Išplėstinė paieška
 
 
 

Maironis (6)

  
 
 
123456
Aprašymas

Maironis - lietuvių tautos atgimimo dainius. Maironio gyvenimo apžvalga. Romantizmo apibūdinimas. Romantizmo bruožai Maironio kūryboje. Apibendrinimas.

Ištrauka

Maironis – vienas įžymiausių lietuvių poetų, tautos dvasinė tvirtovė, kuri išliko nesugriaunama smarkiausių permainų laikais. Maironis – įtakingiausias liaudies patriotinių jausmų žadintojas, labiausiai tautos istorinę atmintį ir etninį bei moralinį gyvybingumą aktyvinęs poetas. Maironio kūryba – viena iš pagrindinių gairių lietuvių literatūros istorijoje, su jo vardu susijusi ištisa poetinės kultūros epocha.
Su romantizmo literatūra Maironio poeziją labiausiai sieja tai, kad ji atspindi individualius jausmus, asmeniškus išgyvenimus. Jiems atitikmenų ieškoma gamtos vaizduose: banguojanti jūra, rami vasaros naktis, žvaigždėtas dangus gretinami su žmogaus būsenomis. Tos būsenos gana romantiškos: audringas maištavimas, amžinas nerimas, veiklos troškimas, karštas entuziazmas, ilgesys, liūdesys, skausmas… Skausmas ir kančia – itin prasmingi, svarbūs potyriai, tiesiogiai susiję su kūrybinėm galiom, tampantis įkvėpimo šaltiniu. Taigi vidinė patirtis darosi prasminga, ir išsakoma ji su didele jėga, pabrėžtinai emocingai, pakiliai.
Maironiui itin svarbi romantizmo išplėtota tautinės kultūros programa. Jis poetizuoja garbingą senovę, kalbą ir liaudies kūrybą, gimtinės kraštovaizdį – visą, kas sudaro svarbiausios tėvynės sąvokos turinį. Rūpestis tėvynės dabartimi ir ateitimi skatino stoti į poeto pranašo, tautos šauklio poziciją.
Suvokiama ypatinga poezijos ir jos kūrėjo misija. Į žmonių širdis prabylantis dainius dažniau, atrodo gyvena bendrais tautos reikalais, nei asmeninės egzistencijos rūpesčiais. Poeto pranašo vaidmuo reikalavo ne vien apmąstyti praeitį, bet ir kurti ateities viziją, sujungti praeitį – dabartį – ateitį į vientisą tautos gyvenimo liniją. Istorinio laiko tėkmės samprata, tikėjimas atminties galia ir prisiminimų vertingumu taip pat sietini su romantine pasaulėjauta.
1895 metais pasirodė svarbiausias Maironio poezijos rinkinys - ,,Pavasario balsai", kur ypač išryškėja istorinis motyvas. Eilėraščiai istorine tematika yra vieni iš populiariausių visoje Maironio kūryboje, ne vienas tapęs plačiai paplitusia daina. Romantinė poeto pasaulėjauta tvirtai susieja ,,Pavasario balsus" su romantizmo literatūros kryptimi. Maironio poezija įtvirtino individualios jausenos ir savito, individualaus stiliaus vertę.

Maironis – tai poeto slapyvardis. Jo tikra pavardė – Mačiulis, vardas – Jonas. Pseudonimas sietinas su Maironiškių kaimu, kuriame gyveno poeto dėdė, taip pat Mačiulis. Be to, netoli poeto tėviškės buvo dar ir Maironių kaimas. Maironiu poetas pirmąsyk pasirašė 1891 metais, spausdindamas eilėraštį ,,Daina apie senovę" leidinyje ,,Žemaičių ir Lietuvos Apžvalga" Nr. 5.
Jonas Mačiulis gimė 1862 m. lapkričio 2 d. Pasandravio dvarelyje, augo Bernotų viensėdyje, Betygalos valsčiuje, tuometinėje Raseinių apskrityje. Gimtoji poeto žemė - ,,Dubysos atkrančiai žali"- yra senų istorinių tradicijų kraštas. Jo tėvai, seneliai ir proseneliai buvo Betygalos apylinkių gyventojai, vadinamieji ,,karališkieji" valstiečiai. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2006-10-23
DalykasLietuvių literatūros referatas
KategorijaLiteratūra >  Lietuvių literatūra
TipasReferatai
Apimtis6 puslapiai 
Literatūros šaltiniai0
Dydis16.16 KB
AutoriusJolanta
Viso autoriaus darbų2 darbai
Metai2006 m
Klasė/kursas12
Švietimo institucijaVilniaus Volungės pradinė mokykla
Failo pavadinimasMicrosoft Word Maironis (6) [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 6 puslapiai 
  • Vilniaus Volungės pradinė mokykla / 12 Klasė/kursas
  • 2006 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą