1869 m. Rugsėjo 20d. Maleišių kaime, Svėdasų valsčiuje (dabar Anykščių rajonas). Tėvai – Aniūpras ir Barbora Tumai, buvo jau pagyvenę žmonės (tėvas – 52, motina – 45 metų), susilaukę būrio vaikų. Bet augo tik sūnud Jonas ir dukterys Marjona, Ona ir Severja. Juozas buvo paskutinysis, dešimtasis.
Vaikystės aplinka pažadino pirmuosius Juozo Tumo visuomeninius interesus. Iš tėvų ir artimųjų būsimasis rašytojas išgirdo šiurpių pasakojimų apie baudžiavos gadynę, savo akimis matė Savičiūnų dvare, į kurį maleišiškei ėjo dirbti, išlikusius baudžiauninkams plakti lovius. Taip gimė priešiškumas baudžiavaiir jos liekanoms žmonių dvasioje – bailumui, pasyvumui. Neapykantą prievartai Vaižgantas jautė visą gyvenimą. O baudžiavos prisiminimai, jos pėdsakai gimtoje aplinkoje buvo ne vieno rašytojo kūrinio, ypač apysakos "Dėdės ir dėdienės", gyvenimiškas pamatas.
Nuošaliau nuo didelių centrų buvusius Maleišius pasiekdavo ir kai kurių istorinių įvykių atgarsiai. Būsimojo rašytojo atmintin įstrigo Rusijos – Turkijos karas (1877-1878). Mat netoliese ėjo kelias į Dinabarką ir Petrapilį 9dabar Daugpilis ir Leningradas), kuriuo gabeno maistą. Apylinkės žmonės turėdavo lydėti vežimus, padėti traukti juos iš vieškelyje išmuštų duobių. Jie grįždavo namo nuvargę, purvini, pasakodavo apie vargingą kareivių buitį. Karas palietė ir Tumų šeimą – raginimą "stoti į kariuomenę" gavo brolis Jonas. " Visa mūsų šeimyna, pritardama susisielojusiem tėvam, ėjo iš galvos, meldėsiir aukas darė,- rašė prisiminęs tas dienas, Vaižgantas.-Moterys iš miego šokdavo, pasapnavusios paveikslėlių scenas, Kaip turkai bulgarus skerdžia, peiliais per kaklą pjauna, už kojų nusitverdami pusiau plėšia..." Žmonių fantazijos paryškinti karo žiaurumai ilgam išliko J. Tumo atmintyje. Net praėjus daugeliui metų, jis sakėsi tebejaučiąs vaikystėje patirtą "karo bailę", savo kūryboje ne kartą pabrėžė, kad karas – pati didžiausia žmonijos nelaimė.
Eidamas Dešimtuosius metus, Juozas Tumas pradėjo lankyti Kunigiškių dviklasę mokyklą. Į mokymo programą įėjo rusų kalba, aritmetika, dailyraštis, istorija, geografija ir dainavimas. Mokykloje, kaip ir apskritai ano meto carinės Rusijos pakraščių mokyklose, viešpatavo dogmatizmas, nepaisyta vaiko psichologijos. Būsimajam rašytojui padėjo gera atmintisir pastabumas. Aritmetikos veiksmus jis atlikdavo teisingai, dažnai nesuvokdamas uždavinio prasmės, labai greitai išmokdavo atmintinai Krylovopasakėčias, irgi menkai tesuprasdamas jų turinį. Mokytojas Vasilionokas laikė jį fenomenu ir, baigusiam mokykslą, išdavė entuziastingą patyrimo raštą. Išlaikęs Anykščiuose pradinės mokyklos baigimo egzaminus, Juozas Tumas 1881 m. Įstojo į Dinabarko realinę mikyklą.
Dinabarko mokykloje buvo plačiai dėstoma matematika, gamtos mokslia ir gana mažai humanitarinių dalykų. Mokslo lygis mokykloje buvo gana aukštas, bet mokymo metodika, deje, irgi dogmatiška, mokytojų ir mokinių santykiai formalūs, o kartais net priešiški. Jaunajam Tumui ypač įstrigo despotiškas mokyklos inspektorius (kurį vėliau pavaizdavo apsakyme "Visavaldis"), atėmęs ir mokinių akivaizdoje perskaitęs jo dienoraštį. Vaižgantui visam laikui išlikęs skaudus įžeistos asmenybės jausmas. " Praėjo po tam į dvi dešimti metų su viršum; bet aš to atsitikimo neužmiršau, ir ne tik į dieninį, bet nė į paprastą laišką ir ištikimiausią draugą nebedrįstu įrašyti tikrų savi širdies jausmų, atmindamas, jog kas užrašyta, tai palieka...",- teigia rašytojas.
Iš pradžių J. Tumas mokėsi vidutiniškai, bet dirbo daug ir greitai tapo vienu geriausių mokinių. Tik paskutinėje klasėje išbuvodvejus metus. Bet taip atsitiko dėl priežasčių, kaip jis pats sakė, nieko bendra neturinčių su mokslu. Kaltas buvęs elgesys. Karšto būdo, linkęs paprieštarauti stipresniems, J. Tumas kartu su keliasi gabiais mokiniais tyčia lioko toje pačioje klasėje kartoti kurso. Tiesa, jis greit įsitikino, kad toks "prašmatnumas" brangiai atsiėjo: papildomi metai buvo ilgi ir varginantys.
Juozą Tumą mokykloje ypač mėgo rusų literatūros mokytojas, ir vertindamas jo rašinius dažnai pažymėdavo: " Avtor s liubovju otnositsa k teme". Aukštesnėse klasėse jaunojo Tumo polinkis į literatūrą dar labiau sustiprėjo. Jis ypač domėjosi rašytojų biografijomis, žavėjosi Levu Tolstojumi, nes išnagrinėjo "savo sielą lig mažiausiai juodymėliai", susipažino su N. Gogolio, I. Gončiarovo, A. Puškino, I. Turgenevo kūriniais, skaitė D. Pisarevo ir N. Dobraliubovo kritikos raštus.Rusų rašytojų knygos ir vėliau sudarė didžiausią Vaižganto lektūros dalį. Visam laikui J. Tumas pamėgo A. Čechovą, jo kūrinius "Palata Nr. 6", "Žmogus futlere" vadino geriausiais rusųliteratūros pavyzdžiais, o I.Turgenevą – didžiąja pasaulio beletristikos pažiba, geriausiu stilistu. Rusų literatūros klasika paskatins Vaižgantą kelti literatūraiaukštus visuomeninius uždavinius, vertinti literatūros ryšius su gyvenimu, gerbti paprastą žmogų. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2006-10-09
DalykasLietuvių literatūros referatas
KategorijaLiteratūra >  Lietuvių literatūra
TipasReferatai
Apimtis6 puslapiai 
Literatūros šaltiniai2
Dydis15.76 KB
AutoriusRaimonda
Viso autoriaus darbų1 darbas
Metai2006 m
Klasė/kursas2
Švietimo institucijaAlytaus Jotvingių gimnazija
Failo pavadinimasMicrosoft Word Juozas Tumas Vaizgantas (4) [speros.lt].doc
 

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 6 puslapiai 
  • Alytaus Jotvingių gimnazija / 2 Klasė/kursas
  • 2006 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą