Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Literatūra>Lietuvių literatūra>Renesansiškoji meno samprata lietuvių literatūroje

Renesansiškoji meno samprata lietuvių literatūroje

  
 
 
123456789
Aprašymas

Įvadas. Renesansas. Analizė. Mykolas Lietuvis. Motiejus Strijkovskis. Martynas Mažvydas. J. Bretkūnas. Mikalojus Daukša. Išvados ir apibendrinimai.

Ištrauka

Renesansas – Vakarų ir Centrinės Europos šalių kultūros ir visuomeninės minties raidos epocha – pereinamasis laikotarpis nuo vidurinių amžių prie naujųjų amžių kultūros (Italijoje – XIV-XVI a., daugelyje kitų šalių – XV-XVI a.). Renesansui būdinga ryškus mokslo ir meno pakilimas, jų pasaulietinimo tendensijos, vadavimasis iš katalikų bažnyčios ideologinio ir moralinio diktato, antikos kultūrinių tradicijų gaivinimas.
Manoma, kad tai didžiausio kultūros ir mokslo pakilimo laikotarpis. Tačiau yra kita nuomonė. JAV, Cambridge'o universiteto Emmanuelio koledžo profesorius Peter Burke, vienas iš autoritetingiausių Renesanso epochos tyrinėtojų, savo knygoje "Renesansas" pateikia savitą kultūrologinę šios epochos interpretaciją, atkreipdamas dėmesį į daugelį nežinomų Renesanso bruožų. Kita vertus jo žodžio "renesansiškas" supratimas apsiriboja reikšme "Antiką megžiojantis" – Renesansui priskiriama tik tai, kas rėmėsi Antika, nepriskiriant Renesansui, pavyzdžiui, reformacijos judėjimo. Peter Burke teigia, kad Renesanso įvaizdis tėra mitas, sukurtas XIX a. viduryje prancūzų istoriko Jules Michelet, kritiko Johno Ruskino ir šveicarų mokslininko Jacobo Burchardto. "Renesansiniai žmonės" buvo gana viduramžiški.
Renesanso epocha vadinamas XV - XVI a., kuomet Vakarų Europa susidomėjo antikos kultūra ir ją atgaivino savo literatūroje ir gyvenime. Negalima sakyti, kad antikos pasaulis iš viso būtų buvęs kada užmirštas. Viduramžiais imperatoriai nors vardu stengėsi susisieti su senovės Romos tradicijomis, o šiek tiek išprusę rašytojai ar mokslo žmonės stengėsi susipažinti su romėnų raštais. Bet jie nemokėjo antikos literatūros tinkamai suprasti, vertindami ją savo laiko akimis, be istorinės perspektyvos. Labiausiai buvo susižavėta poema. Daugelis rašytojų laikė savo pareiga parašyti poemą, panašią į "Iliadą" ar "Eneidą". Labai gerbiama buvo odė; populiari epigrama. Tačiau renesanso literatūra nebuvo tik antikos kūrinių mėgdžiojimu. Joje reiškiasi dar viduramžių literatūros liekanų, taip pat atsiranda ir naujų literatūrinių formų, kurios ženkliai atsisipindėjo to meto lietuvių autorių darbuose.

XVIa. pradžioje Lietuvoje ėmė sklisti Renesanso (atgimimo) ir Humanizmo (žmoniškumo) idėjos, einančios iš Vakarų Europos. Atgimė mokslas ir menas, stiprėjo pasaulietinė mintis. Humanistai aukštino ne tik Dievą, bet atsigręžė ir į žmogų, atgaivino antikines kultūros studijas. Tuo metu prasidėjusi Reformacija (arba Protestantizmas) ėmė savaip pertvarkinėti katalikų bažnyčią, kritikuoti popiežių. Europoje XVa. buvo išrasta spauda. Visa tai pažadino Lietuvoje tautinės kultūros poreikį.
Šis laikotarpis pasižymėjo reformacijos judėjimo pakilimu ir katalikų reakcijos siautėjimu. Šiame laikotarpyje Lietuvoje greta toliau besivystančių pasaulietinio turinio raštų rusų, lotynų ir lenkų kalbomis (metraščių savadų, teisynų, istorinio pobūdžio veikalų ir kt.) pradėjo žymiai sparčiau vystytis ir raštija lietuvių kalba, daugiausia religinio turinio (katekizmai, pamokslų rinkiniai ir kt.), pasirodė pirmieji kalbinio pobūdžio veikalai (žodynai), ėmė formuotis lieratūrinė lietuvių kalba. Prie religinio turinio, daugiausia verstinių, veikalų pridėtose prakalbose, eiliuotose dedikacijose, o taip pat panegerikose bei sveikinimuose ir kai kuriose giesmėse jau pasireiškė pirmosios pasaulietinio turinio literatūros užuomazgos lietuvių kalba. Lietuvių raštija šiuo metu toliau vystėsi ir kaimyninėje Rytų Prūsijoje, tuo metu gausiai gyvenamoje lietuvių; čia buvo atliktas pirmasis biblijos vertimas į lietuvių kalbą, leidžiami giesmynai, rašomos pirmosios lietuvių kalbos gramatikos. ...

Rašto darbo duomenys
DalykasLietuvių literatūros referatas
KategorijaLiteratūra >  Lietuvių literatūra
TipasReferatai
Apimtis7 puslapiai 
Literatūros šaltiniai4
Dydis20.82 KB
AutoriusArunas
Viso autoriaus darbų3 darbai
Metai2005 m
Klasė/kursas2
Švietimo institucijaVytauto Didžiojo Universitetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Renesansiskoji meno samprata lietuviu literaturoje [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 7 puslapiai 
  • Vytauto Didžiojo Universitetas / 2 Klasė/kursas
  • 2005 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
-1
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą