Išplėstinė paieška
 
 
 

Šatrijos Ragana (2)

  
 
 
123456789
Aprašymas

Biografija. Šatrijos Ragana. Amžinosios vertybės. "Dėl ko tavęs čia nėra?". Sukurti tai, ko realiai nėra. "Sename dvare". Dvaras, kurio nepažįstame. "Irkos tragedija". Ką daryti vaikui? Išvados. Kuo Šatrijos Ragana reikšminga lietuvių literatūrai? Janina Žėkaitė - Apie Šatrijos Raganą.

Ištrauka

Šatrijos Ragana (tikr. Marija Pečkauskaitė) . Raganėle Mariją vadino Povilas Višinskis, kuris mokė ją lietuvių kalbos, padėjo žengti pirmuosius žingsnius į literatūrą. Ir labai Mariją mylėjo, bet nesulaukė iš jos tokio pat jausmo. Iš raganėlės tikriausiai ir Ragana, o Šatrijos – pagal aukščiausiąjį Žemaitijos kalną, esantį netoli jos gimtųjų vietų.
Šatrijos Ragana gimė 1877 03 08 Medingėnuose (Plungės raj.).
Marija Pečkauskaitė augo lenkiškai kalbėjusių bajorų šeimoje. Vaikystė laiminga ir saulėta, su motinos muzikavimu, tėvo knygomis, globa be meile, su gražios gamtos įspūdžiais ir ypatingu namų jausmu. Iš mažens aplinkui girdėjo kalbant žemaitiškai, vėliau ir pati šią tarmę išmoko. Daug jos sukurtų veikėjų gražiai žemaitiškai ir šneka. Marija turėjo seserį ir du brolius – abu jie mirė jauni. Šeima buvo tradiciškai religinga, motinos tikėjimas labai nuoširdus. Ir Marija Pečkauskaitė buvo vientisos katalikiškos pasaulėžiūros. Vienas artimiausių žmonių jai buvo kunigas K. Bukantas. Labdara, asketiškas gyvenimo būdas ir kūryba, paremta krikščionybės principais, sukonkretino būsimosios rašytojos pausalėžiūrą.
Marija mokėsi bitininkystė, vėliau įgijo teisę dirbti namų mokytoja. Gavusi stipendiją, ji studijavo filosofiją, literatūrą Ciūricho ir Fribūro universitetuose. Susidomėjo pedagogika, auklėjimo problemomis. Debiutavo 1896m. apsakymu "Margi paveikslėliai", kuriame ryškėjo būdinga rašytojos asmenybės nuosta: įsipareigojimas liaudžiai. Susidomėjusi auklėjimo problemomis, ji parašė knygą "Rimties valandėlė", kurioje labiausiai pabrėžė jauno žmogaus, ypač mergaitės, saviauklą. Pastaroji knyga – tai pedagoginės publicistikos knyga.
Ilgus gyvenimo metus Marija Pečkauskaitė buvo mokytoja. Be abejonės, tai viena savičiausių lietuvių mokytojų. M. Pečkauskaitė stengėsi akcentuoti esminius dalykus, ugdyti asmenybę, pradėdama nuo kultūringumo elgesio įpročių ir palengva eidama prie žmogaus dvasios. Ji tikėjo ir pasitikėjo Dievo valia, bet bijojo ir nemėgo paviršinio, rodomo davatkiškumo. Šatrijos Ragana yra parašiusi viename laiške: "Aš formų visokių nekenčiu ir paviršutinio dievotumo taipogi. <...> Esu giliai tikinti, bet baisi man ta forma, užmušanti dvasią, baisi ta davatkystė visa".
Iš jaunų žmonių rašytoja gaudavo laiškų, kuriuose būdavo klausiama patarimų, kaip gyventi, kaip rasti gyvenimo prasmę.
Šatrijos Raganai realybė – SIELA. Ir savo kūryboje ji dažnai kalba apie meilę, pasiilgimą, ilgesį, liūdesį, nerimą. Lietuvių literatūrai, ypač prozai, tai buvo dar gana nauja. Šatrijos Ragana stiprina vidinę žmogaus raišką, mažiau dėmesio skirdama aplinkybėms.
Šatrijos Ragana parašė kelias apysakas ( "Viktutė", "Vincas Stonis", "Sename dvare"), dramą "Pančiai", keliolika apsakymų. Meniškiausi apsakymai " Dėl ko tavęs čia nėra?", "Iš daktaro pasakojimų", "Irkos tragedija".
Reikšmingiausia apysaka – "Sename dvare".
Iš esmės tai paskutinis rašytojos kūrinys, rašytas silpstant sveikatai, o vis neapleidžiant globos, šelpimo, pagalbos vargstantiems, dėl jų daug ko atsisakant. Ligos išsekintai Šatrijos Raganai tebuvo likę gyventi ne visi metai, kai ji laiške savo artimiausiai draugei, kvietusiai jai atvažiuoti į Kauną, rašė: "Baisiai sunkūs metai – nežinai žmogus, kaip visiems padėti. Labai norėčiau aplankyti Tamstą, bet manau, kad nuodėmė leisti pramogai keliasdešimt litų, jei žmonės neturi ko valgyti". Rašytoja visada stengėsi savo poreikius apriboti, kad tik galėtų ką nors sušelpti, kam nors pagelbėti. Ji buvo krikščioniško elgesio pavyzdys, kantriai pakėlė visas negandas, sunkią ligą. Dar pilna dvasios jėgų, eidama 53 – iuosius metus, ji mirė Židikuose ( 1930m.), ten ir palaidota. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2007-05-04
DalykasLietuvių literatūros referatas
KategorijaLiteratūra >  Lietuvių literatūra
TipasReferatai
Apimtis7 puslapiai 
Literatūros šaltiniai2
Dydis18.98 KB
Autoriusonute
Viso autoriaus darbų1 darbas
Metai2007 m
Klasė/kursas11
Švietimo institucijaTauragės "Versmės" gimnazija
Failo pavadinimasMicrosoft Word Satrijos Ragana (2) [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 7 puslapiai 
  • Tauragės "Versmės" gimnazija / 11 Klasė/kursas
  • 2007 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą