Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Literatūra>Lietuvių literatūra>Vydūnas "Amžina ugnis"

Vydūnas "Amžina ugnis"

  
 
 
123456789
Aprašymas

Vilius Storosta. Pratarmė. Apie autorių. Vydūno kapas, Bitėnų kapinaitėse. Kintų Vydūno kultūros centras. Vydūno ir Viktoro Falkenhano bičiulystė. Apie pagrindinius veikėjus. Darbas iliustruotas paveikslėliais.

Ištrauka

Išmintis visais laikais labai vertinama, o išmintingi žmonės gerbiami.
Vydūnas – vienas įdomiausių Lietuvos išminčių. Jis parašė nemaža savitų filosofinių ir literatūrinių kūrinių, palikusių žymę mūsų tautos kultūros pavelde.
Tikrasis rašytojo vardas ir pavardė yra Vilhelmas Storosta. Jis manė, kad žmogaus vardas turi savo esmę, todėl pasirinko Vydūno vardą (visa regintysis, matantysis). Aktyvus dvasios gyvenimas išskyrė šį filosofą iš kitų to meto asmenybių.
Vydūnas gimė 1868 metų kovo 22 dieną Jonaičių kaime, netoli Šilutės. Augo religingoje šeimoje. Jo tėvas buvo pastorius, o mama – jautrios sielos dievobaiminga moteris.
Baigęs Ragainės mokytojų seminariją dvidešimtmetis Vilius Storosta 1888 m. pradėjo dirbti Kintų pradžios mokykloje trečiuoju mokytoju. Čia jis mokytojavo iki 1892 m., mokydamas vaikus lietuvių, vokiečių kalbų, geografijos, istorijos bei kūno kultūros.
Į Kintus Vydūnas atvyko sirgdamas tais laikais neišgydoma plaučių liga – džiova. Tačiau pasveiko ir 1891 m. Kintų bažnyčioje Vydūnas susituokė su jam padedančia šeimininkauti Klara Fülhaz’ė. Dirbdamas Kintuose, Vydūnas išlaikė aukštesnės kvalifikacijos mokytojo egzaminus ir išvyko į Tilžėje naujai atidarytą berniukų mokyklą. Joje iki 1912 m. dėstė anglų ir vokiečių kalbas.
Tilžėje Vydūnas ėmė garsėti kaip kultūros veikėjas, švietėjas. Čia gimė svarbiausi jo filosofiniai veikalai: "Visatos sąranga", "Mirtis ir kas toliau", "Mūsų uždavinys", "Sąmonė" ir kt.
1944 m. spalio mėnesį Vydūnas Tilžės pasitraukė į Vokietiją.
1946 m. atsidūrė Detmolde. Šiuo laikotarpiu jis tvarkė savo rankraščius ir kt.
Mirė Vydūnas 1953 metų vasario 20 dieną.
1991 metais įvykdoma paskutinė Vydūno valia – amžinam poilsiui atgulti gimtojoje žemėje. Jo palaikai perkelti į Bitėnų kapinaites, kurios yra prie jo pamėgtojo Rambyno kalno.
Vydūnas visą savo gyvenimą paskyrė tautos išlikimo, tautos žadintojo darbams.
Anksti jis pradėjo aiškintis, kas yra tauta ir kokie svarbiausi veiksniai lemia tautos autentiškumą, atsparumą.
Svarbiausia, anot Vydūno, tautai yra jo moralinio atgimimo ugdymas. Jis kviečia tėvynainius šviestis, ieškoti atsparos savo tautos sukurtuose vertybėse, "didėti iš vidaus".
Vydūnui rūpėjo išsiaiškinti ir pagrįsti žmogiškumo esmę, išryškinti tautos paskirtį žmoniškumo raidoje ir būties kontekste. Daug ko jis mokėsi iš Indijos Vedų.
Vydūnas ne tik skleidė savo filosofijas ir švietėjiškas idėjas, bet ir pats aktyviai buvo įsijungęs į kultūrinį krašto procesą. Gyvendamas Tilžėje ėmė vadovauti žmonėms, kurie ilgainiui tapo žinomi kaip Tilžės lietuvių giedotojų draugijos nariais. Jie giedojo pagal Vydūno parašytų giesmių tekstus, rengė vaidinimus, kurių autorius taip pat buvo Vydūnas. Tai būdavo komedijos, kuriose išjuokiamos žmonių ydos, žemi instinktai, nutautėjimas. Vaidindavo dramas, tragedijas, misterijas, kuriose atsispindi Vydūno filosofijos principai, gyvenimo samprata ("Prabočių šešėliai", "Amžina ugnis", "‘Pasaulio gaisras", "Jūrų varpai", "Ragana").
Žmonių santykius Mažojoje Lietuvoje Vydūnas aprašė knygoje "Vokiečių – lietuvių santykiai per septynis šimtus metų" (vokiečių k.) ir kitose.

Muziejaus rinkinys

Muziejaus rinkinį sudaro eksponatai, pasakojantys apie rašytoją Vydūną, jo asmeniniai daiktai, fotografijos, atsiminimai, knygos, jo leisti žurnalai. Muziejus taip pat kaupia eksponatus, kurie pasakoja apie Kintų, pamario ir Mažosios Lietuvos pagrindinius istorijos etapus.


Ekspozicija

Ekspozicijos stenduose nušviesti Vydūno gyvenimo ir veiklos etapai, supažindinama su jo kultūrine veikla. Rodomos Vydūno knygos bei įvairius jo gyvenimo epizodus iliustruojančios fotografijos. Pagrindinis muziejaus eksponatas – Vydūno arfa. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2008-01-23
DalykasLietuvių literatūros referatas
KategorijaLiteratūra >  Lietuvių literatūra
TipasReferatai
Apimtis7 puslapiai 
Literatūros šaltiniai0
Dydis192.09 KB
AutoriusNeringa
Viso autoriaus darbų1 darbas
Metai2004 m
Klasė/kursas11
Švietimo institucijaKauno Jono Jablonskio gimnazija
Failo pavadinimasMicrosoft Word Vydunas Amzina ugnis [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 7 puslapiai 
  • Kauno Jono Jablonskio gimnazija / 11 Klasė/kursas
  • 2004 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą