Išplėstinė paieška
 
 
 

Jonas Biliūnas (6)

  
 
 
123456789101112131415161718192021
Aprašymas

Biliūno biografija. Biliūno asmenybė. Gimnazistas. J. Biliūno estetinės pažiūros. Biliūnas atsiminimuose ir laiškuose. Kūrybos savitumas. Biliūno kūriniai. Apsakymai. Apsakymas "Kliudžiau". Apysaka "Liūdna pasaka". Kūrybos etapai. "J. Biliūno prozos pasaulis". Žvilgsnis į Biliūną kaip į poetą. J. Biliūno poetinis testamentas. Rašytojo jausmai tėviškei. Biliūno žmogus – giliai jaučianti asmenybė. Biliūno talentas. Žmogaus dvasinis grožis J. Biliūno kūryboje. Jono Biliūno kūrybos bruožai. Pagrindinės kūrybos ypatybės.

Ištrauka

Jonas Biliūnas – įžymusis lietuvių rašytojas demokratas, kritinio realizmo lietuvių literatūroje atstovas. Jis pagrįstai lailomas vienu didžiausių mūsų tautos raštijos fenomenų, praturtinusių lietuvių literatūrą nauja-darbiniška tematika, meistriška menine- psichologine raiška, tauriu humanizmu. Jo subtiliais apsakymais prasideda naujas mūsų novelistikos raidos etapas. Biliūnas - pirmasis prozininkas, suglaudęs išsišakojusį lietuvių pasakojimą į europietiškos novelės formą, iškėlęs į centrą etinę refleksiją kaip sukrečiantį vidinį įvykį, atvėręs minimaliomis stiliaus priemonėmis potekstės erdvę, į kurią jau nebegalėjo įsiterpti tezinis mąstymas bei jausminė egzaltacija. Biliūno kūrybos grožis, savitumas, pribloškianti žodžio jėga stebina ir stebins skaitytojus, todėl daugelis gerb. rašytojo kūrinių savo nuostabiais subtiliais meniškais paveikslais įeina į lietuvių literatūros aukso fondą.

Biliūno biografija.
Anykščių kraštas, davęs Lietuvai K. Sirvydą, A. Baranauską, K. Kairį, yra ir J. Biliūno gimtinė. Jis gimė 1879m. balandžio 11d. Niūronių kaime Anykščių valsčiuje, pasiturinčių ūkininkų šeimoje. Gimnazijai J.Biliūną paruošė kaimo daraktorius (mokytojas). 1891-1899m. mokėsi Liepojos gimnazijoje. Čia įsitraukė į visuomeninę, politinę veiklą. 1893m. mirė J.Biliūno tėvai. J.Biliūnas, atsisakęs stoti į kunigų seminariją, neteko giminių materialinės paramos. Vertėsi privačiomis pamokomis. 1900m. J.Biliūnas įstojo į Tartu (Dorpato) universiteto medicinos fakultetą. Už dalyvavimą studentų demonstracijose 1901m. iš universiteto buvo pašalintas. 1901-1902m. gyveno Liepojoje, Šiauliuose ir Panevėžyje, vertėsi pamokomis, rašė į lietuviškus laikraščius. 1903m. įstojo į Leipcigo Aukštąją prekybos mokyklą, kur greta studijų domėjosi literatūra. 1904m. įstojo į Ciuricho universitetą studijuoti literatūros. Sveikatai pablogėjus, J.Biliūnas 1905m. grįžo į Lietuvą. Tais pačiais metais išvyko gydytis į Zakopanę, vasaromis gyveno Lietuvoje (Niūronyse, Rozalime, Kačerginėje).
Mirė 1907m. gruodžio 8d. Zakopanėje; 1953m. palaikai perkelti į Lietuvą ir palaidoti Liūdiškių piliakalnyje netoli Anykščių.

Biliūno asmenybė.
J. Biliūnas pasirodė lietuvių literatūroje kritinio realizmo vystymosi laikotarpiu, kada su kapitalizmo priešybių aštrėjimu gyvenime didėjo kritinis momentas ir mene. Tai 1905m. revoliucijos brendimo laikotarpis, toks sudėtingas savo idėjiniu turiniu. "Carinė Rusija XX šimtmečio pradžioje buvo mazginis visų imperializmo prieštaravimų punktas, šalis, kurioje didžiausiu mastu subrendo prielaidos buržuazinei-demokratinei, liaudinei revoliucijai, kuri toliau turėjo peraugti į socialinę revoliuciją," o "pavergtųjų tautų nacionalinio išsivadavimo kova buvo sudėtinė, neatskiriama visos Rusijos revoliucinio judėjimo dalis". Meninko pasaulėžiūros artumas liaudies interesams, jos demokratiškumas apsprendžia ir meno kūrinio kritikos jėgą. J. Biliūnas tam tikruose savo literatūrinės veiklos etapuose jau priartėja prie socialistinės pasaulėžiūros bei proletarinių pozicijų ir duoda pirmuosius lietuvių revoliucinės proletarinės literatūros pavyzdžius, nors visumoje jų kūryba tai pat dar nėra visiškai laisva nuo tam tikro vidinio prieštaravimo". Todėl socialisto J. Biliūno kūryba sudaro tam tikrą naują kritinio realizmo pakopą lietuvių literatūroje. Jo apsakymai pramynė kelius naujai tematikai, iš viso J. Biliūnas stipraus, savito talento dėka įnešė daug naujų bruožų į meninį gyvenimo vaizdavimą. ...

Rašto darbo duomenys
DalykasLietuvių literatūros referatas
KategorijaLiteratūra >  Lietuvių literatūra
TipasReferatai
Apimtis17 puslapių 
Literatūros šaltiniai13
Dydis42.67 KB
Autoriusgarnetas
Viso autoriaus darbų1 darbas
Metai2006 m
Klasė/kursas11
Švietimo institucijaVilniaus Sausio 13-osios vidurinė mokykla
Failo pavadinimasMicrosoft Word Jonas Biliunas (6) [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

  • 2007-02-22 IP: 88.118.130.48
    awyte sako

    viskas ka reikia apie J.Biliuna zinoti,visa info,viskas viskas,sutalpinta cia.super!

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 17 puslapių 
  • Vilniaus Sausio 13-osios vidurinė mokykla / 11 Klasė/kursas
  • 2006 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą