Išplėstinė paieška
 
 
 

Henrikas Nagys

  
 
 
1234567891011
Aprašymas

Henriko Nagio gyvenimo ir kūrybos apžvalga.

Ištrauka

Henrikas Nagys gimė 1920m. spalio 12d. Mažeikiuose, visai netoli geležinkelio stoties. Tėvas tarnavo Lietuvos geležinkeliuose, todėl Lietuvoje visados gyveno netoli nuo geležinkelio bėgių ir nuolat tekdavo kartu su tėvais kilnotis iš vienos stoties į kitą.
Tėvas-Augustinas Nagys-žemaitis, gimęs Buknaičių kaime, visai netoli Mažeikių ir Latvijos sienos. Motina- Antanina Grundmanis- latvė, gimusi Kuršo žemėje ( Kurzeme ), bet gyvenusi su tėvais Mažeikiuose, arti nuostabios upės Ventos. Iš senelės ( Emilijos Peters ) ir motinos išmoko (su dvyniu broliu Martynu )nuo pat mažumės latviu ir vokiečiu kalbas. Trikalbė buvo ir septyneriais metais už juos vėliau gimusi sesutė Zinaida (Liūnė Sutema - paskelbė poezijos rinkinius,, Tebūnie tarytum pasakoj,, (1955),, Nebėra nieko svetimo,, (1962), ,,Bevardė šalis,, (1966),,Badmetis,, (1972),, Vendeta ,,(1981),,Graffiti,, (1993), išvertė vokiečių, latvių poezijos. ). Netrukus prasidėjo šios šeimos odisėja.
Henriko Nagio šeima pakeitė daug vietovių-ir vis prie traukinio stočių, pakeitė daug mokyklų. Iki 1931 m. Radviliškyje, iki 1932 m. Kaune, iki 1935 m. Skuode, iki 1939 m. Šilutėje (lankė gimnaziją Pagėgiuose ), iki 1940 m. Kėdainiuose, iki 1941 m. Naujojoje Vilnioje (universitetą lankė Kaune ), o iki 1944 m. vasaros-vėl Kėdainiuose.


Kai bolševikai užėmė Lietuva, poeto tėvas jau buvo iškeltas i Naująją Vilnią. Kai tik baigė gimnaziją Henrikas Nagys su broliu – gyveno Naujojoje Vilnioje, o Kaune studijavo architektūrą ir kartu ėjo į Meno mokyklą. Meno mokykloje klausydavosi meno istorijas. Ten sėdėdavo nuo aštuonių ryto iki devynių vakaro; valgykloje pavalgydavo ir vėl sėdėdavo.

Štai keli Henriko Nagio prisiminimai iš tų laikų : ,, Pradėjo toks rauplėtas rusas dėstyti trumpą VKP(b) kursą, o toks Sipavičius vertė. Tai mes juos iš proto varėme: sugulę ant suolų, kad nesimatytų, dainuojame visokias dainas. Buvo galima rašyti klausimus, mes, žinoma, prirašėme visokių. Tai neatsako į juos, pasižiūri ir meta. Sakome: ,,Jūs neatsakote, drauge" . Reikalauja: ,,Prašau parašyti taip pat pavardę". Tai vienas iš mūsų sako: ,,Gal tada ir adresą iš karto?" Daugiau klausimų niekas ir neberašė: tokie durni buvom.
Turėjau laikyti marksizmo-leninizmo egzaminą. Manęs klausia: ,,Drauge Nagy, ar yra kalėjimai Sovietų Sąjungoje?" Sakau, kad aišku ,-net šitoj gatvėj yra kalėjimas. Sako: ,,Pasiimkite knygutę ir ateisite kitą kartą. Tamsta nesupranti, kalėjimu Sovietų Sąjungoje nėra, yra tik perauklėjimų įstaigos". Kitą kartą už savaitės vėl klausia to paties. Aš vėl savo. ,,Tamsta žiūri iš supuvusios visuomenės požiūrio taško. Ateisit kitą kartą." O trečias kartas – jau paskutinis. Be to, vieno egzamino nebūtų perkėlę į kitą kursą. Trečią kartą, žinoma, klausia vėl to paties. Sakau : ,, nėra jokių kalėjimų". -,, Na, matot tamsta, jūs ir susipratote ". Susipratau...Kai čia savo mokiniams kanadiečiams pasakoju apie tai kaip apie mažytę Sovietų Sąjungos detalę, jie šaukia: ,, But that s impossible!". Taip aiškinu jiems, tau rodo juoda ir tvirtina: matai, čia balta kaip sniegas. Ir tu galų gale būsi priverstas sakyti ,, taip". ...

Rašto darbo duomenys
DalykasLietuvių literatūros referatas
KategorijaLiteratūra >  Lietuvių literatūra
TipasReferatai
Apimtis9 puslapiai 
Literatūros šaltiniai2
Dydis5.41 MB
AutoriusnerkA
Viso autoriaus darbų1 darbas
Metai2005 m
Klasė/kursas7
Švietimo institucijaMažeikių "Ventos" vidurinė mokykla
Failo pavadinimasMicrosoft Word Henrikas Nagys [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 9 puslapiai 
  • Mažeikių "Ventos" vidurinė mokykla / 7 Klasė/kursas
  • 2005 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
-1
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą