Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Literatūra>Lietuvių literatūra>Kuo savitas J. Biliūno pavaizduotasis pasaulis?

Kuo savitas J. Biliūno pavaizduotasis pasaulis?

  
 
 
123456
Aprašymas

Jonas Biliūnas. Savitas Jono Biliūno kūrybos pasaulis. Žmogaus dvasinis grožis J. Biliūno kūryboje. Pagrindinės kūrybos ypatybės.

Ištrauka

Jonas Biliūnas – įžymusis lietuvių rašytojas demokratas, kritinio realizmo lietuvių literatūroje atstovas. Jis pagrįstai laikomas vienu didžiausių mūsų tautos raštijos fenomenų, praturtinusių lietuvių literatūrą nauja-darbiniška tematika, meistriška menine- psichologine raiška, tauriu humanizmu. Jo subtiliais apsakymais prasideda naujas mūsų novelistikos raidos etapas. Biliūnas - pirmasis prozininkas, suglaudęs išsišakojusį lietuvių pasakojimą į europietiškos novelės formą, iškėlęs į centrą etinę refleksiją kaip sukrečiantį vidinį įvykį, atvėręs minimaliomis stiliaus priemonėmis potekstės erdvę, į kurią jau nebegalėjo įsiterpti tezinis mąstymas bei jausminė egzaltacija. Biliūno kūrybos grožis, savitumas, pribloškianti žodžio jėga stebina ir stebins skaitytojus, todėl daugelis gerb. rašytojo kūrinių savo nuostabiais subtiliais meniškais paveikslais įeina į lietuvių literatūros aukso fondą.


Biliūno literatūrinis palikimas ne per didžiausias. Mirtis jį pakirto pačiame jėgų subrendime, pačiame darbo priešdienyje. Mirti rašytojui teišgyvenus vos 28 metus – reiškia būsimoms kartoms palikti tik pačius žaliuosius savo kūrybos daigus, bet ne vešliai suklestėjusį žiedą. O Biliūnas savo gabią plunksną buvo paskyręs ne vien dailiajai kūrybai. Jis labai daug rašė ir publicistikos, daug dirbo ir visuomeniniame gyvenime. Tačiau nepaisant to, Biliūnas paliko mums apystorį (150 p.) vidutinio dydžio beletristikos rinkinį ir keletą dar ligi šiol tebeskaitomų mokslo populiarizacijų bei brošiūrų: "Apsireiškimai iš žemės gyvenimo", "aukos karės dievui", "Užmušimas caro Aleksandro II", "Kaip žmonės su ponais kovojo". Suprantama, mes čia kalbėsime tik apie Biliūną beletristiką, dailininką, o ne apie Biliūną visuomenininką ar publicistą. Tačiau paliesti Biliūno biografiją bei pasaulėžiūrą, aišku, neišvengiamai teks, nes tik tuo būdu tiksliai suprasime jo kūrybinį žodį, atskleisime jo literatūrinį veidą.
Biliūnas savo kūryba priklauso tai gaiviai literatūros srovei, kuri vadinama realizmu. Šiuo atžvilgiu jis mūsų raštijoje stoja greta Žemaitės, Lazdynų pelėdos, Vienuolio, Vaidilutės ir kitų, įgydamas itin žymę ir ryškią vietą.
Biliūno raštuose nerasime žodžio, kuris būtų parašytas šiaip sau, be tikslo. Kiekvienas jo vaizdelis kelia vienokią ar kitokią, tiesiogiai ar netiesiogiai reiškiamą mintį. Ir dažniausiai tojo mintis ne paviršutiniška, o turinti gilumos, platumos.
Biliūnas ypač gabus stilistas, žodžio dailininkas. Jis, matyt, gerai suprato tą pagrindinį literatūros meno dėsnį: kalbėti gyvais, skaitytojo vaizduotę, širdį jaudinančiais vaizdais. Biliūnas rašo paprastais, neprašmatniais, kasdieniais žodžiais, bet jie po jo plunksna įgyja kažkokio gyvumo, savotiškos nuotaikos, gilesnės reikšmės. Vienur tas pats žodis linksmas, kitur liūdnas, trečiur graudus, keliantis skausmą. Dėl to, kad jis visuomet glaudžiai susijęs su mintimi, su vaizdu, dėl to, kad jis visuomet panaudotas savo vietoje. O rasti žodžiui tinkamą vietą, įkvėpti jam kūrybinės gyvybės – kaip tik ir yra didžiausia stiliaus paslaptis, dar daugiau – rašytojo jėgos puslapis. Biliūno stilistinės priemonės (palyginimai, tropai, figūros) negausios, ne per turtingos ir ne per originalios. Šiuo atveju jį toli gražu pralenkia mūsų dienų P. Tarulis J. Savickis. Bet tatai jam visai nekliudo sukurti gyvą, žavintį, jausmu pulsuojantį vaizdą. Keliais trumpais sakiniais, vienu kitu žodžiu jis sugeba atskleisti gilų psichologinį išgyvenimą, plačią mintį ar ryškų atvaizdą. Žodžio taupumas – Biliūno stiliaus pagrindas, vaizdo platumas – jo stiliaus viršūnė.
J.Biliūno kūryboje vaizduojamas žmogaus vidinis pasaulis sudėtingas, jo pajautos dažnai tragiškos. Jis ieško žodžių perteikti savuosius išgyvenimus, kurių tiesiogiai neįmanoma išsakyti, kurie apčiuopiami tik apgraibomis, netiesioginėmis frazėmis, epizodais ar net ištisomis fabulomis. Dvasinei savijautai išreikšti rašytojas renkasi įvairiausius būdus: kalba tiesiogiai apie savo jausmus, bando juos įvardyti palyginimais, metaforomis, simboliais; sintaksėje linksta į paryškintą sakinio ritmizaciją, inversijų, pauzių ir nutylėjimų poetiką (jam būdinga dėmesys formos kultūrai).
Tam tikrą emocinę ir estetinę prasmę J.Biliūnas tikrovei suteikia per spalvas. Dažniausiai sutinkama jo kūryboje balta spalva nėra atsitiktinumas. J.Biliūno kūryboje vaizduojamais daiktais, įvykiais, reiškiniais nesidomima savaime, jie priklauso nuo pasakotojo ir jo nuotaikų bei problemų. Čia viskas sukasi aplink pasakotoją, viskas su juo susiję, o spalvos simbolis paryškina tą akcentą, į kurį koncentruojamas dėmesys. ,,Ji reiškia tyrumą, tiesą, nekaltybę," – sakoma apie baltą spalvą ,,Naujajame simbolių žodyne" (60psl.). Ji dar apibūdinama kaip susitaikymo, taikos ir ištikimybės simbolis. Tačiau "baltai spalvai būdingas ir neigiamas aspektas, pirmiausia dėl sąsajų su "mirties blyškumu" (,,Naujasis simbolių žodynas", p.60). J.Biliūno kūryboje balta spalva dažniausiai reiškia mirtį, baimę, šaltį – tai tikriausiai rašytojo savosios gyvenimo patirties perteikimas iš vidaus. Visa J.Biliūno kūryba laikoma gana autobiografiška, todėl neretai pasakotojas – sergantis, mirtį nujaučiantis, bet mąslus, jautrus, sugebantis pajusti greta esančiam užuojautą žmogus. Blyškumas kalba apie baimę, ligą, nuovargį ir – mirtį. J.Biliūnas tarsi gilinasi į savo nuojautas, nebijodamas apsinuoginti, nes mirštantis žmogus giliau ir kitaip supranta ribą tarp jį supančio gyvenimo ir mirties. Tikriausiai ir katytė apsakyme "Kliudžiau" neatsitiktinai balta (,,Tat buvo nedidelė balta katytė.") – ji jau nuo gimimo (kaip ir J.Biliūnas?) paženklinta mirtimi… ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2008-03-01
DalykasLietuvių literatūros referatas
KategorijaLiteratūra >  Lietuvių literatūra
TipasReferatai
Apimtis5 puslapiai 
Literatūros šaltiniai6
Dydis11.43 KB
AutoriusRolandas
Viso autoriaus darbų12 darbų
Metai2007 m
Klasė/kursas2
Švietimo institucijaVilniaus Universitetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Kuo savitas J. Biliuno pavaizduotasis pasaulis [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 5 puslapiai 
  • Vilniaus Universitetas / 2 Klasė/kursas
  • 2007 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą