Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Literatūra>Lietuvių literatūra>Vytauto Rudoko gyvenimo ir kūrybos apžvalga

Vytauto Rudoko gyvenimo ir kūrybos apžvalga

  
 
 
12345678
Aprašymas

Vytautas Rudokas. Biografija. Kūrybos apžvalga. Išvados.

Ištrauka

Vytautas Rudokas gimė 1928 m.vasario 13 dieną. Augo valstiečių šeimoje gražiame Aukštaitijos kampely, netoli Palėvenės. Mokėsi Noriūnų pradinėje mokykloje bei Kupiškio gimnazijoje. 1947 m. vasarą atvažiavo į Vilnių ir įstojo į Vilniaus universiteto Istorijos-filologijos fakultetą studijuoti lietuvių kalbą ir literatūrą.
Vytautas Rudokas 1952 - 1958 m.m dirbo – grožinės literatūros leidyklos redaktoriumi;
1958 – 1961 m.m.- žurnalo "Moksleivis" atsakingu sekretoriumi;
1962 – 1970 m.m. – poezijos konsultantu Lietuvos rašytojų sąjungoje;
1971 – 1977 m.m. – almanacho "Poezijos pavasaris" vyriausiuoju sekretoriumi.
Kaip pats Vytautas Rudokas teigia, jog <...mano kūrybinė biografija būtų su spraga, jei nė žodžiu neužsiminčiau apie vertimus, ypač poezijos.Mano sena, dar studijų laikų svajonė buvo versti į gimtąją kalbą tuos poetus, kurie man dvasiškai artimi, prie kurių poezijos norisi pačiam pasišildyti, bet ir kitus pakviesti".

Vos tik išmokęs Vytautas Rudokas skaityti, jo geriausiu ir neatskiriamu draugu tapo knyga, skaitydavo viską, kas tik į rankas pakliūdavo, manydamas, kad prastų knygų iš vis nėra. Nepaprastą ispūdį paliko K.Binkio "Kiškių sukilimas", kur išmonė žaismingai persipinusi su realybe, o pati knyga skiepijo širdyje meilę gamtai ir bet kokiam gyvam sutvėrimui. Giliai į atmintį įstrigo B. Sruogos "Aitvaras Teisėjas", matytas Panevežyje, kur vaidino tikri artistai su tokiom spalvingom žvėrių kaukėm.
V. Rudokas pirmuosius eilėraštukus parašė apie gamtą, kai jam buvo dešimt metų. Nors V. Rudokas sako: "...nors neturėjau jokio supratimo kas ta poezija...". Taigi V. Rudoką lietuvių kalbos mokytoja D. Mušinskaitė išmokė gilintis ir suprasti literatūrą, įskiepijo didelę meilę gimtojo žodžio kūrėjams - Maironiui, Vaižgantui, Krėvei, A.Vienuoliui.
V. Rodokas pats eilėraščių beveik nerašė, o jei kokį ir parašydavo, tai niekam nerodydavo, kadangi save laikė tik poezijos mylėtoju. Tik paskutinėse klasėse pradėjo intensyviau rašinėti eilėraščius ir tai, ko gero, apsprendė jo tolimesnį gyvenimo kelią.
V.Rudokas gilinosi į S. Neries, V. Mozūriuno, E. Mieželaičio eilėraščių rinkinius, stengdamasis suvokti, kaip reikia rašyti .
1948m. pavasarį V. Rudoko pirmieji eilėraščiai beveik vienu metu buvo išspausdinti "Jaunimo gretų" ir "Pergales" žurnaluose. <...tiesa, tie eilėraščiai dar gana žaloki, daug ko jiems truko, ir dabar, juos prisiminus, man pačiam šypseną sukelia...>. Taigi jis yra dėkingas Alb. Žukauskui, J. Šimkui, T. Tilvičiui, E. Mieželaičiui, kurie jį globojo, geru žodžiu palaikė.
<...> "Kaip aš rašau?mėgstu pasirinktą temą išnešioti, susigyventi su ja, subrandinti ir tik tuomet sėsti prie balto popieriaus lapo. Ar ilgai prie mano rašomojo stalo budės mieloji mūza ir ar daug surasiu perlų žmonių širdyse, - parodys ateitis.".
V. Rudokas vaikams išleido poemėles "šokolado juokdarys" (1962). "Kepėjo miestas" (1964), Žemuogės ant smilgos" (1999) ir eilėrasčių rinkinį "Kai žemė patekės" (1967) .
Jo eilėraščių lyrinį herojų jaudina svarbiausios mūsų gyvenimo problemos : taika, žmogaus idealai ir ateities gyvenimo prasmė, kasdienybės darbai.
Poemėlių pagrindinė tema yra šokolado ir pyrago gamyba. Čia gausu emocinių epitetų – "šokoladiniai kalnai, šokoladinė sala, aukso žuvis, šokoladu lyja arba sninga, skaniausių plytų, saldūs rūmai, šokoladiniai beržai, lėlės pradeda šypsotis, apelsinų saulės dega, limonado upės teka, saldainių medžiai, krenta iš dangaus razinos", ir dar daug kitų, kurie suteikia poemėlėms gyvybingumo ir geros nuotaikos. Taip pat lavinama vaikų laki vaizduotė, suteikiama galimybė vaikams patiems fantazuoti.
Poemėlės pasižymi išmoningais siužetais, linksmu ir pakiliu pasakojimo tonu, sklandžiu eiliavimu - ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2006-10-12
DalykasLietuvių literatūros referatas
KategorijaLiteratūra >  Lietuvių literatūra
TipasReferatai
Apimtis6 puslapiai 
Literatūros šaltiniai11
Dydis11.72 KB
Autoriussaule
Viso autoriaus darbų12 darbų
Metai2004 m
Klasė/kursas0
Mokytojas/DėstytojasLektorė Regina Šarkuvienė
Švietimo institucijaAkmenės r. Papilės Simono Daukanto vidurinė mokykla
Failo pavadinimasMicrosoft Word Vytauto Rudoko gyvenimo ir kurybos apzvalga [speros.lt].doc
 

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 6 puslapiai 
  • Akmenės r. Papilės Simono Daukanto vidurinė mokykla
  • Lektorė Regina Šarkuvienė
  • 2004 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą