Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Literatūra>Lietuvių literatūra>Pirmosios lietuviškos knygos

Pirmosios lietuviškos knygos

  
 
 
12345678910
Aprašymas

Įvadas: Rašto atsiradimas Lietuvoje, Pirmieji raštai lietuvių kalba. Pirmoji lietuviška knyga ir jos autorius Martynas Mažvydas. Pirmoji lietuviška knyga. Mikalojus Daukša "Postilė" ir kiti jo darbai, Mikalojus Daukša. Postila katolicka. Išvados.

Ištrauka

Pirmieji lietuvių raštijos paminklai mus pasiekia dar iš XIV a. Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės, nors švietimas Lietuvoje iki XVI a. buvo mažai teišplitęs, mokyklų beveik nebuvo. Pirmoji mokykla buvo įsteigta Vilniuje (1397 m.) prie katedros. Ir vėliau XV – XVI a., nedidelės mokyklos buvo steigiamos tik prie bažnyčių ir vienuolynų, kur dvasininkai mokė skaityti ir rašyti lotynų kalba. Viso mokslo pagrindas buvo tikybos dalykų dėstymas. Mokyklose mokėsi tik turtingų feodalų vaikai. Esant tokiai švietimo būklei, raštingumas krašte buvo mažai teišplitęs. Net didikai ir kunigaikščiai tuo laikotarpiu dažnai buvo neraštingi ir turėjo savo raštininkus.
Senovės lietuviai neturėjo rašmenų gimtajai kalbai, nors rašatas Lietuvoje pasirodė jau XIII a. Iš to laiko jau yra išlikę Lietuvos didžiųjų kunigaikščių vardu rašytų (daugiausia lotynų ir vokiečių kalbomis) valstybinio pobudžio raštų i užsienį. Lietuvos didieji kunigaikščiai ir kita raštingoji visuomenės dalis dažniausei naudojosi svetimtaučių raštigų žmonių paslaugomis, nsirūpindami pritaikyti rašmenų lietuvių kalbai. Tiktai nuo XV a. tarp vidurio Lietuvos feodalų atsirado daugiau raštingų, išsimokslinusių žmonių, o kai kurie feodalai ėmė siųsti savo vaikus studijuoti į užsienio kraštus – į Krokuvos, Prahos, Karaliaučiaus ir kitus universitetus.
Nuo XVI a. ir pačioje Lietuvoje imta steigti daugiau mokyklų, platinti knygas svetimomis kalbomis, tačiau spausdintos knygos tuo metu tebebuvo labai retas ir brangus dalykas.)
Pirmieji raštai lietuvių kalba


XVI a. Lietuvoje ypatingai buvo įsigalėjusi katalikų bažnyčia. Dideli jos žemių plotai ir renkami mokesčiai ne tik slėgė žemiausiąjį baudžiauninkų sluoksnį, bet ir kėlė nepasitenkinimą tarp bajorų ir didikų, dėl didelių žemės plotu, kurie jai priklausė. Taip pat atsirado daugybė nepatenkintu dvasininkų luomo elgesiu: prekyba pareigomis, didele prabangą, ištvirkavimu.[2;96]
Nukreiptam prieš katalikų bažnyčią judėjimui Lietuvoje pasireikšti, be šių socialinių ir kultūrinių priežasčių, kurios susidarė,kylant krašte gyvenimo lygiui, švietimui. Vis labiau įsigalinčios bajorijos poreikiai didėjo ne tik ekonominėje polinėje, bet ir kultūrinėje srityje. Gerėjant gvenimo sąlygoms kultūros lygis kilo taip pat. Vis daugiau Lietuvos bajorų ir pasiturinčių miestiečių vaikų pradėjo eiti mokslus užsienio universitetuose, kur jie susipažino su humanizmo idėjomis, nukreiptomis prieš katalikiškąjį obskurantizmą. Taigi dėl šių priežasčių manoma, kad pirmųjų raštų lietuvių kalba pasirodymas yra tiesiogei susijęs su judėjimu, kuris buvo nukreiptas prieš katalikų bažyčią. Esant šitokioms socialinėms, kultūrinėms, idėjėjinėmis sąlygoms bei porikiams, XVI a. trečiajame – ketvirtajame dešimtmetyje ir Lietuvoje ėmė reikštis reformacijos judėjimas (kurį parėmė anksčiau minėtas humanizmas) dar anksčiau prasidėjes Vakarų Europoje.[2;97] ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2007-01-31
DalykasLietuvių literatūros referatas
KategorijaLiteratūra >  Lietuvių literatūra
TipasReferatai
Apimtis8 puslapiai 
Literatūros šaltiniai3 (šaltiniai yra cituojami)
Dydis14.01 KB
AutoriusGreta
Viso autoriaus darbų2 darbai
Metai2006 m
Klasė/kursas1
Mokytojas/Dėstytojaslektorė O. Petrronienė
Švietimo institucijaGenerolo Jono Žemaičio Lietuvos karo akademija
Failo pavadinimasMicrosoft Word Pirmosios lietuviskos knygos [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 8 puslapiai 
  • Generolo Jono Žemaičio Lietuvos karo akademija / 1 Klasė/kursas
  • lektorė O. Petrronienė
  • 2006 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą