Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Literatūra>Lietuvių literatūra>Klasicizmas. Balys Sruoga

Klasicizmas. Balys Sruoga

  
 
 
12345678910111213141516
Aprašymas

Klasicizmas. Klasicizmo epocha. Klasicizmo filosofija ir pasaulėžiūra. Klasicizmo estetinės idėjos. Klasicizmo epochos autoriai. Klasicizmas Lietuvoje. Balys Sruoga. Balio Sruogos lyrika. B. Sruogos dramaturgija. "Dievų miškas". Sruogos kūrybos reikšmė.

Ištrauka

Klasicizmas susiformavo 17 amžiuje Prancūzijoje. 18 a. - 19 a. 1 pusėje paplito kitose Europos ir Šiaurės Amerikos šalyse.
Klasicizmo epocha sutampa su prancūzų absoliutizmo formavimosi ir klestėjimo laiku, kuris dar vadinamas Liudviko XIV amžiumi. Valstybės valdymo sistema, kai visa aukščiausia valdžia, be jokių konstitucinių apribojimų, priklauso monarchui, atsiranda viduramžiais Prancūzijoje, kur reikėjo sustiprinti karaliaus, ypač smarkiai konfliktuojančio si Bažnyčia ir nenuramdomais didikais, galią bei autoritetą. 17 amžiaus pradžioje Prancūzijos karaliaus valdžia tolydžiai auga, ypač ji sustiprėja valdant karaliui Liudvikui XIV, vadinamajam karaliui Saulei. Karaliaus absoliutizmas pasireiškia visose srityse. Politiniame gyvenime viskas sukasi aplink karalių Saulę, kuris valdo šalį iš Paryžiaus, paskui iš Versalio. Versalis - garbės, mados, skonio centras. Čia susitelkia ir menininkai. Jie puošia dvarą pagal karaliaus skonį, o karalius mėgsta tvarką, harmoniją, antikinį pasaulį, o dvaro aplinka veikia rašytojus. Karalius nori viską žinoti, viską spręsti, viską kontroliuoti. Liudviko XIV žinioje atsiduria ir menai, nes valstybė tampa jų rėmėja: visi menininkai privalo šlovinti karalių. Policija prižiūri literatūrą ir, jei karalius to įsigeistų, gali kiekvieną įmesti į kalėjimą.
Įsigalėjus Prancūzijoje absoliutizmui klasicizmas tapo viešąja kultūros įdeologija. Viešasis kultūrinis gyvenimas buvo sąmoningai kreipiamas karaliaus rūmų ir absoliutizmo linkme. Absoliutizmas kovojo su individualizmu tiek politikoje, tiek kultūroje, deklaravo bendruosius, visus liečiančius principus, kurie turėjo atitikti valstybės interesus. Ypač buvo vertinami protas ir logika, kurie galėjo slopinti individualizmą ir egoistines aistras.
2. KLASICIZMO FILOSOFIJA IR PASAULĖŽIŪRA
To meto filosofijoje vyravusi pažinimo teorijos kryptis buvo racionalizmas. Tai ypač būdinga Rene Dekarto veikalams, kurių žymiausias - " Samprotavimai apie metodą" (1637) . Garsiąją Dekarto aksiomą "mąstau, vadinasi, egzistuoju" galima suprasti kaip racionalizmo esmę: tiesa yra protu prieitos apibendrinančios išvados (jusliniu suvokimu mąstytojas nebuvo linkęs pasikliauti).
Dekartes išeities taškas - visiškai atsisakymas to, ko jį mokė, nes tai, jo manymu, tegali pastūmėti į skepticizmą. Visa filosofija, kitaip tariant, scholastika, yra prieštaringa, remiantis ja, neįmanoma sukurti nieko rimto. Dekarto požiūriu, tik matematika verta dėmesio. Dekartas laikosi minties, kad viską reikia perdaryti nuo nulio.
Pavyzdys Dekartui yra geometrai ir jų "visai paprasti, nesudėtingi samprotavimai". Jis skelbia keturias taisykles, padiktuotas to geometrinio metodo. Pirmoji: kad išvengtum prietarų, galima sutikti tik su aiškiomis ir suprantamomis mintimis. Antroji: problemas reikia išskaidyti į kuo daugiau dalių. Trečioji: nuo paprasčiausių dalykų pereinama prie sudėtingiausių. Ketvirtoji: būtina daug kartų tikrinti, nes tik taip nustatysi, kad nieko nepraleista. Kad protas būtų efektyvus, reikia taikyti šį metodą.
Kad išvengtų klaidų, Dekartas, ieškodamas tvirto pamato, viskuo abejoja. Ši abejonė yra laikina, tačiau ji turi padėti atrasti neabejotiną tiesą. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2006-10-24
DalykasLietuvių literatūros referatas
KategorijaLiteratūra >  Lietuvių literatūra
TipasReferatai
Apimtis15 puslapių 
Literatūros šaltiniai11
Dydis25.78 KB
AutoriusErla
Viso autoriaus darbų8 darbai
Metai2006 m
Klasė/kursas1
Mokytojas/Dėstytojasdoc. A. Žalys
Švietimo institucijaKlaipėdos Universitetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Klasicizmas. Balys Sruoga [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 15 puslapių 
  • Klaipėdos Universitetas / 1 Klasė/kursas
  • doc. A. Žalys
  • 2006 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą