Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Literatūra>Lietuvių literatūra>Lietuvių literatūros raidos 1880-1918 metų apžvalga

Lietuvių literatūros raidos 1880-1918 metų apžvalga

  
 
 
12345678910111213
Aprašymas

Darbas, aptariantis XIX amžiaus pabaigos - XX amžiaus pradžios literatūros procesą. Lietuvių literatūra 1880-1904 metais. Lietuvių literatūra 1904-1918 metais.

Ištrauka

Paskutiniaisiais XIX a. dešimtmečiais bei XX a. pradžioje, t. y. šiame darbe analizuojamu laikotarpiu (1880-1918), Lietuvos politinio bei socialinio gyvenimo įvykių nėra daug. Žinoma tai formalu, nes į mūsų nagrinėjamą laikotarpį "prasikiša" įvykiai iš netolimos jam praeities ir ne mažiau yra svarbūs bręstantys netolimoje ateityje. Tarp tų negausių, bet labai svarbių politinių įvykių yra tokie kaip lietuviškos spaudos bei apskritai kultūrinės veiklos draudimas ir persekiojimas, spaudos atgavimas 1904, Lietuvos nepriklausomybės paskelbimas 1918 vasario 16. Kaip tik šiuo permainų metu vyksta intensyvus vidinis tautos brendimas. Lietuvių visuomenė ir jos kultūra, nors ir itin nepalankiomis sąlygomis, plėtojasi sparčiau, nei ankstesniais tautinio atgimimo etapais. Tiesa, raidos tempų negalima net lyginti su modernių Europos valstybių tempais. Šiuo laikotarpiu Lietuva, kultūriniais pasiekimais pirmavusi XIX a. pradžioje, dėl spaudos lotyniškais rašmenimis draudimo 1863-1904 m., atsilieka ir nuo latvių bei estų, kurių nespaudė tokia žiauri Rusijos nacionalinė politika. Nepaisant to, kultūrinis gyvenimas 1880-1918 m. darosi vis intensyvesnis, išsisluoksniuoja, pvz., XIX a. pradžios ir vidurio gana vientisą didaktinę literatūrą, vieną šviečiamąją kūrėjų programą, keičia skirtingų meno srovių realizmo ir romantizmo dvasios kūriniai, pastariesiems nagrinėjamo laikotarpio pabaigoje ima oponuoti jau ir modernistinių krypčių kūrėjai su savo darbais. Tačiau verta visad omenyje turėti pasaulinės literatūros bei kultūros kontekstą, kuriame šie mūsų tautos inteligentijos pasiekimai, pvz., tik XIX a. pab.-XX a. pradžioje atsiradusi kultūrinė-literatūrinė periodika, pirmieji almanachai,- spauda net tuomet dar esanti laikraščių, kurie kultūra domisi šalia ir kartu politikos, tautinės savimonės ugdymo, didaktinių tikslų siekiančių rašinių, šešėlyje, tikrai atrodo kukliai.
Nagrinėjamąjį 1880-1918 metų lietuvių literatūros laikotarpį pravartu padalinti į dvi apylygias dalis: 1880-1904, kurį literatūroje užbaigia tokie kūrėjai kaip Maironis ir Žemaitė, bei 1904-1918, kuriame reiškėsi, Žemaitės ir Maironio tradicijas tęsė, joms oponavo ar visai savaip kūrė, pagrindiniai prozos atstovai: Gabrielė Petkevičaitė-Bitė, seserys Ivanauskaitės (Lazdynų Pelėda), Šatrijos Ragana, Vydūnas, Jonas Bilūnas, Ignas Šeinius ir kt., poezijos - Jonas Kriščiūnas-Jovaras, Liudas Gira, Kleopas Jurgelionis, Balys Sruoga, Kazys Binkis, Edmundas Steponaitis, Zigmas Gėlė, Julius Janonis ir kt. Abu šiuos, literatūroje tik sąlyginiais laikytinus, laiko tarpus panagrinėsime kiek detaliau keliais aspektais: svarbiausi politiniai įvykiai, autoriai ir kūriniai, estetinės sąmonės raidos tendencijos (kultūrinis gyvenimas, vyraujantys literatūros žanrai, literatūros teorija ir kritika, kultūrinė-literatūrinė periodika ir kt.).
1880-1904 m.
Šį lietuvių literatūros raidos etapą lėmė svarbiausi XIX a. antrosios pusės įvykiai bei visuomeniniai reiškiniai: baudžiavos panaikinimas 1861 m., Lietuvą ir Lenkiją apėmęs 1863 m. sukilimas, jo malšinimo represijos, įskaitant spaudos lotyniškais rašmenimis uždraudimą bei lietuvių kultūrinės veiklos persekiojimą, nelegalios lietuvių spaudos atsiradimas 1883 m., nacionalinio judėjimo stiprėjimas, socialinė ir ideologinė gyventojų diferenciacija ir kt.
XIX a. antrojoje pusėje intensyvėjo visas kultūrinis krašto gyvenimas. Daugėjo lietuvių inteligentijos. Literatūra darėsi aktyvaus visuomeninio veikimo įrankiu. Anksčiau joje vyravusį siaurą moralinį didaktizmą išstūmė stambesnės socialinės ir nacionalinės problemos. Rašytojai pagrindinį dėmesį ėmė skirti tautinio sąmoningumo klausimams, žmogaus teisių gynimui, demokratijos idėjoms. Išsiplečia taipogi ir žanrinis literatūros diapazonas. Savo pozicijas toliau stiprina poezija, iškilę nauji poetai įtvirtino silabotoninę eilėdarą, ištobulino poetiką, nemažai prisidėjo prie literatūrinės kalbos formavimo. Prozos srityje sėkmingai vystėsi apsakymas, užsimezgė romano pradmenys, gausiai ėmė rodytis įvairaus pobūdžio apybraižų. Amžiaus pabaigoje gimė ir pirmieji dramos kūriniai, formavosi literatūros kritika, didelį lyginamąjį svorį įgijo publicistika. Per du itin reikšmingus paskutiniuosius XIX a. dešimtmečius intensyvėjo lietuvių nacionalinio išsivadavimo judėjimas, sparčiai ėmė kilti švietimas, apėmęs ir platesnius valstiečių sluoksnius, formavosi nacionalinė, iš kaimo kilusi inteligentija. Į laikotarpio pabaigą pradėjo eiti lietuvių periodinė spauda, žymiai išaugo knygų leidyba, išsiplėtė skaitytojų ratas, pagyvėjo ryšiai su kitų tautų literatūromis, atsirado talentingų rašytojų, visuomenės reikalams atsidavusių veikėjų, tautos politinio, ideologinio ir kultūrinio gyvenimo vairuotojų. Verta labai trumpai žvilgtelėti į pačius svarbiausius autorius iki mūsų nagrinėjamo 1880-1904 m. laikotarpio pradžios. Šios asmenybės tai Motiejus Valančius ir Antanas Vienažindys.
Motiejus Valančius (1801-1875) vaisingai darbavosi prozos srityje. Valančius padėjo pagrindus aukštesnio meninio lygio lietuvių realistinei prozai, kuri paskutiniame XIX a. dešimtmetyje užėmė pirmaujančią vietą lietuvių literatūroje. Jo didžiąja dalimi didaktinių apsakymų rinkiniai, skirti valstiečiams, literatūriniu meistriškumu toli pralenkė analogiškus pirmtakų kūrinius, todėl jų autorius laikomas lietuvių grožinės prozos pradininku.
Keletą metų prieš mūsų nagrinėjamą 1880-1904 metų laikotarpį atsirado ir naujo pobūdžio poezija – egocentrinė lyrika, kurios pirmasis ir savo laiku nepralenktas kūrėjas buvo Antanas Vienažindys.
Taip įžengiame ir į mūsų nagrinėjamą laikotarpį. Šis 1880-1904 m. periodas jau produktyvesnis. Daug daugiau paminėtinų vardų ir kūrinių. Taip nutinka dėl priežasčių, apie kurias kažkiek jau buvo užsiminta. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2008-01-24
DalykasLietuvių literatūros referatas
KategorijaLiteratūra >  Lietuvių literatūra
TipasReferatai
Apimtis13 puslapių 
Literatūros šaltiniai4
Dydis28.2 KB
Autoriusgeras dėdė
Viso autoriaus darbų90 darbų
Metai2006 m
Klasė/kursas1
Mokytojas/DėstytojasG. Lazdynas
Švietimo institucijaŠiaulių Universitetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Lietuviu literaturos raidos 1880 1918 metu apzvalga [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 13 puslapių 
  • Šiaulių Universitetas / 1 Klasė/kursas
  • G. Lazdynas
  • 2006 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą