Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Literatūra>Lietuvių literatūra>Martyno Mažvydo raštų leksika

Martyno Mažvydo raštų leksika

  
 
 
12345678910
Aprašymas

Pratarmė. Įvadas. Mažvydas, jo vardas ir kilmė. Mažvydo raštai. M. Mažvydo raštų leksika. Išvados.

Ištrauka

Referato tema yra ,,Martyno Mažvydo raštų leksika".
Mažvydo ir pirmosios lietuviškos knygos tema labai svarbi lietuvių literatūroje. Jai savo poetinę dramą ,,Mažvydas" yra paskyręs Justinas Marcinkevičius, ši tema prisimenama ir Antano Škėmos romane ,,Balta drobulė". Nuo 1985 m. Lietuvos nacionalinėje M. Mažvydo bibliotekoje Vilniuje vyksta kasmetiniai seminarai, pavadinti ,,Mažvydo skaitymais", skirti M. Mažvydo ir jo epochos, lietuviškos knygos problemoms.
Taigi smalsu patirinėti, kokia kalba rašė Mažvydas savo darbus, kokios kalbos įtakojo. Referate pateikiama trumpa jo biografija, taip pat supažindinama su jo raštais, jų kalba. Išvadose pateikiama Mažvydo reikšmė mūsų kalbos istorijai ir raštijai.

Apie patį Mažvydo gyvenimą yra visai nedaug težinoma. Neaišku, kada ir kur jis yra gimęs. Tik yra žinoma, kad jis nuo 1546 m. rugpjūčio 1 d. iki 1548 m. balandžio 5 d. Hercogo lėšomis yra Karaliaučiaus universitete studijavęs teologiją ir kitais 1549 m. kovo 18 d. buvo paskirtas Ragainės klebonu. Mirė 1563 m.
Pirmųjų lietuviškų knygų kūrėjas (arba parengėjas, nes skelbė ne vien savo, bet ir kitų parašytus tekstus) buvo Martynas Mažvydas Vaitkūnas. Tai reiškia: Martynas iš Mažvydų giminės, Vaitkaus sūnus. Vardas Martynas kilęs iš romėnų Antikos laikų karo dievo Marso vardo, bet, suprantama, Mažvydo tėvai, krikštydami savo vaiką, galvojo ne apie pagonių karo dievą, o apie katalikų bažnyčios šventąjį Martyną. Mažvydas – senovinis lietuvių asmenvardis, duotas iš pradžių žmonėms, kurie nepasižymėjo geru regėjimu (maž-, plg. mažai vyd-, plg. iš-vydo).
Iš kur Mažvydas kilęs – iš Mažosios ar Didžiosios Lietuvos? Jurgis Gerullis, tyrinėdamas šitą dalyką specialiau, priėjo išvadą, kad Mažvydas yra kilęs ne iš Mažosios, bet iš Didžiosios Lietuvos. Už tai visų pirma kalba aplinkybės:1. Baltramiejus Vilentas, pats būdamas bajorų luomo ir todėl iš Didž. Lietuvos kilęs, savo lotyniškoje prakalboje Mažvydą vadina savo pusbroliu; 2. Mažvydas Karaliaučiaus universitetą yra baigęs po trijų semestrų bakalaureato laipsniu ir po metų viename laiške rašo, kad nė trupučio nesuprantąs vokiškai, taigi yra negalimas dalykas, kad žmogus, gyvendamas Maž. Lietuvoje ir baigęs vokiečių universitetą, būtų nė kiek vokiškai nesupratęs. 3. Mažvydo raštų kalboje yra apsčiai vartojama gana grubių polonizmų ir nė vieno germanizmo, tad sunku tikėti, kad žmogus, gyvendamas Maž. Lietuvoje, būtų taip galėjęs išvengti vokiečių kalbos įtakos. 4. Karaliaučiaus valstybinio archyvo Prūsų hercogystės mokesčių sąrašuose, kurie tuomet buvo gana tiksliai vedami, Mažvydo pavardė visai nesutinkama, ir 5. hercogas Albrechtas specialiu raštu yra kvietęs Mažvydą iš Didžiosios Lietuvos atvykti į Prūsus reformacinio darbo dirbti. Taigi Mažvydas yra kilęs iš Didžiosios Lietuvos. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2006-11-13
DalykasLietuvių literatūros referatas
KategorijaLiteratūra >  Lietuvių literatūra
TipasReferatai
Apimtis8 puslapiai 
Literatūros šaltiniai6
Dydis13.16 KB
AutoriusIrena
Viso autoriaus darbų3 darbai
Metai2006 m
Klasė/kursas0
Mokytojas/DėstytojasRinkevičienė
Švietimo institucijaLietuvos Edukologijos universitetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Martyno Mazvydo rastu leksika [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 8 puslapiai 
  • Lietuvos Edukologijos universitetas
  • Rinkevičienė
  • 2006 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą