Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Literatūra>Lietuvių literatūra>Lietuvių literatūros vertinimas A. Nykos-Niliūno kritikoje

Lietuvių literatūros vertinimas A. Nykos-Niliūno kritikoje

  
 
 
123456789101112131415161718
Aprašymas

Įvadas. Maironis. Vaižgantas. Vincas Krėvė. Mykolas Vaitkus. Ignas Šeinius – Jurkūnas. Jurgis Savickis. Faustas Kirša. Vincas Mykolaitis-Putinas. Jonas Aistis. Antanas Miškinis. Pulgis Andriušis. Henrikas Radauskas. Juozas Kėkštas. Vytautas Mačernis. Julius Kaupas. Išvados.

Ištrauka

Šiame darbe remiantis A.Nykos-Niliūno straipsnių rinkiniu Temos ir variacijos: Literatūra, kritika, polemika ( 1996 ) aptariama įvairių lietuvių poetų ir prozininkų kūryba. A.Nykos-Niliūno knygą sudaro keletas skyrių, bet naudotasi buvo tik vienu, būtent Savieji. Čia poetas svarsto ir analizuoja, išsako įvairią nuomonę lietuvių prozos ir poezijos klausimais. Šiame darbe tam tikrais aspektais dėstomas autoriaus požiūris į lietuvių literatūrą. Aspektai yra šie: kas turėjo įtakos lietuvių kūrėjams ir ką įtakojo jie patys, kokia jų kūrybos reikšmė, ką naujo jie įnešė į lietuvių literatūrą ( turinio ir formos požiūriu ), kūrybos privalumai ir trūkumai. Taip pat apžvelgiami kai kurie kūriniai, užsimenama apie visuomenės reakciją jiems pasirodžius. A.Nyka-Niliūnas negaili kritikos ir komplimentų to nusipelniusiems. Kalbant apie atskirus kūrėjus išryškėja ne visi minėti aspektai, o tik kai kurie, tačiau stengiamasi pastebėti svarbiausius kūrybos bruožus.

Maironio, žmogaus ir poeto, santykis su savo skaitytojais ir dainuotojais visuomet buvo ir pasiliko vienišojo santykiu su minia, sako A.Nyka-Niliūnas. Jo prigimtis ieškojo žmogiškų kontaktų, kurių plėtoti jam neleido kunigystė, bet tauta pati nesusiprato priartėti prie jo. Tauta mokėjo ir žinojo jo populiariausias dainas bei eilėraščius, bet visiškai nesidomėjo jų sukūrimo situacija, neįvertino jo aukos. Maironis rašė niekinama ir merdėjančia tautos kalba nė kiek neatsižvelgdamas į galimus pralaimėjimus karjeros srityje.
Skaudus smūgis Maironiui buvo jo poezijos reikšmės ir net vertės kvestionavimas pirmajai modernizmo bangai Lietuvą pasiekus. Naujos kartos idealu tapo gyvas, pilnakraujis žmogus, glaudžiai susijęs su gyvenamojo laikotarpio tikrove. Neilgai trukus Maironis, kaip senojo režimo simbolis, tapo pirmųjų mūsų literatūros revoliucijų auka. Kiekvienas naujas literatūrinis sąjūdis laikė šventa pareiga savo žygį pradėti ritualiniu atsiribojimu nuo Maironio.
Pagaliau nepriklausomybę atgavusioje Lietuvoje laisvo gyvenimo simboliu tapo ne jis, o Vaižgantas. Tai buvo dar vienas baisus smūgis. Galų gale Maironio mirtis liko net nepastebėta, kai, tuo tarpu, mirus Vaižgantui gedėjo visa tauta.
Tautai šitoks santykis su didžiausiu savo poetu buvęs daugeliu prasmių patogus, mano A.Nyka-Niliūnas. Autoriaus nuomone, iš tiesų būtų buvę nelengva surasti Maironiui vietą, atitinkančią jo nuopelnus ir reikšmę. Todėl, teigia autorius, visi be žodžių sutiko, kad senstantis poetas naujam gyvenimui nebetinka.
A.Nyka-Niliūnas apgailestauja, kad net ir Maironiui mirus jo poezija liko paženklinta tam tikro nesusipratimo; daugumos sąmonėje jis vis dar tebėra, ne tiek estetinė, sako jis, kiek patriotinė vertybė. Maironio poezija, kaip ir bet kieno kito, pirmiausia yra poezija, viena ir nedaloma, egzistuojanti tik tiek, kiek ji yra poezija. Visuomeninė, ideologinė ir patriotinė jos reikšmė buvo grynai funkcinė, nesąlygojanti jos kūrybinės vertės. Beveik visi Maironio vertintojai naudoja tą patį istorinį-visuomeninį metodą, pagrindinį dėmesį skirdami istorinių aplinkybių analizei, visuomeniniam – ideologiniam poezijos svoriui, grožinių kūrybos aspektų nagrinėjimą nustumdami į antrąjį ar trečiąjį planą. A.Nyka-Niliūnas pastebi maironinės kritikos negausumą : vos keliolika straipsnių ir nė vienos studijos, apimančios poeto kūrybos visumą, nagrinėjančią visus jos aspektus. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2007-03-29
DalykasLietuvių literatūros referatas
KategorijaLiteratūra >  Lietuvių literatūra
TipasReferatai
Apimtis18 puslapių 
Literatūros šaltiniai0
Dydis25.27 KB
AutoriusElvita Juškaitė
Viso autoriaus darbų8 darbai
Metai2005 m
Klasė/kursas3
Mokytojas/DėstytojasV.Šlekienė
Švietimo institucijaLietuvos Edukologijos universitetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Lietuviu literaturos vertinimas A. NykosNiliuno kritikoje [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 18 puslapių 
  • Lietuvos Edukologijos universitetas / 3 Klasė/kursas
  • V.Šlekienė
  • 2005 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą