Išplėstinė paieška
 
 
 

Maironis (8)

  
 
 
123456789101112
Aprašymas

Vaikystė. Pasirinktu keliu. Savarankiško darbo metai. Vakarop mintys.

Ištrauka

Jonas Mačiulis - Maironis gimė 1862 metų lapkričio 2 dieną Raseinių rajone, Pasandravio dvarelyje, kur laikinai gyveno jo tėvai – Ona ir Aleksandras Mačiuliai. Tikroji poeto tėviškė – netoliese esantys Bernotai.

Vaikystė

Gimtoji poeto žemė - "Dubysos atkrančiai žali" – yra senų istorinių tradicijų kraštas. Į padubysio slėnius, miškus ir kalvas, kaip teigia legenda, atvykęs kadaise lietuvių protėvis Palemonas su penkiais šimtais Romos didikų. Betygalos apylinkėse rusenęs ir užgesęs paskutiniojo krivių krivaičio Gintauto aukuras... Dokumentai mini Dubysos paupio sritis nuo XIII amžiaus: čia vyko atkakliausios lietuvių kovos su kryžiuočiais. Šitoji tad žemė davė lietuvių tautai poetą, kuris taip ilgesingai troško "prikelti nors vieną senelį iš kapų milžinų ir išgirsti nors vieną, bet gyvą žodelį iš senųjų laikų."
Pasandryje gimė būsimasis poetas Jonas Mačiulis – Maironis. Gimė jis didelių socialinių ir politinių sukrėtimų epochoje, savo kilme susijęs su ta lietuvių valstietijos dalimi, kuri baudžiavos ir pirmųjų poreforminių dešimtmečių laikotarpiu buvo ir ekonominio ir kultūrinio progreso nešėja, nors, carinės Rusijos vystymosi prieštaringumų sąlygojamas, jos revoliucionizuojantis vaidmuo visuomeninių santykių raidoje ir nebuvo didelis. Baudžiavą panaikinus, ir šiai pasiturinčios valstietijos daliai atsivėrė tolesnio ekonominio stiprėjimo perspektyvos, - ilgainiui ir Bernotų savininko ūkis padidėjo dvigubai.
Ne taip Maironį auklėjo tėvai. Po jų stogu visa, kas lietuviška, buvo šventa. Šeimai vadovavo tėvas. Jo visi klausė. Amžininkų atsiminimuose tėvo paveikslas išliko ryškus. Motina – to labai gaila – išblanko laiko tėkmėje. Šiandieną galime tik spėlioti, kokia buvo ji – vieno žymiausių lietuvių poetų motina. Iš atsiminimų ir iš Maironio poezijos susidaro įspūdis, kad Mačiuliuose būta stiprių šeimyninių tradicijų, kažko šviesaus, senoviško.

Pasirinktu keliu

Atėjo ir jau pamažu riedėjo į pabaigą 1873 metų vasara, o kartu su ja baigėsi laisva, nerūpestinga Maironio vaikystė. Dar gausiai žydėjo pievų žolynai, linksmai giedojo paukšteliai. Bet širdį maudė būsimo išsiskyrimo nerimas: netrukus reikės vykti į Kauną, gimnazijon. Jaudinosi visi, o mama, sesutės ir ašarą slapčiomis nubraukdavo.
Pagaliau išaušo lemtingas rytas. Dabar tikrai reikėjo atsiplėšti nuo viso, kas tapo tiek priprasta, kad, atrodė, nesibaigs niekada.
Tos ypatingos dienos įspūdžius padeda įsivaizduoti poemos eilutės: ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2007-01-18
DalykasLietuvių literatūros referatas
KategorijaLiteratūra >  Lietuvių literatūra
TipasReferatai
Apimtis6 puslapiai 
Literatūros šaltiniai2
Dydis19.99 KB
Autoriuspanda
Viso autoriaus darbų1 darbas
Metai2003 m
Klasė/kursas9
Švietimo institucijaŠirvintų Lauryno Stuokos - Gucevičiaus gimnazija
Failo pavadinimasMicrosoft Word Maironis (8) [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 6 puslapiai 
  • Širvintų Lauryno Stuokos - Gucevičiaus gimnazija / 9 Klasė/kursas
  • 2003 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą