Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Literatūra>Lietuvių literatūra>Prano Vaičaičio gyvenimo posūkiai

Prano Vaičaičio gyvenimo posūkiai

  
 
 
12345678910
Aprašymas

Įvadas. Prano Vaičaičio gyvenimo vingiai. Pagrindiniai kūrybos bruožai. Išvados.

Ištrauka

XIX a. lietuvos istorijoje buvo ganėtinai svarbus. Jau visą šimtmetį, nuo pat 1795-ųjų, rusų okupacinio rėžimo niokojama lietuvių tauta negalėjo puoselėti realių išsivadavimo vilčių. Rusijos įtaka vis didėjo ir buvo pasiekusi aukštą lygį: įvairūs draudimai ir suvaržymai, naudojama prievarta. Dauguma luomų surusėjo, bajorai taip pat tapo caro valdiniais tik su platesnėmis teisėmis. Tuo pačiu metu, nuo 1861m. laisvaisiais caro valdiniais buvo padaryti ir valstiečiai. Gavę šiokę tokią savivaldybę (valsčių organizacijas) ir laisvę, valstiečiai praturtėjo, atkuto ir išėjo į viešumą su savo kultūriniais reikalavimais. Jie buvo tikri lietuviai, be jokios didesnės svetimos kultūros įtakos, todėl ir jų sukeltas kultūrinis sąjūdis buvo lietuviškas. Tad lietuvių tautiškasis sąjūdis glaudžiai, neperskiriamai susijęs su visuomenės santvarkos sudemokratėjimu. Tiesiogiai negalima įvardinti vien asmenybių, kurios tą tautinį sąjūdį pradėjo. Viskas glūdėjo giliau.Lietuvių pasąmonėje glūdėjo praeities nostalgija. Šimtmečius kurta valstybė neturėjo savo teritorijos, tarptautinio balso.
Subyrėjus totalitarinei sovietų imperijos galybei , jau be dvejonės galime teigti, jog ne valstybė, o tauta suponuoja istorijos vyksmą. Tad akies krašteliu pažvelkime į šimtą kartų komunistų prakeiktos tautinės vienybės idėjos šalininkus, susispietusius prie 1883- iųjų pavasarį pasirodžiusios " Aušros", aukščiausio jau visai Lietuvai skirto laikraščio. Gal tiktai aušrininkų dėka ir atsiskleidė mentalinis mūsų tautinio sąmoningumo lygmuo, o prie dvidešimtojo amžiaus slenksčio susiformavo ir moderni naujųjų laikų lietuvių tauta.
Periodizuodami pirmąjį Atgimimą, mokslininkai išryškino tautinį ir politinį laikotarpius, kurie skiriami 1895-ųjų metų riba. Tiek publicistikoje, tiek ir meno kūryboje, tuomet reiškėsi ir romanistinės ir pozytyvistinės nuotaikos. Palaipsniui visuomenės avangarde išsikristalizavo liberalų, klerikų bei socialdemokratų politinės srovės.
Pranas Vaičaitis, kuris gimė XIX amžiaus antroje pusėje, buvo veikiamas tokios tautos kultūrinio atgimimo nuotaikos. Net kai kurie autoriai įsismarkavę aušrininku pavadino šį jaunąjį talentą. Tačiau jis savo kūrinių nespausdino nei "Aušroje" nei kitame svarbiame žurnale "Varpas". Tad norėtųsi apžvelgti Prano Vaičaičio palikimą, jo, kaip autoriaus bei žmogaus, nuopelnus per tuos trumpus jo gyvenimo metus. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2007-06-24
DalykasLietuvių literatūros referatas
KategorijaLiteratūra >  Lietuvių literatūra
TipasReferatai
Apimtis7 puslapiai 
Literatūros šaltiniai2
Dydis18.21 KB
AutoriusJuozas
Viso autoriaus darbų7 darbai
Metai2007 m
Klasė/kursas2
Švietimo institucijaVilniaus Universitetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Prano Vaicaicio gyvenimo posukiai [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 7 puslapiai 
  • Vilniaus Universitetas / 2 Klasė/kursas
  • 2007 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą