Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Literatūra>Lietuvių literatūra>Juozo Erlicko humoras: idėjos, temos, formos ypatybės

Juozo Erlicko humoras: idėjos, temos, formos ypatybės

  
 
 
12345
Aprašymas

Juozas Erlickas. Erlicko herojai. Juozo Erlicko juoko šaltinis.

Ištrauka

Juozas Erlickas gimė Stalino mirties dieną, 1953 m. kovo 3 dieną Akmenės rajone. Baigė Viekšnių vidurinę mokyklą, 1971 – 1975 m. studijavo lituanistiką VU. Vėliau dirbo Gamtos apsaugos komiteto inspektoriumi, Jaunimo teatro scenos darbininku. Nepriklausomybės metais tapo aštriausiu sovietinės mąstysenos ir elgsenos stereotipų kritiku. J. Erlickas atsiskleidė kaip humoristinis rašytojas, gebantis sujungti parodijinių eilėraščių ciklus, humoreskas, ironiškus laiškus ir apybraižas į stambaus kūrinio kompoziciją, kur veikia tie patys personažai ir kartojasi panašios gyvenimo kvailumo situacijos. Jo išeities taškas yra dažnai juodasis humoras, kuriam bet koks absurdas yra gyvenimo norma.
Erlickas paprastai kalba ne savo, o primityvaus žmogelio, iškvaišusio viršininko vardu . Pasakotojas neišsiduoda ką galvoja, apsimeta kvaileliu, tapatinasi su savo herojais, pajuoką slepia po naivuolio kauke . Autorius stebi savo meto visuomenės ir atskiro žmogaus elgseną ir mato kaip ant delno žmogaus ydas, kurioms nėra galo .
Juozo Erlicko dominuojanti tema – bandymas aprašyti Lietuvos praeitį ir dabartį ironiška, sarkastiška, kartais – negailestingai pašaipia literatūrine kalba. Tikroviškos, manau, čia gali būti tik trumpučių apsakimų temos, rašytojui susirūpinimą keliančios situacijos, būdingos šiandienos lietuvių kasdienybei. Visa kita – veikėjai, jų poelgiai, pomėgiai, buities detalės – paverčiama netikrovišku farsu, kuriame susipina absurdas, groteskas, ir juodas humoras.
Pagrindiniai J. Erlicko herojai – paprasti Lietuvos žmogeliai ("pilieciai"), rašytojo apdovanoti komiškiausiomis (bet tikroviškomis!) savybėmis, milžinišku patriotybės jausmu ir iki absurdo pažistamomis mintimis. Jie nuolat ginčijasi, eina į Europą, geria "Už Lietuvos ateitį!" ir daro viską, ką dažniausiai randame masinių informavimo priemonių pateiktose žiniose, girdime kaimynų "pletkuose"ir minime anekdotuose. Veikejų prototipus ir įvykių analogus rašytojas susirenka "iš kaimynų gyvenimo", žinoma, pasirinkdamas pačias ryškiausias detales.
Vis tik knygose nenukrypstama į anekdotų komiškumą, o išlaikoma rimta solidi rašymo maniera, o kai kurios mintys tikrai įdomios ir originalios, ypač tokių "perliukų" gausu trumpučiuose eilėrašciuose, prozoje ir poezijoje.
"Knyga" - stora, solidi, gražiai poligrafiškai išleista, su unikalia vizitine kortele ir tokiu pat žymekliu. Bet ne poligrafinė išvaizda traukia kiekvieną skaitytoją, o - turinys. Ją sudaro humoristinės novelės, trumpos pjesės, eiliuoti ir proza rašyti eilėraščiai, mokslinis fantastinis romanas "Petras Kurmelis".
Autorius su netikėtai graudžia ironija aprašo Lietuvos įvykius - Sąjūdį, Atgimimą, Nepriklausomybės atkūrimą ir jų deformacijas. Lietuvos gyvenimas ir įvairūs su juo susiję reiškiniai "Knygoje" virsta viduramžiška kvailių švente. Juozo Erlicko "Knygoje" aptikau papročių, tradicijų, būdo ir kitų lietuvių charakterio savybių aprašymus.
"Knyga" - dvidešimtojo amžiaus dešimtojo (ir - truputis devintojo) dešimtmečio Lietuvos metraštis, skirtas ateinačioms kartoms, o Juozas Erlickas tarsi metraštininkas. Jis kuria Lietuvos įvaizdį ne dabartiniam užsieniečiui, iš kurio tikimasi gauti naujų paskolų, bet ateities lietuviams. "Knygoje" iškyla didinga panorama: nuo tarybinių laikų nuostalgijos -"kai pardavus tuščią butelį, būdavo įmanoma nusipirkti kepalėlį duonos, taigi su ištiesta ranka stovėjo tik vienas Iljičius"- iki naujausios valdžios. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2007-03-15
DalykasLietuvių literatūros referatas
KategorijaLiteratūra >  Lietuvių literatūra
TipasReferatai
Apimtis4 puslapiai 
Literatūros šaltiniai5
Dydis8.63 KB
AutoriusViktorija
Viso autoriaus darbų1 darbas
Metai2006 m
Klasė/kursas4
Mokytojas/Dėstytojasdoc. Audinga Peluritytė – Tikuišienė
Švietimo institucijaVilniaus verslo teisės akademija
Failo pavadinimasMicrosoft Word Juozo Erlicko humoras idejos temos formos ypatybes [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 4 puslapiai 
  • Vilniaus verslo teisės akademija / 4 Klasė/kursas
  • doc. Audinga Peluritytė – Tikuišienė
  • 2006 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
+1
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą