Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Literatūra>Lietuvių literatūra>J. T. Vaižganto ir V. K. Mickevičiaus gyvenimas ir kūryba

J. T. Vaižganto ir V. K. Mickevičiaus gyvenimas ir kūryba

  
 
 
1234567891011121314151617181920212223
Aprašymas

Juozas Tumas — Vaižgantas. Įvadas. Biografija. Tautinio charakterio paieškos. Kūrybos bruožai. Vaižgantas lietuvių literatūros kontekste. "Pragiedruliai". "Dėdės ir dėdienės". Išvados. Vincas Krėvė — Mickevičius. Įvadas. Biografija. Kūrybos bruožai. Rytų tematika. Žmogus Krėvės kūryboje. "Raganius". "Galvažudys". "Skirgaila". Išvados.

Ištrauka

Kultūrologas Vytautas Kavolis, rašydamas apie lietuvių kultūros modernėjimą, mini asmenybes, savo veikla išreiškusias ir stiprinusias nepriklausomo žmogaus tradiciją. 19 — 20 amžių sandūroje tokių žmonių ne tiek daug: šalia Jono Basanavičiaus ir Vinco Kudirkos minimas ir Juozas Tumas — Vaižgantas.
Visuotinę meilę nelengva pelnyti. Vaižgantas nė nesistengė. Paprastumas, nuoširdumas ir bekraštis atvirumas kartais neatitiko "gero tono" formų ar etiketo, bet visuomet tiesė tiltus tarp žmonių. Gyva, spontaniška Vaižganto asmenybė netilpo į įprastus rėmus.
Vaižganto prozininko talentą subrandino "Pragiedruliai" (I d. 1918 m., II d. 1920 m.) — gimęs karo metais iš tėviškės ilgesio, vaikystės atsiminimų, artimos laisvės nuojautų. Romanas lipdomas iš atskirų vaizdų scenų, parašytų skirtingu laiku, kaip korys. Konkretų aplinkos ar įvykio piešinį gaubia politinis bei moralinis komentaras. Pasakojamąją intonaciją nutraukia direktyviniais šūkiais, o kaimo leksiką perskrodžia civilizacijos terminai ir kultūrinės reminiscencijos. Informacinis pranešimas perimtas iš laikraštinės kronikos, ir pozityvistinio scientizmo padiktuoti natūralistiniai aprašymai šakojasi greta poetinių himnų Lietuvos gamtai. Į dabarties vyksmą spraudžiasi pasakos ir legendos.
Šviesi Juozo Tumo — Vaižganto asmenybė, kupina meilės ir pasiaukojimo gimtajam kraštui, iškilo tautinio atgimimo simboliu.

Juozas – Tumas Vaižgantas (1869–1933) gimė Rytų Aukštaitijoje, netoli Svėdasų, Maleišių kaime. Mokėsi Dinabarko (dabar Daugpilis) realinėje gimnazijoje, vėliau Kauno kunigų seminarijoje, kurią baigęs buvo paskirtas vikaru Latvijoje. Ten užmezgė draugystę su Jonu Jablonskiu, vėliau garsiu kalbininku, su rašytoju Antanu Kriščiukaičiu–Aišbe ir kitais lietuvių inteligentais. Grįžęs į Lietuvą, pasinėrė į kultūrinį darbą.
Tumo kunigavimo metai primena odisėją. Trylika metų vaikomas po tolimiausius Žemaitijos užkampius (Mosėdis, Vadaktėliai, Sidabravas, Laižuva ir kt.), caro valdžios ir vyskupijos vyresnybės persekiojamas, jis nenustojo dirbti tėvynei. "Ir kodėl visi mane puola? Dvasininkams aš nerimtas kunigas, beveik atskalūnas. Ir mano pamokslai kažkiokia nesąmonė… Kairiesiems aš juodašimtis, klerikalas, o krikdemams — parmazonas. O man visi geri ir visus myliu, bile tik dirbtų ir tarnautų Lietuvos pažangai." Neramus, įvairiausių pavojų kupinas gyvenimas, pasak jo paties, iščiulpė plaukų pigmentą ir vos trisdešimties sulaukusį pražildė.
1895 m. vasarą pradėjęs dirbti Žemaitijoje, Tumas visas savo galias skiria lietuviškai spaudai. Jis uoliai bendradarbiauja Prūsijoje leidžiamuose lietuvių laikraščiuose, juos slapta gabena per sieną. Didžiausias to laikotarpio darbas — laikraščio "Tėvynės sargas" įsteigimas, redagavimas, leidimas ir platinimas. Dar Mintaujoje supratęs, kad kunigams reikia artėti prie pasauliečių, ne tik visą energiją, bet ir lėšas skiria naujajam laikraščiui. "Tėvynės sarge" daug rašo apie lietuvių spaudą ir jos reikalingumą, aiškina rusiškų mokyklų žalingumą vaiko sąmonei (laikraštyje net buvo rubrika "Mūsų mokslavietės"), ragina mokyti vaikus slapta namie. Kliūva ir kunigams, paniekinusiems lietuvių kalbą. ...

Rašto darbo duomenys
DalykasLietuvių literatūros referatas
KategorijaLiteratūra >  Lietuvių literatūra
TipasReferatai
Apimtis16 puslapių 
Literatūros šaltiniai7
Dydis129.46 KB
Autoriusramūnas
Viso autoriaus darbų5 darbai
Metai2007 m
Klasė/kursas11
Mokytojas/DėstytojasAudronė Balčiūnienė
Švietimo institucijaAlytaus Likiškėlių vidurinė mokykla
Failo pavadinimasMicrosoft Word J. T. Vaizganto ir V. K. Mickeviciaus gyvenimas ir kuryba [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 16 puslapių 
  • Alytaus Likiškėlių vidurinė mokykla / 11 Klasė/kursas
  • Audronė Balčiūnienė
  • 2007 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą