Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Literatūra>Lietuvių literatūra>Budizmo idėjos Vinco Krėvės "Paratjekabudoje"

Budizmo idėjos Vinco Krėvės "Paratjekabudoje"

  
 
 
123456789101112
Aprašymas

Įvadas. Budizmas. Doktrinos pagrindas. Dvylikos pakopų sąlygotosios kilmės formulė. Taurusis aštuonialypis kelias. Keturios tauriosios tiesos. Nesavastingumas. Dvasingas gyvenimas. Tyla. Budizmo idėjos Pratjekabudoje. Išvados.

Ištrauka

Pažvelk į šiandieną - ji yra gyvenimas.
Vakar diena visada tik Sapnas,
O Rytojus - tik Svaja. Tačiau Šiandiena teisingai nugyventa,
Visas praeitas dienas paverčia Laimės sapnais
Ir visus rytojus - Vilties svajomis.
Archaiškasis kaimas, iš kurio kilęs V.Krėvė, ir į kurį sugrįžo jau kaip rašytojas ir intelektualas, vis dėlto jau nėra galutinė pažinimo stotis, veikiau tik tarpustotė į gilesnius pažinimo tolius. Kelią nurodo senovės indų filosofija, budizmas , apskritai, didelis V. Krėvės susidomėjimas dar studijų metais Rytų kultūra. Jautėsi Rytų religijų klausymas toks stiprus ir pasitikintis, kad 1912 m. Baku visuomenė ryžosi skaityti viešas paskaitas apie islamą ir budizmą. <...>. V. Krėvė išspausdino apysaką "Paratjekabuda". Pagoniškos, tautinės būties ir metafizinis modeliai, kuriais operuoja V. Krėvė, persmelkia vienas kitą, papildo ir praturtina jo kūrybinių paieškų repertuarą.
V. Krėvės kūrybos tyrinėtojai įdomiausių sąsajų su Rytų kultūromis randa net, regis, taktiškiausiuose, lietuviškiausiose kūriniuose, bei personažuose. A. Zalatorius net V. Krėvės pamėgtąjį kaimo išminčiaus, kerdžiaus, gyvulių globėjo, prototipą linkęs susieti su oriento realijomis: Avestos himne teigiama, esą Zaratustra, be kitų jau būdingų ypatybių, pasižymėjo ir kaip gyvulių globėjas.
Panašių sąsajų atskleista ne viena. Lygiai kaip ir Vakarų kultūros dvasininkų, filosofinių paieškų įtekmių, kurių raktą galima aptikti F. Nietchės, A. Schopenhauerio traktatuose, o jie buvo ne tik žinomi, bet ir išstudijuoti, išgyventi V. Krėvės, kaip daugelio kitų XX a. pr. intelektualų ir inteligentų, atkakliai ieškojusių atsakymų , kuriuos kėlė gyvenimas. (Gražvydas Konstantas. "Mokslo Lietuva" 2002, lapkričio 21 – gruodžio 4 d. Lietuvos mokslininkų laikraštis Nr. 20 (266) psl.1 ir 4. Straipsnis "Jis kūrė mūsų dangų ir klojo žemę").
Dr. Romualdas Neimantas paskelbė straipsnį Šiuolaikinės Lietuvos kultūros plėtros pagrindinė kryptis: keistis, kad išliktum savimi savaitraštyje "Mokslo Lietuva"(2002, gruodžio 5 ir 19 d.). Jame kalbama, kad Lietuvos kultūros ryšiai ir sąveikos su Orientu yra labai seni ir turtingi, o ir bazę esame sukaupę solidžią. Antai jau S.Šalkauskis įrodinėjo, jog Lietuva negali apsiriboti tiktai kontaktais su Vakarų kultūra jau todėl, kad nuo senų senovės lietuviuose teka "rytietiškas kraujas". Taip kalbėdamas, jis rėmėsi tuomet plačiai paplitusiomis S.Daukanto, dr. J.Basanavičiaus, dr. J.Šliūpo hipotezėmis apie rytietišką lietuvių kilmę, teigė, kad lietuviai iš prigimties yra linkę į viską, kas rytietiška. Pastebima, kad įvairių kultūrų sintezė — prielaida naujos kokybės generacijai. Aptariant kultūrų sintezę buvo paminėti ne tik Čiurlionis, Vydūnas, bet ir Krėvė, Biliūnas, nes kaip tik jie geriausiai išreiškė tai, kas XIX a. pabaigoje - XX a. pradžioje brendo lietuvių nacionaliniame sąmoningume, nuolat save praturtinančiame vis sudėtingesnėmis struktūromis. ("Mokslo Lietuva" 2002, gruodžio 5 ir 19 d.). ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2007-03-29
DalykasLietuvių literatūros referatas
KategorijaLiteratūra >  Lietuvių literatūra
TipasReferatai
Apimtis11 puslapių 
Literatūros šaltiniai10
Dydis32.98 KB
Autoriusloliuke
Viso autoriaus darbų4 darbai
Metai2006 m
Klasė/kursas3
Mokytojas/DėstytojasŠidlauskas
Švietimo institucijaKlaipėdos Universitetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Budizmo idejos Vinco Kreves Paratjekabudoje [speros.lt].doc
 

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 11 puslapių 
  • Klaipėdos Universitetas / 3 Klasė/kursas
  • Šidlauskas
  • 2006 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą