Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Literatūra>Lietuvių literatūra>Renesanso literatūra Lietuvoje

Renesanso literatūra Lietuvoje

  
 
 
1234567
Aprašymas

Įvadas. Renesanso atsiradimas Lietuvoje. Lietuvos istoriografija. Poezija. Publicistika, polemika, epistografija. Pirmosios lietuviškos knygos. Išvados.

Ištrauka

Referate trumpai aptariamas Renesanso plitimas Lietuvoje, literatūrinių žanrų bruožai ir jų reikšmė tuometinės Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės gyventojams. Kai kurie kūriniai palyginami su Italijos Renesanso humanistų kūryba jų pagrindinėmis idėjomis. Plačiau apžvelgiama epistografijos raida ir jos atsiradimo priežastys.

Renesansas Italijoje suklestėjęs XIV a., į Lietuvą atėjo pavėlavęs beveik du šimtus metų. Renesanso epochos mąstymo ir kultūros formos Lietuvoje ėmė ryškėti XV a. pabaigoje – XVI a. pradžioje. Pirmiausia tai pastebima Lietuvos metraščiuose, įvairiuose raštuose, Mikalojaus Daukšos "Postilėje" bei Trečiajame Lietuvos Statute.
Vietinės renesansinės minties ir intelektualinės atmosferos formavimuisi nemažos reikšmės turėjo Lietuvos didikų vaikų studijos Vakarų Europos universitetuose. XV amžiuje ten studijavo apie 200 jaunuolių iš Lietuvos, o XVI – XVIII a. jau apie 2000. Svarbu buvo ne vien įgytos žinios, profesinis pasirengimas, bet ir užmegzti asmeniniai ryšiai, patirti įspūdžiai, parsivežtos knygos.
Lietuvoje, kaip ir daugelyje kitų Europos šalių, buvo glaudžiai susijęs su Reformacija. Pirmieji Lietuvos Reformacijos atstovai (A. Kulvietis, S. Rapolionis, V. Agripa) diegė Lietuvoje žymiausių Vakarų Europos reformacijos ir humanizmo veikėjų idėjas (M. Liuterio, E. Roterdamiečio) idėjas. Reformacijos šalininkų ir katalikybės gynėjų ideologinė kova XVI a. pabaigoje – XVII a. pirmoje pusėje paskatino publicistinės poleminės literatūros leidimą lotynų ir lenkų kalbomis bei lietuviškų knygų pasirodymą (M. Mažvydo Katekizmas, 1547).
Lietuvos Reformacijos veikėjų raštai daugiausia buvo tikybinio taikomojo pobūdžio: giesmynai, maldynai, katekizmai. Tuo tarpu pasaulietinė Renesanso epochos dvasia, jos humanistinis pobūdis ryškesni lotyniškoje XVI – XVII a. literatūroje, pratęsusioje žanrines ir stilistines antikinės literatūros tradicijas.

XVI a. atramų irstančiam valstybės gyvenimui ieškoma ir istorinėje krašto praeityje, viliantis, kad buvusios didybės priminimas padės kurti prasmingą, savarankišką ateitį. Be to, Renesanso žmogui, suvokusiam, kad laikas negrįžtamai bėga, reikėjo įtvirtinti, paliudyti ir savo tautos buvimą. Dėl to istorinė raštija iškyla kaip svarbus visuomenės dvasinio gyvenimo veiksnys, keičiantis pasaulio vaizdinį, kuriantis naują asmens ir tautos sampratą.
XVI a. pr. buvo užrašyta pirmoji ištisinė Lietuvos istorija – vadinamasis platusis metraščių sąvadas. Jo žinomi keli nevisiškai vienodi nuorašai, iš kurių vertingiausias – Bychovco kronika. Manoma, kad ji sukurta Lietuvos kanclerio ir Vilniaus vaivados Alberto Goštauto sumanymu ir jam vadovaujant.

Albertas Goštautas (apie 1480 – 1539) – pirmoji stambi Renesanso epochos asmenybė Lietuvoje. Labai įtakingas ir turtingas didikas, nuo 1522 m. ėjęs aukščiausias valstybės pareigas – buvo Vilniaus vaivada (Vilniaus srities vietininkas, paskirtas didžiojo kunigaikščio iki gyvos galvos) ir Lietuvos kancleris (valstybės vadovas). Rūpinosi Lietuvos kalbos padėtimi bažnyčioje, galbūt ir pats ją mokėjo.
Pirmosios spausdintos Lietuvos istorijos autorius – Motiejus Strijkovskis (apie 1547 – 1593). Jo veikalas "Lenkijos, Lietuvos, Žemaičių ir visos Rusios Kronika" išėjo Karaliaučiuje 1582 m. Strijkovskio darbai – renesansinės titaniškos dvasios apraiška. Poetas, istorikas, parašęs apie 20 veikalų, keliautojas ir nuotykių mėgėjas, apkeliavęs LDK, kaimynines šalis, pasiekęs net Artimuosius Rytus. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2007-02-23
DalykasLietuvių literatūros referatas
KategorijaLiteratūra >  Lietuvių literatūra
TipasReferatai
Apimtis6 puslapiai 
Literatūros šaltiniai0
Dydis12.36 KB
AutoriusS.
Viso autoriaus darbų22 darbai
Metai2006 m
Klasė/kursas2
Failo pavadinimasMicrosoft Word Renesanso literatura Lietuvoje [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 6 puslapiai 
  • 2 Klasė/kursas
  • 2006 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą